Video galeri

Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

 
 
Tarih : 23 Temmuz 2017  -  Saat : 14:10:28   Görüntülenme: 28762
Lavanta Diyarı
Lavanta Diyarı Kuyucak mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikası.
Lavanta Diyarı

Lavanta Diyarı Kuyucak mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikası. Isparta merkeze ortalama 45 km uzaklıkta olup, küçük ve şirin bir köydür. Köydeki evler mor renkte boyalıdır. Lavanta keseleri, kokulu sabunlar almadan ve farklı bir tadı olan lavanta aromalı dondurmayı yemeden gelmeyin derim. Özellikle fotoğraf çekmeyi seven kişilerin uğrak yeridir.

Henüz çok keşfedilmemiş, insan akımına uğramamış köy Kuyucak. Keçiborlu ilçesine bağlı ve ulaşımı kolay. Günübirlik gezmek lavantanın muhteşem rengini ve kokusunu içinize çekmek için harika bir yer. Ne yazık ki Mayıs ayında gittiğimden lavantaların açmış halini görmek kısmet olmadı. Ama siz Haziran-Temmuz aylarında gidin, köyü dolaşın, harika fotoğraflar çekin. Köy halkı sıcakkanlı, bazı köyler gibi turist deyip sürekli bir şeyler satmaya çalışan, ticarete dönüştüren insanlar yok.

Evet yanlış duymadınız Lavanta bahçeleri içinde inanması zor ama adeta sihirli bir yer Kuyucak köyü. Fransa’ya sırf lavanta bahçelerini görmek için gitmeyi düşünenler, yine bu fikrinizden vazgeçmeyin ama bana sorarsanız önceliğiniz güzel ülkemizin sınırlarında olan Isparta’nın Kuyucak köyünden yana olsun. Alı al, moru mor bir cennet bahçesi demek daha doğru olacak bence bu köy için.

Lavanta Nedir?

Lavanta 15 yıl ömürlü bir yaz çiçeğidir. Temmuz 20 ile Ağustos 20 tarihleri arasında kesim işlemi yapılmaktadır. Lavantanın kesildikten sonra kurutularak çiçeği elde edilir veya doğrudan kesilerek yaş bir şekilde kaynatılarak lavanta yağı ve suyu imal edilir.

Lavanta Nasıl Üretilir ?

Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Ancak kuru, hafif, kireçce zengin yerleri sever. Özellikle yeterince toprağın derinliğinde rutubetin bulunması gerekmektedir.

Lavantanın Faydaları

Lavanta kokusuyla meşhur çok nadide çiçeklerden bir tanesidir. Yaygın olarak parfüm sektöründe kullanılmaktadır ama sağlık açısından birçok fayda sağlar. Özellikle sinir sistemi üzerinde olan olumlu etkileri anlatmakla bitmez.