Foto galeri

Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

 
 
Tarih : 29 Mart 2018  -  Saat : 19:01:27   Görüntülenme: 19843

Ereğli’de baharın gelmesi ile birlikte park ve bahçelere ekilen rengarenk laleler, şehrin dört bir tarafını süslüyor.

Konya Ereğli’de Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bahar çalışmaları kapsamında şehrin dört bir yanını diktiği lalelerle şehri süslüyor.

Baharın habercisi laleler, rengârenk görüntüsüyle Ereğli’yi süslemeye başladı. Şehrin muhtelif noktalarındaki refüj ve kavşaklarda çiçek vermeye başlayan laleler, özellikle Kent Meydanı’na ayrı bir renk katıyor.

Lalenin bir kültür olduğunu ifade eden Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, “Lale görüntüsü ile çok güzel bir renk cümbüşü sunan çiçek türüdür. Türk kültüründe önemli yere sahip olan lale, tarihimizde bir dönemi ifade etmektedir.

Karların altından fışkıran laleler, Türkler için hayat ve bereket ifade eden bir simge halini almış ve baharın müjdecisi olmuştur. Laleye verilen önemin en büyük sebebi de, lale kelimesinin yazılışıyla Allah yazılışında aynı harflerin kullanılmasıdır.

Allah, hilal ve lale kelimelerinin aynı harflerle yazılması ve ebced hesabıyla aynı değeri taşıması, laleyi Allah kelimesini temsil eder hale getirmiş, maddi ve manevi değerini arttırmıştır” dedi.

Ereğli’de Lale Mevsimi
Ereğli’de baharın gelmesi ile birlikte park ve bahçelere ekilen rengarenk laleler, şehrin dört bir tarafını süslüyor.