Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

09 Aralık 2019 Pazartesi
Dolarda bayram havası devam ediyor
Dolarda aşağı yönlü hareketlilik devam ederken, bayram havası olarak nitelendirildi, dolar, 5,45 seviyesini gördü.
Kategori : Ekonomi
09 Ağustos 2019 10:13
 
Dolarda bayram havası devam ediyor

Dolarda aşağı yönlü hareketlilik devam ederken, bayram havası olarak nitelendirildi, dolar, 5,45 seviyesini gördü.

Dolar kuru, gelişen piyasalara yönelik risk iştahının genişleyici politikalarla artması, merkez bankalarının faiz indirmeye başlaması ve TL'deki yüksek faiz koruması nedeniyle aşağı yönlü. Bayram öncesi satışlarla kur 5.45 altını gördü, 9 ağustos sabahı ise 5.47 seviyesinde.

Dolar/TL, çarşamba günü yaşanan valor satışlarının ardından dün bayram öncesi klasik haline gelen satışlarla 5.45 altına kadar inerek son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

TL, yüksek faizi getirisi ve bayram öncesi daha da sıklaşan carry trade imkanı nedeniyle dolar karşısında değer kazanmayı sürdürüyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın, küresel düşük faiz beklentileri gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını artırıyor ve TL pozitif ayrışmaya devam ediyor.

Bankacılar artan risk iştahı ve getiri arayışının, geçen yıllarda gelişmekte olan ülkelerin oldukça üzerinde değer kaybeden TL için daha da pozitif olduğuna dikkat çekiyorlar. Nominal ve reel olarak, gelişmekte olan ülkelerin üzerinde getiriyi son faiz indirimine rağmen sunabilen TL, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında öne çıkmaya devam ediyor.

ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyonuna hazırlanmasının ikili ilişkilerdeki risk algısını yükseltmesine rağmen güvenli bölge ve müşterek harekat merkezinde anlaşılması, S-400 konusunun şimdilik geride kalması da TL'yi destekliyor.

9 Ağustos günü dolar/TL güne 5.4780 ile başlıyor. Euro ise 6.13 seviyesinde. Altın fiyatı spot piyasada 1500 doların üzerinde, gram altın ise 265 lirayı geçti.

Okunma : 1304
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ereğli’de Silahla kendini vurdu
05 Aralık 2019 Okunma: 20456 Asayiş
Ereğli’de ürküten gelişme
06 Aralık 2019 Okunma: 15188 Asayiş
Ereğli Cezaevinde yatıyordu: Ağırlaştırılmış müebbet aldı
07 Aralık 2019 Okunma: 8654 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın