Foto galeri

Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

 
 
Tarih : 24 Ağustos 2020  -  Saat : 22:41:28   Görüntülenme: 93086

Konya İli Karapınar İlçesine bağlı Oymalı Köyü ve Akören sınırları içinde bulunan yeraltı şehirleri, Ereğli'ye 40 km. Konya ya 125 km. Uzaklıktadır.

Karacadağ sönmüş bir yanardağ olup bölgede oluşan granit bünyeli tüf tabakaları ve kalkerleşmiş ana kayalar oyularak birbirinden bağımsız 36 adet yeraltı Şehri yapılmıştır.

8. ve 10. yy.’lar arasında bölgeye yoğun olarak yapılan Arap akınları nedeniyle ovada yaşayan halk kendini korumak için Karacadağ vadilerinde yeraltı şehirleri meydana getirmişlerdir.

İç mekânlarda Kilise, sarnıç, at tavlası, zindanlar, odalar, galeriler ve hava bacaları gibi müştelimatlar bulunmaktadır.

Bazı galeriler kuyu tipinde olup yanlarda ayak koymak için kertikler yapılmıştır.

Burada çocukları ve eşyaları indirmek için makara sistemi kurulmuş ve dünyanın ilk asansörü yapılmıştır. Savunma amaçlı yapıldığı için galeriler bir insanın geçebileceği şekildedir.

Oda tavanlarında basıncı azaltmak için tonozlu bir sistem uygulanmıştır.

Yeraltı şehirleri ihtiyaca göre odalar eklenerek büyütülmüşlerdir. 11 no’lu Y.A.Ş on odalı ve on bir geleriden oluşmaktadır.

Dış mekânda Kiliseler günlük yaşamın devam ettiği hayatlar ve çevrede bağ sekilerini görmek mümkündür. Burada yapılan şırahane planlı bir sistem üzerine yapılmıştır. 

(Presleme, dinlendirme, akıtma ve depolama) Kapodokya’da ki yeraltı şehirleriyle aynı amaçla yapılmış ve çağdaş olan Karacadağ yeraltı şehirlerinde Arkeolojik kazılar devam etmektedir.

Çevre düzenlemesi ve alt yapı problemleri halledildiği takdirde turizm yönünden büyük bir potansiyel oluşturacağı kesindir.

Karacadağ Yeraltı Şehri
Konya İli Karapınar İlçesine bağlı Oymalı Köyü ve Akören sınırları içinde bulunan yeraltı şehirleri, Ereğli'ye 40 km.