Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

21 Ağustos 2019 Çarşamba
311'i Ereğli ve Çevresinde Yaşıyor
Türkiye genelinde toplam 339 tane olan ve bunun 311 tanesinin Ereğli’de olduğu bir isim.
Kategori : Gündem
10 Şubat 2019 13:21
 
311'i Ereğli ve Çevresinde Yaşıyor

Türkiye genelinde toplam 339 tane olan ve bunun 311 tanesinin Ereğli’de olduğu bir isim.

Ereğli’de ve komşu yerleşimlerde, hepimizin mutlaka rastladığı bir isimdir Abitter. 
Abitter, Abüdder-Abidder gibi değişik telaffuzları olan Abitter isminde, Nüfus verilerine göre, Türkiye’de 339 kişi var ve bu 339 kişinin 311 tanesi, Ereğli nüfus kütüğüne kayıtlı.

Peki Abitter ismi neden Ereğli kaynaklı?

İslamiyetin tebliğinden önce Medine’de ticaretle uğraşan, Hz. Muhammed ile tanıştıktan sonra kendini ibadete adayan ve kadılık ile hakimlik de yapmış olan Ebu Derda’nın, Türkiye’de bulunan 3 makamından birisi de Ereğli’de.

Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim dönemini de içeren kayıt defterlerini inceleyen araştırmacı İbrahim Hakkı Konyalı, defterlerin Karaman vilayeti Ereğli kazasına ayrılan kısımlarında, Zanbason mezrası, Orhaniye Karyesi isimlerinin geçtiğini, bu karye ve mezrada, ashab’tan Ebu Derda’nın zaviyesinin olduğunu bildirir. Milattan Sonra 652 yılında vefat eden Ebu Derda’nın, Ereğli’deki makamı ile ilgili rivayetlerde, Ebu Derda’nın, İstanbul’un kuşatmasına giderken Ereğli’den geçtiği, hatta bu bölgede konakladığı belirtilir. Ebu Derda’nın makamının, bugün Ereğli’ye bağlı Orhaniye mahallesinde olduğu biliniyor.

Ebu-Derda mezarlığı içerisinde bulunan Türbe’nin, çocuğu olmayan ailelere umut olduğu, yakın zamana kadar türbede düzenlenen ritüellerin olduğu, çevre halkı tarafından da aktarılıyor. Aktarımlara göre, çocuğu olmayan kadın, türbede kurban keser ve salih bir kadın eşliğinde türbede yedi tur attıktan sonra yakılan üzerlik tütsüsü dumanından içine çekere dua eder. Türbede gerçekleşen bu ritüelin ardından doğan erkek çocuğuna Abidder, kız çocuğuna ise Abide ismi konulur.

Ereğli’de, Abitter ismini taşıyan kişiler üzerinde yapılan saha araştırmasında, Abitter ismi taşıyan kişilerin isim hikayelerinde, şu detay göze çarpıyor: “Çocuğu olmayan veya doğan çocukları çeşitli sebeplerle yaşamayan aileler, Ebu Derda türbesinde gerçekleştirdikleri tören ve duanın ardından çocuklarına bu ismi vermişler.

Türkiye Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı 339 adet Abitter-Abidder-Abüdder ismi var. Bu isimlerin 250 tanesi Ereğli’, 20 tanesi Halkapınar, 16 tanesi Karapınar, 13 tanesi ise Emirgazi nüfus kütüğüne kayıtlıdır. Bu şehirler dışında, Abidder ismi taşıyanların, Kayseri, Niğde Bor ve Aksaray gibi şehirlerde 1’er veya 2’şer kayıt görünmektedir.

Kayıtlara bakıldığında, Türkiye genelindeki 339 ismin 311 tanesinin Ereğli ve çevresinde yaşadığı, doğal olarak da Abitter-Abidder-Abüdder isimlerinin Ereğli ve Ereğli’de bulunan Ebu-Derda türbesi kaynaklı olduğu görülüyor.

Kaynak : Selçuk Peker 

Haber : Mesut Şahin 

Okunma : 8960
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
Gündem haberleri
Ereğli’de yakalanan bomba, cep telefonu ile tuvalette patlatılacakmış
18 Ağustos 2019 Okunma: 8082 Ulusal Haberler
Nefes borusuna salatalık kaçan çocuk kurtarılamadı
19 Ağustos 2019 Okunma: 7031 Asayiş
Bisküvi işçileri kaza yaptı: 16 yaralı var
18 Ağustos 2019 Okunma: 5803 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın