Adam satmak vefayı bilmemektir | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Adam satmak vefayı bilmemektir | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

02 Haziran 2020 Salı
Adam satmak vefayı bilmemektir

Son zamanlarda pek çok kişinin sık sık kullandığı bir cümle var:

Yolda bulduklarınızla, yola çıktıklarınızı ne zaman değiştirirseniz KAYBETMİŞSİNİZDİR.

Yerel siyasette en çok da bu konunun sık sık gündeme gelmesi yaşanan örneklerden ve alınan acı tecrübelerden kaynaklanıyor olsa gerek.

Yaptığınız işte muvaffak olmak, başarıdan başarıya koşmak için ADAM SATMA alışkanlığından derhal vazgeçmeli ve DÜRÜSTLÜĞÜ şiar edinmeli insan.

İnsanların değiştiremediği makamlar, insanları çok çabuk değiştiriyor maalesef günümüzde. Bu da ahde vefa’nın bilinmemesinden kaynaklanıyor ki insanı bitirir tüketir bir hastalıktır. İnsanların kazandığı para ile paranın kazandığı insandaki örnek gibi aynı…

Ahde vefasızlığın yaygın hâl aldığı bir millette cinayet çok olur… Hadis-i şerifinden de anlaşılacağı üzere VEFASIZLIK çağın en büyük zilletidir.

Bunun altında yatan temel neden ise İÇİ BOŞ insanların HAK ETMEDİKLERİ makamlarla şereflendirildiklerinde kendini kaybetmesi ve başkalarının kendisine LUTFETTİĞİ makamları kendi başarıları zannetmesindendir.

Sözünde durma, verdiği sözlere bağlı kalma, özü ve sözü doğru olma anlamına gelen ahde vefâ, İslâm ahlâkının en önemli prensiplerinden biridir aynı zamanda.

Kur'ân'a göre ahde vefâ, îmân ederek Allâh ile ahidleşmiş ve böylece kendisini hür iradesiyle kendisini sadakat yükümlülüğü altına sokmuş olan müminin ahlâkî bir borcudur.

Eğer AHLAKİ zaafları varsa insanın EN BÜYÜK vefasızlık örneğinin temelinde kendini görmesi kaçınılmazdır.

İster insanlara ister Allah’a karşı verilmiş olsun her ahid ve söz, yükümlülük şartlarını taşıyan her insanı borçlu ve sorumlu kılar. Eğer ki BORÇLARINIZIN ve SORUMLULUKLARINIZIN farkında olamıyorsanız boş yere işgal etmeyeceksiniz makamlarınızı, ETMEMELİSİNİZ.

Etmemelisiniz, çünkü büyük bir vebal ve büyük bir çöküş olacaktır sonu.

Tarihte de günümüzde de örneği çok olan vefasızlığın ve sözünde durmamazlığın, insanların kalbinde açtığı yara kadar büyük bir karanlığa sürükleyecektir maşukunu.

Makam ve itibara tapmanın sarhoşluğu içinde nerede ve kiminle olmanız gerektiğini ayırt edemiyorsanız TEVBE edin, belki felaha kavuşursunuz.

Vefasızlık zalimliktir. Sözünden geri durmak hainliktir. Hainlik ise en büyük vefasızlıktır.

Konu hakkında pek çok ayet ve hadis-i şerifin varlığı da muhakkak. Bence okumalı, okumayı ve insani değerleri ön planda tutarak YOLA ÇIKTIKLARINIZLA YOLA DEVAM ETMELİSİNİZ.

Okunma : 14003