Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

06 Haziran 2020 Cumartesi
2017 yılında işlenen cinayete 12,5 yıl ceza verildi
Konya’da 2017 yılında işlenen cinayetin zanlısına 12 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, zanlı “Hasan amcayı çok seviyordum” dedi.
Kategori : Asayiş
08 Kasım 2019 23:28
 
2017 yılında işlenen cinayete 12,5 yıl ceza verildi

Konya’da 2017 yılında işlenen cinayetin zanlısına 12 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, zanlı “Hasan amcayı çok seviyordum” dedi.

Konya'nın Selçuklu ilçesinde motosikletiyle seyir halindeyken durdurulup darp edilerek 10 yerinden bıçaklanan Hasan Şengönül'ün öldürülmesine ilişkin davada yargılanan sanığa 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Mustafa Tosun, tutuksuz sanık Bayram K. ile taraf avukatları katıldı.

Duruşma savcısı, daha önce verdiği esasa ilişkin mütalaasını tekrar ederek sanık Mustafa Tosun'un "kasten öldürme" suçundan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Savcı, Bayram K'nin "eyleme iştirak ettiğine dair mahkumiyetine yeterli delil bulunmaması" sebebiyle hakkındaki davanın düşürülmesini istedi.

Tosun'un avukatı Yahya Danışman, sanığın 2 yaşında annesini 13 yaşında babasını kaybettiğini, dedesinin himayesinde büyüdüğünü, 2 yıl önce de "Babanın arkadaşıyım." diyen maktul Hasan Şengönül'le tanıştığını söyledi.

Danışman, maktulün metruk bir binada alkol almasının ardından uyuyakalan müvekkiline cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etti. Tosun'un yaşadığı olayın etkisiyle sinirli bir şekilde maktulün arkasından dışarı çıktığını, motosikletiyle kaçmak isteyen Şengönül'ün peşinden gittiğini belirten avukat Danışman, "Maktul burada da Mustafa’nın hassas olduğu anne ve babasına hakaret etmiştir. Mustafa 20 yaşında genç bir delikanlıdır, ağır bir cinsel saldırıya, ardından hakarete maruz kalmıştır. Babası yerine koyduğu kişinin bu ağır davranışı, anne ve babasına küfürleri ağır tahrik durumunu göstermektedir." diye konuştu.

"Hasan amcayı çok seviyordum"

Tosun da savunmasında, "Hasan amcayı gerçekten seviyordum. Babam yerine koymuştum. Öldürmeyi, böyle bir şey olmasını istemezdim." ifadesini kullandı.

Bayram K'nin avukatı Emek Şanlı da müvekkilinin eyleme iştirak etmediğini belirterek beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, haksız tahrik hükümlerini göz önünde bulundurarak, "kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verdiği Tosun'un tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Heyet, ayrıca Bayram K'nin de "eyleme iştirak ettiğine dair mahkumiyetine yeterli delil bulunmaması" gerekçesiyle davasının düşürülmesini kararlaştırdı.

Olay nasıl olmuştu?

Selçuklu ilçesi Hoca Cihan Mahallesi Tekke Caddesi'nde, 23 Şubat 2017'de, motosikletiyle seyir halindeyken 2 kişi tarafından durdurulan Hasan Şengönül (65), darbedilip 10 yerinden bıçaklanmış, kaldırıldığı Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirmişti.

Polis ekipleri, ara sokaklara kaçan Mustafa Tosun'u kısa sürede yakalamış, Tosun'un arkadaşı Bayram K. ise olaydan 2 saat sonra evinde gözaltına alınmıştı.

Adliyeye sevk edilen 2 kişi tutuklanmış, Bayram K. 31 Ekim 2018'de tahliye edilmişti.

Okunma : 3123
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Son dakika: Hayata tutunamadı
05 Haziran 2020 Okunma: 19022 Gündem
Ereğli’de devrilen tırın şoförü hayatını kaybetti
02 Haziran 2020 Okunma: 12624 Asayiş
Son Dakika: Ereğli’de feci kaza!
02 Haziran 2020 Okunma: 11872 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın