Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

21 Mart 2019 Perşembe
90'lı yıllarda bırakılmıştı! Şimdi bir ilçenin gelir kaynağı oldu
   90’lı yıllarda üretimine son verilen ancak 9 yıl önce iki aile tarafından tekrar başlanan ipek böceği yetiştiriciliği 80 ailenin gelir kaynağı oldu.
Kategori : Ekonomi
22 Mayıs 2018 12:19
 
90'lı yıllarda bırakılmıştı! Şimdi bir ilçenin gelir kaynağı oldu

 

 90’lı yıllarda üretimine son verilen ancak 9 yıl önce iki aile tarafından tekrar başlanan ipek böceği yetiştiriciliği 80 ailenin gelir kaynağı oldu. 

Yılda ortalama 4 ton ipek üretiminin yapıldığı ilçede her aile ortalama 10 bin TL kazanıyor.


Sason ilçesi Karşıyaka Mahallesi’nde 90’lı yıllardan önce yoğun bir şekilde yapılan ancak daha sonra üretimi duran ipekböceği yetiştiriciliği, ilçede 9 yıl önce iki aile tarafından yeniden başlatıldı.

Daha sonra yaygınlaşan ipekböcekçiliği hem canlandı hem de 80 ailenin gelir kaynağı oldu. Yılda ortalama 4 ton ipek üretiminin yapıldığı ilçede her aile ortalama 10 bin TL kazanıyor.

 Su ve canlandırma evi sıkıntılarının olduğunu belirten aileler, destek istedi.

ELEKTRİK VE YER SIKINTISI VAR

İpekböceği yetiştiriciliği yapan vatandaşlardan Hasan Aktaş, üretim sırasında en büyük sorunlarından birinin su olduğunu söyledi. Suları olmadığı için zorlandıklarını belirten Aktaş, “İpekböceğini nisan ayında alıyoruz. 

Daha yapraklar taze iken onları getiriyoruz. Ondan sonra besliyoruz. Verimi çok iyi ancak imkanlarımız kısıtlı. Bunu geliştirmek istiyoruz.

 Doğru düzgün elektriğimiz yok, canlandırma yerimiz yok, besleme yerlerimiz dar. Yoksa bir aile rahatlıkla bir yıllık ihtiyacını karşılayabilir. Bunun bir zararı yok, millet gerçekten de uğraşmak ister.

 Seve seve uğraşmak ister. Bunlar çok temiz. Islak yaprak yemez, ilaçlı olsa dokunmaz. 4 sefer uykuya girer. Her seferde 24 saat. 4’üncü uykuda nereden baksan 48 saat uykuda kalır. 40 günde verimini alıyorsunuz.

 Soğuk olmazsa, hava şartları düzgün olsa, yağışlı olmazsa ıslak yaprak olmazsa 40 günde yetiştirebiliyorsun. 40 günde verimini alabiliyorsun. 1 pakete iyi bakarsan 35-40 kilo ipek alırsın. Geçen sene kilosunu 55 liradan verdik” dedi.

Okunma : 3581
Gündem haberleri
Halil Etyemez: Oprukçu, Özkan’ı Kandırmaya Çalışıyor
18 Mart 2019 Okunma: 9645 Siyaset
Vatandaşa “Boş boş gezme ya” dedi
20 Mart 2019 Okunma: 6440 Siyaset
Oprukçu: Ereğli’yi Hançerletmeyeceğiz
17 Mart 2019 Okunma: 6135 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın