Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

18 Ekim 2019 Cuma
Aşındırma Boyaları
Normal 0 false false false false DE X-NONE X-NONE  Tekstil ürünleri üzerinde ilginç ve etkileyici bir dokunuş gerçekleştiren teknikler oldukça fazla.
Kategori : Duyurular
10 Eylül 2019 12:47
 
Aşındırma Boyaları

Normal 0 false false false false DE X-NONE X-NONE

 Tekstil ürünleri üzerinde ilginç ve etkileyici bir dokunuş gerçekleştiren teknikler oldukça fazla. Sadece giyim ürünlerinde değil tekstil sektörünün hitap ettiği her alanda kullanılan bu teknikler tekstil terbiye endüstrisinin can damarını oluşturmaktadır. Bu teknikler sayesinde kumaş ve boya ikilisinin farklı denemeler sonucu birbirinden farklı sayısız sonuca ulaştığını da görüyoruz.

 

 

 

 

 Aşındırma işlemi nasıl yapılır?

 

 

 

 Kumaşlar üzerinde kullanılan tekniklerin biri de aşındırma boyaları aracılığı ile yapılan uygulamadır. Tekniğin temeli her hangi bir tekstil ürününün temel renginde doğal bir eskitme görünümünü sağlama üzerine kuruludur. Kumaş üzerindeki basılı alanlarda rengin bilinçli ve kontrollü bir şekilde tahrip edilmesi anlamına gelen bu yöntemden önce kumaşın istenilen renge boyanması gerekmektedir.

 

 

 

 Aşındırma boyalarının özellikleri

 

 

 

 aşındırma boyaları içinde kimyasal maddeler bulunan bir baskı ile gerçekleştirilmektedir. Bu baskı sonucu baskının uygulandığı zemin renginde beyaz figürler meydana gelmektedir. Bu sonuç aynı zamanda beyaz aşındırma olarak bilinmektedir. Baskı patının içine farklı renkli maddeler eklenerek de baskılama yöntemi uygulanabilmektedir. Bu şekilde yapılan uygulamalarda da zeminin renginden farklı renklerde figürler oluşacağı için bu tekniğin adı da renkli aşındırma olarak bilinmektedir.

 

 

 

 Kumaşlarda dönüşüm

 

 

 

 Baskı patları aracılığı ile kimyasal boyar maddeler eklenerek yapılan bu uygulamanın en temel kuralı zemin renginde kullanılan boyanın özelliğidir. Çünkü zemin boyasının aşındırma işlemine dayanıksız olması gerekmektedir. Aşındırma işlemine uygun olan bu boyalara örnek olarak seçilmiş direkt boyalar, azoik boyalar ve reaktif boyaları örnek gösterebiliriz. Renkli aşındırma işlemi için de yine kullanılan boyar maddelerin aşındırma reaksiyonunu gösterecek maddelere dayanıklı olması gerekmektedir.

 

 

 

 Aşındırma yönteminin sonucu

 

 

 

 Giyimden ev tekstil ürünlerine kadar sayısız alanda kullanılan aşındırma boyaları uygulanmış kumaşlar görsel açıdan oldukça etkileyici ve farklı hale gelecektir. Doğru maddeler ve profesyonel bir uygulama ile kendine has bir doku meydana getiren aşındırma yönteminin temeli zemin boyasının kontrollü bir şekilde tahrip edilmesine dayansa da ortaya çıkan sonuç tekdüzelikten kurtulmuş bir ürün olarak kendini gösterecektir.

 

 

 

 Kullanılan maddelerin, karışım oranlarının ve olması gereken boyar maddelerin ölçüsü ve uygulama şartları dikkate alındığı profesyonel bir uygulama sonucunda aşındırma yöntemi ile elde edilmiş tekstil ürünlerinin kullanıldığı her alanda farkını konuşturacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

Okunma : 371
Gündem haberleri
Bir dönem Ereğli’de doktordu Erhan Çelik ile evlendi
15 Ekim 2019 Okunma: 23911 Ulusal Haberler
Mahkemeden emekli öğretmen'e ceza
15 Ekim 2019 Okunma: 12236 Ulusal Haberler
Son Dakika: Ereğli’de bıçaklı kavga: yaralılar var
17 Ekim 2019 Okunma: 7964 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın