Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

05 Haziran 2020 Cuma
Konya Kiralık Daire Analizi
İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Konya, özellikle son 10 yılda en çok gelişme gösteren kentlerin başında geliyor.
Kategori : Emlak İlanları
12 Ekim 2018 10:18
 
Konya Kiralık Daire Analizi

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Konya, özellikle son 10 yılda en çok gelişme gösteren kentlerin başında geliyor.

Düzenli bir şehirleşmeye sahip olan Konya'da, farklı fiyatlar üzerinden birçok değişik daire bulmak mümkün. Kentte, gelir grubuna göre inşa edilmiş konutlar mevcut. Konya kiralık daire konusunda, semtlere göre bir seçim yapmak mantıklı olacaktır.

Konya'nın En Lüks Semtleri

Konya kiralık daire konusunda seçim yapmak isteyen kişiler; farklı ilçelerin özelliklerini göz önünde bulundurabilirler. Şehrin en yüksek yaşam standardına sahip bölgesi Meram. Merkez ilçe olan Meram; ulaşımın çok gelişmiş olduğu bir yer. Mahalleye göre ev kiralamak mümkün. Buradaki en düşük kiraların oturulabilir bir ev kıstas alındığı zaman yaklaşık 600 TL civarında olduğunu görmekteyiz. 3+1 ve 170 metrekare büyüklüğe sahip evlerde ortalama kira ise yaklaşık 800 TL civarında. Ancak bu meblağ, daha da yukarıya çıkabiliyor. Çünkü ilçede, 4000 TL kiraya sahip evler de mevcut.

Selçuklu ilçesi, Konya kiralık daire konusunda arayış içinde olan kişiler için bir diğer alternatif. Konya'nın en lüks bir başka semti unvanına sahip ilçede; 500 TL'den başlayan konut kiraları söz konusu. Bir ortalama alındığı zaman 700 TL meblağının karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. En pahalı evler ise 2500 TL seviyesinde. Belirlenmiş olan bu kiralar; 3+1 ve 4+1 evler için geçerli.

Konya Emlak Analizi

Konya’nın kiralık daire analizlerine baktığımız zaman, son 1 sene içinde konut kiralarının azaldığını görmekteyiz. Ortalama ev büyüklüğü 150 metrekare olarak ifade edilir. Geri dönüş süresi ise yaklaşık 19 sene civarındadır. En fazla değer kazanan ilçelere baktığımız zaman karşımıza Ereğli, Meram, Karatay, Selçuklu çıkıyor. Adı geçen bölgeler, aynı zamanda şehrin en yaşanılası yerleri olarak ifade edilmekte. Metrekare birim fiyatlarında ortalama olarak 7 TL gibi bir rakam söz konusu.

Oda sayısına göre en düşük 1.1 evlerin 70 metrekare civarında olduğunu görmekteyiz. Kira ise 823 TL civarındadır. Böyle bir evin geri dönüş süresi ise kısalmış, 14 yıla inmiştir. 2+1 dairelerde geri dönüş süresi ise daha uzundur. 17 senelik bir zaman diliminden bahsetmek mümkündür.

Konya'dan Daire Kiralayacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Konya kiralık daire seçimi yapacak olan kişilerin dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar söz konusu. Bunları şu şekilde özetlemek mümkün;

  • Kentin en iyi semtleri arasından bir seçim yapmak, daha kaliteli bir yaşam anlamına geleceği için bu doğrultuda bir tercih gerçekleştirmek gerekmektedir.
  • Kış aylarında zaman zaman çok sert iklim, ısınma sorununu ortaya çıkabilir. Bundan dolayı ısı yalıtımı tamamlanmış olan evlere yönelmek en mantıklıdır.

Buna ek olarak evin bulunduğu kat bir başka ana kriter olarak dikkat çeker. Orta katlardan ev almak her zaman daha iyi sonuç sağlar.

Okunma : 6285
Foto galeri
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’ye Has Sözcükler
01 Haziran 2020 Okunma: 30038 Kültür Sanat
Ölümle Matrak Geçen Osmanlı Delileri
01 Haziran 2020 Okunma: 22603 Kültür Sanat
Kore Harekâtına Ereğli’den kimler katıldı?
01 Haziran 2020 Okunma: 20080 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın