Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

17 Kasım 2018 Cumartesi
4 bin yıllık tarihi ile İvriz
Hitit Kabartması olarak da bilinen İvriz Kaya Anıtı yaklaşık 4 bin yıllık tarihi ve tüm heybeti ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.
Kategori : Genel Galeriler
22 Ağustos 2018 22:49
 
4 bin yıllık tarihi ile İvriz

Hitit Kabartması olarak da bilinen İvriz Kaya Anıtı yaklaşık 4 bin yıllık tarihi ve tüm heybeti ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Konya’nın Halkapınar ilçe sınırları içinde ve Ereğli’ye 17 kilometre uzaklıkta bulunan İvriz Kaya anıtı devasa kaya üzerine kabartma olarak M.Ö.1180-700 tarihleri arasında Geç Hitit Çağı'nda yapılmıştır.

Tuvana ülkesinin en görkemli krallarından Varpalawas tarafından yaptırılmış olan anıt, soğuk be berrak suyu ile tanınan İvriz Çayı’nın hemen kenarında dik kaya yüzeyine kabartma olarak oyulmuş Arami, Asur ve Fryg etkilerinin görüldüğü Tuvana Krallığı’ndan günümüze gelebilmiş nadir eserlerden biridir.

Anıtta, ülkeye bir elinde üzüm salkımı diğer elinde buğday demeti tutarak bolluk ve bereket getiren Tanrı Tarhundas’a, ellerini kaldırıp dua ederek saygısını sunan Tuwana Ülkesi Rahip Kralı Warpalavas’ın betimleri yer almaktadır.

Dev kaya üzerine oyulmuş olan rölyef 4.20 m. yüksekliğinde ve 2.40 m. genişliğindedir. Tuwana Kralı Warpalawa’yı bir elinde buğday başakları diğerinde üzüm salkımı tutan tanrı Tarhundas’a tapınırken gösterir. Tanrının başındaki boynuzlu başlık ilahiliği temsil eder. Tanrı Tarhundas figüründen oldukça küçük olan kral figürü özenle işlenmiş giysisi ile tapınma pozisyonundadır.

İvriz Kaya Anıtı'nın başarılı bir kopyası İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenmektedir. Anıtta, Fırtına Tanrısı Tarhundas ile bölgenin kralı Varpalavas tasvir edilmiştir. Krala göre daha büyük ölçülerde olan Tarhundas, ellerinde başaklar ve üzüm salkımı tutmaktadır. Bu Tarhundas’ın aynı zamanda bolluk ve bereket tanrısı olduğu da göstermektedir. Tanrının karşısındaki kral ise daha küçük boyutlarda ve dua eder durumda tasvir edilmiştir.

Fryg madeni kemerine benzeyen kemeri, uçları sivri ayakkabıları, üç sıralı boynuzla bezeli başlığı, saç ve sakallar dönemin karakteristik özellikleridir. Kral Varpalavas, geometrik motifli, eteği püsküllü uzun bir giysi ile ucu saçaklı manto giymiştir. O döneme göre başlığı biraz farklı olup, boncuk dizileri ile süslenmiştir. Kral Varpalavas'ın küpesi, iri boncuklu kolyesi, bilezikleri de Arami takılarına benzemektedir.

Her iki figürün arasındaki hiyeroglif bir yazıda ; “Ben hakim ve kahraman Tuvana Kralı Varpalavas sarayda bir prens iken bu asmaları diktim, Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin.” İfadeleri bulunmaktadır.

İç Anadolu’nun iklimsel yapısı gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı, yaz – kış iklimsel etkileri anıtın üzerinde zamanla derin çatlakların oluşmasına yol açmış. Açık alanlardaki anıtlar için en büyük ikinci tehlike ise aşınma ve çatlaklar arasında yeşeren ot. Bu otlar zamanla çatlakların derinleşmesini ve anıtın üzerinde ciddi oranda kopmalara yol açabiliyor olmasıdır.

İvriz Kaya Anıtının bulunduğu bölgenin doğa güzelliğiyle, eşsiz tadı ve soğukluğuyla dikkat çeken coşkun akan İvriz suyuyla da dikkat çekmektedir. Mesire alanı olarak kullanılan bölge her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin de uğrak yeri konumundadır.

Okunma : 6167
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
kent gaz
Gündem haberleri
Halat Koptu 1 Yaralı Var
14 Kasım 2018 Okunma: 5625 Gündem
Oynamak istemeyen karısını pompalı tüfekle öldürdü
13 Kasım 2018 Okunma: 4343 Asayiş
Terbiyesizlik Bu!
15 Kasım 2018 Okunma: 4237 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın