Milletvekili Nasıl Olmalı? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Milletvekili Nasıl Olmalı? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

23 Temmuz 2019 Salı
Milletvekili Nasıl Olmalı?

Sevgili okurlarımız Malumunuz Mesleğim Spor yazarlığı olduğu için siyasete fazla girmiyordum ancak siz okuyucularımdan gelen yoğun istek üzerine erken seçimde açıklanmışken ve vekil adayları adaylıklarını açıklarken birazda siyasi yazayım dedim.

Ereğli’de halk milletvekilinden neler bekliyor?

Seçildikten sonra tekil bir görüntüden uzak olmalı milletvekili yani bütün vekillerin uyum içerisinde hem ülkeye hem de Ereğli’mize sağlayacağı katkıda bu birliktelik büyük önem arz etmektedir ve topluma zarar verecek kişisel ihtiraslardan kesinlikle uzak duracak kişiler olmalıdır.

Kendisini seçenlerin toplumun olduğunu unutmayıp kendisinin sadece onların vekili olduğunu idrak edebilecek yetiye sahip olmalıdır, hızlı gelişim sürecinde geç gelişim artık bizim kaderimiz olmaktan çıkmalı ve hepimizin yaşadığı bu güzel ilçemizin, İktidarın bizlere sunduğu olanaklardan üst düzeyde fayda sağlamalıdır.

Bir zamanlar idare edilen, suskun olan, seyirci durumundaki vatandaş artık sosyal medyada olup bitenleri daha iyi izliyor, istenirse yapılabileceklerin farkında. Talep ve beklentileri daha belirgin. Onu yuvarlak sözler değil de aldığı somut hizmet ve onu alış tarzı ilgilendiriyor.

Adaylarımız yaşadıkları ilçe halkının ortak gereksinimlerini karşılamak, ekonomik ve kültürel zenginliğe ve refahına ilişkin hizmetleri görmek üzere faaliyette bulunurken; işleyişinde açıklığı, şeffaflığı, insan haklarını, çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini yaşama geçirmeyi hedeflemeliler.

Böylesine önemli bir göreve soyunan adaylarımıza fikir vermek amacıyla naçizane bazı önerilerim olacak:

1) Sosyal medyayı, görsel ve yazılı basını etkin kullanabilmeniz için mutlaka profesyonel bir basın danışmanınız olsun.

2) İnsanlar görünümüne göre karşılanır, konuşmasına göre uğurlanır. Diksiyon ve hitabet gücü önemlidir.

3) Beden dili ve empati konusunda bilgili ve yetenekli olmalı.

4) Sizin ne olduğunuzun hiç bir önemi yok. Önemli olan karşınızdakinin sizi nasıl algıladığıdır.

5) Hangi topluluğa gidecekseniz önceden onlar hakkında bilgi sahibi olun. Halk sizin sadece aday ve siyaset hakkındaki görüşlerinizi değil, kültür, sanat, spor, ekonomi ve sosyal alanlardaki görüş ve yaklaşımlarınızı da bilmek isteyecektir.

6) Halkın karşısına somut projelerle çıkın ve bunları yazılı olarak sunun.

7) Çalışma arkadaşlarınızı titizlikle belirleyin ve siyasette yıpranmış ve itibarsız isimlerden uzak durun.

8) Basmakalıp sıraya dizilmiş fotoğraflar yerine doğal topluluk fotoğraflarınızı paylaşın.

9) Türk toplumu aile yapısına çok önem verir. Bazı çalışmalarınızı Evli olan adaylarımız eşinizle birlikte yapmaya özen gösterin.

10) Halka güven verin, yeni bir vizyon ve farklı bakış açısında olacağınızı hissettirin.

Daha yazılabilecek çok şey var elbette. Seçimler yaklaştıkça onlara da değinmeye çalışacağız.

Örneğin, toplumda fokurdamaya, yeşermeye başlayan bazı baskılar var. Halk, hizmet yatırım tercihlerinin ve yönetim anlayışlarının değişmesi gerektiğini daha yüksek sesle söyler oldu. Yakında bu sesler haykırış olacak. Bunda hiç kuşku yok.

Özellikle sosyal medyada hizmet yönünden beklentiler çok yüksek.  Yoksulluk ailelerde kadere dönüşüp çocuklar için tehdit oluşturuyor.

O kader dönüp dolaşıp kadınların da yoksulluğa ortak olması anlamına geliyor. Mutlak bunları göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Tüm Adaylarımıza başarılar dilerim.

Düzenleme : 01 Mayıs 2018 20:41 Okunma : 3514