Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

21 Ocak 2019 Pazartesi
Vatandaşlık Davası Nereye Açılır? Avukat Neden Önemlidir?
Develioğlu Hukuk bürosunun alanında uzman olduğu hukuk dallarından bir tanesi de yabancılar hukukudur.
Kategori : Duyurular
27 Nisan 2018 16:13
 
Vatandaşlık Davası Nereye Açılır? Avukat Neden Önemlidir?

Develioğlu Hukuk bürosunun alanında uzman olduğu hukuk dallarından bir tanesi de yabancılar hukukudur. Yabancılar hukuku alanında en sık karşılaşılan uyuşmazlıklardan bir tanesi ise vatandaşlık davalarıdır. Şöyle ki, pek çok kimse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilmek adına başvuru yapmakta ancak bu kişilerden bir kısmının başvurusu reddedilmektedir. Hal böyle olunca da yargı yoluna başvurulması bir hak olarak gündeme gelmektedir.

 

Vatandaşlık Davası Nereye Açılacaktır?

Bir kimseye vatandaşlık verilmemesi netice olarak bir idari işlemdir. Hal böyle olunca da özel hukuk alanında bir dava açılması söz konusu değildir. Vatandaşlık davası birey ile devlet arasındaki uyuşmazlıkları çözmek ile görevli olan idare mahkemelerine açılmalıdır.

 

Davanın Görülme Usulü Nasıldır?

Vatandaşlık davalarında genel olarak duruşma söz konusu değildir, ancak bir avukatınız var ise vatandaşlık davası alanında duruşma yapılabilmesi mümkündür. Ancak şu da unutulmamalıdır ki idari hakimin talebi üzerine bir duruşma tertip edilmesi söz konusu olabilir. Kişiler avukatlar kadar bilgili olamayacağından dolayı kesinlikle vatandaşlık davalarında avukata ihtiyaç vardır.

Ankara’da bulunan Develioğlu Hukuk Bürosu Avukatlarından Erdal Develioğlu, vatandaşlık davaları ve aile hukuku alanlarında uzmanlaşmış bir avukattır. Web sitesinin blog sayfasından da daha önceden başarılı olmuş olduğu davaları inceleyebilirsiniz.

Vatandaşlık Davasında Avukat Neden Önemlidir?

Vatandaşlık davalarında avukat bulundurmanın gerekliliği de tam olarak bu noktada gündeme gelmektedir. Gerçekten bir dava dilekçesinin ne şekilde yazılması gerektiğini ve dava dilekçelerine dair pek çok inceliği en iyi bilecek kişiler avukatlardır. Söz misali en ufak bir ifade yanlışlığı dahi davanın kaybedilmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Buna ek olarak dava dilekçesi hazırlamak halihazırda incelik isteyen ve bazı detayların atlanmamasını gerektiren bir durumdur. Bundan dolayı sadece vatandaşlık davası için değil pek çok davada uzman olan bir vatandaşlık avukatı ile beraber çalışılması faydalı olacaktır. Nitekim bundan dolayı davalarda bireyleri temsil etme yetkisi olan yegane meslek grubu avukatlardır.

Daha detaylı bilgi için www.develiogluhukuk.com web adresini ziyaret ederek Develioğlu Hukuk’un ekibini ve çalışma alanlarını inceleyebilirsiniz.

Okunma : 1535
Foto galeri
Gündem haberleri
SON DAKİKA: Ereğli için ittifak kararı verildi
17 Ocak 2019 Okunma: 17201 Gündem
Oprukçu’dan Bağımsız Adaylık Sinyali
19 Ocak 2019 Okunma: 14822 Siyaset
Musa Yılmaz’dan İttifak sonrası ilk açıklama
18 Ocak 2019 Okunma: 14192 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın