Foto galeri

Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

 
 
Tarih : 17 Nisan 2020  -  Saat : 04:01:47   Görüntülenme: 118268

Ereğli'nin en görkemli eseri Ereğli Ulu Camii ve gözetleme kulesi olarak ta kullanılan Türkiye’nin en eski minarelerinden biri.

Karamanoğlu İbrahim Bey’in oğlu Mehmet Bey tarafından, 1426 yılında yaptırılmıştır, Payeler üzerinde, düz toprak damla örtülü, dikdörtgen bir yapıdır, Türkiye’nin en eski minarelerinden olan Ulu Caminin minaresi gözetleme kulesi olarak, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Mesut döneminde, 1116 yılında yaptırılmıştır. Sekiz köşeli tabanı, hafif sivri kemerle çevrilmiş olup, minarenin yüksekliği 40 metredir.

 

Ulu caminin ibadet mekânı, dikdörtgen planlıdır.

Kuzeydoğu yönünde uzanmaktadır.

İçinde 32 sütun tavanı desteklemekte olup, bu sütunlar üç dizi halindedir. Kemerlerle birbirine bağlı olan bu sütunlar, sekizi yığma, diğerleri de devşirme malzemeden meydana gelmiştir.

 

Sütun başlıklarından bazıları, Roma ve Bizans dönemine aittirler. Cami çeşitli dönemlerde onarım geçirmiştir.

Bunu belirten bir kitabe, giriş kısmında olup, bunlardan birine göre: Abdülcabbarzade Cemaleddin Paşa tarafından, 1819 yılında, Ereğli eşrafından Emin Bey tarafından da 1889 yılında onarılmıştır.

 

Son olarak, 1940 yılında yapılan onarım, caminin mimari ve sanat tarihi yönünden bazı özelliklerini yitirmesine neden olmuştur.

Ereğli'nin en görkemli eseri Ereğli Ulu Camii
Ereğli'nin en görkemli eseri Ereğli Ulu Camii ve gözetleme kulesi olarak ta kullanılan Türkiye’nin en eski minarelerinden biri.