Foto galeri

Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

 
 
Tarih : 09 Mart 2019  -  Saat : 23:47:03   Görüntülenme: 6944

Ereğli ve çevresinde cemrelerin düşmesiyle birlikte kendini hissettiren bahar mevsimi kardelenlerinde boy vermesine zemiz hazırladı.

Özellikle Toros dağlarının eteklerinde bulunan Halkapınar ve mahallelerinde boy veren kardelenler muhteşem görüntülere sahne oluyor.

Yoğurtçuk çiçekleri ve mor çiğdemler ve kardelenler baharın müjdecisi olarak yeryüzüne çıktı.

Adı gibi karları delerek boy veren envai çeşit renkleriyle kardelenler, bakmaya doyum olmayan görüntüler sunuyor.

Konya’nın Halkapınar ilçesinde yaşayan Fotoğraf sanatçısı Bülent Fakı Şengün’ün kameralarına yansıyan birbirinden özel görüntüleri sizler için paylaşıyoruz.

Kardelen nasıl bir çiçektir derseniz, kökleri yumru şeklinde bir soğanın üç yaprak ve kuru bir kabuk tarafından sarılması ile şekillenmiş,  sağda ve solda 2 adet cetvel gibi derimsi, koyu yeşil renkli, etli 10-20cm uzunluğunda bir de 0,5-2cm genişliğinde ve uca doğru dil şeklinde yaprak-sap karışımı bir dalı bulunur.

Çiçek sapı 15-25cm uzunluğunda, bir boru şeklinde olup çiçek bunun ucuna çan şeklinde asık vaziyettedir. Taç yaprakları üç dış ve üç iç olmak üzere ikiye ayrılır, iç taç yaprakları birbirine sarılarak geriden boru görünümü verir ve uca doğru yeşil grimsi beyaz renklidir.  Dış taç yaprakları beyaz, oval, gerisine doğru sivricedir.

Galanthus elwesii adlı kardelen türü 1874 yılında İzmir’in dağlık bölümlerinde bulunmuş ve botanik bilimine tanıtılmış, o günden sonra yapılan çalışmalarda çiçeğin ülkemizde 10′a yakın türü olduğu keşfedilmiştir.

Kardelenin Anadolu’ da bir kaç türü yetişir bunlardan bazıları galanthus nivalis, glanthus elwesii, galantus latifolius’dur.

Şimdilerde ise ülkemizde kuzey ve doğu Anadolu’da yetişen Kardelen Çiçeği, karlı günlerde de çiçek açtığı için baharı müjdeleyen ve yılın ilk açan çiçeği olarak kabul edilir.

Bahar geldi kardelenler boy gösterdi
Ereğli ve çevresinde cemrelerin düşmesiyle birlikte kendini hissettiren bahar mevsimi kardelenlerinde boy vermesine zemiz hazırladı.