Çocukluğumda Hazret-İ Hızır’ı Beklerken | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Çocukluğumda Hazret-İ Hızır’ı Beklerken | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

16 Şubat 2019 Cumartesi
Çocukluğumda Hazret-İ Hızır’ı Beklerken

İslamiyet’te ve Türk töresinde Hazret-i Hızır (A.S.); hikâyelere, masallara, özdeyişlerimize kadar her alanda beklenilen ve özlenilen bir kişi olarak gönlümüze taht kurmuştur. “Her geleni Hızır, her geceyi kadir bil” sözüyle atalarımız nasihatleriyle bizlere yol göstermişlerdir. Tokatlı bir genç sevdiğine “Hızır elinden tutsun da bana yollasın seni” diyerek özlemini dualarla türkülere dökmüştür.

Benim yaşadığım yerlerde, Yörük toplumunda çocukluğum Hızır’ı beklemekle geçti, belki de Hızır geldi de ben görmedim. Gözümün tedavisi için doktorlara gidip çaresinin olmadığını öğrenince, anneannem ve annemden dua alır, Rabbime teslimiyetin güzelliklerini hikâyelerle kendilerinden dinlerdim.

“Bir zamanlar ülkenin birinde görme engelli bir kız yaşarmış, yıllar geçmiş, kızın annesi ölüvermiş. Baba başka bir kadınla evlenince, kadın kıza sürekli şiddet uygulamaya, onun gönlünü incitmeye başlamış. Kız bir gün öyle bir ağlamış ki artık Rabbim rüyasında Hazret-i Hızır’ı yanına göndermiş. Hazret-i Hızır kıza rüyasında bir dileğinin olup olmadığını sorunca, kızcağız gözünün açılmasını istiyor. Dileği hemen yerine geliyor.

Annem her zaman yatarken bana dua ettirir, dua alışkanlığı kazandırırdı. Ayrıca, “Rüyanda Hazret-i Hızır yanına gelip ne istediğini sorunca başka bir şey söyleme, gözünün açılmasını iste.” diyerek tam bir teslimiyet örneği sergileyip bana yol gösterirdi. Ama içimde bir korkuda meydana gelirdi. Evliya Çelebi’nin Peygamber Efendimizle karşılaşınca şaşırıp, “Şefaat ya Resulallah” diyeceğine, “Seyahat ya Resulllah” dediği gibi heyecanımdan sürçülisan etmekten kaygı duyardım.

Ramazan ayının 27. günü kadir gecesini küçük yaştan beri idrak eder, sabah ezanına kadar uyumazdık. Annem bu hususta çok dikkatliydi.

Yazımızın başında dediğimiz gibi Hızır’ı gördük mü bilemiyorum ama birçok Hızır gönüllü güzel yürekli dostlarımız girdi hayatımıza.

Gözümüz açılmadı fakat gözümüzün görmediğini hissettirmeyecek sureti ayna gibi göz aydınlığı kardeşlerimiz oldu.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 2294