Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

21 Ocak 2019 Pazartesi
Ali Kurbi Kimdir?
Ereğli Polis Eğitim Merkezi Müdürü olarak tanıdığımız Ali Kurbi kimdir? Gelin Ali Kurbi’yi yakından tanıyalım.
Kategori : Gündem
23 Nisan 2018 19:16
 
Ali Kurbi Kimdir?

Ereğli Polis Eğitim Merkezi Müdürü olarak tanıdığımız Ali Kurbi kimdir? Gelin Ali Kurbi’yi yakından tanıyalım.

Konya Ereğli POMEM Müdürü olarak görevini layığı ile yerine getiren ve her ortamda devlet ciddiyeti ve disiplininden ödün vermeyen Ali Kurbi’nin gençlik yılları da Ereğli’de geçmiş.

163 yılında Konya’nın Çumra ilçesinde dünyaya gelen Ali Kurbi, 80’li yıların başlarında Konya ereğli Ticaret Meslek Lisesi’nde lise eğitimi gördü.

1990 yılında Polis Akademisinden mezun olan Kurbi, sırasıyla Afyon İl Emniyet Müdürlüğü, Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü, Aksaray Polis Meslek Yüksekokul Müdürlüğü ve Sivas İl Emniyet Müdürlüğünde çeşitli rütbelerde görev yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu tarafından 2013 yılının Temmuz ayında terfi ederek 1. Sınıf Emniyet Müdürü olan Ali Kurbi, bir süre Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nda Polis Başmüfettişliği görevini yürüttü.

Ereğli’ye Atandı

11 Şubat 2014 tarihinde Ereğli Polis Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne atanan Ali Kurbi, söz konusu okulun Polis Meslek Eğitim Merkezi haline dönüştürülmesi sürecinde de büyük çabalar sarf etti.

Ereğli POMEM’de üniversite mezunu olan polis adaylarının her türlü zor şartlar altında görev yapabilmeleri adına en hassas eğitimleri bütün ciddiyetiyle sürdüren Kurbi, Ereğli POMEM Mezunlarının Emniyet Genel Müdürlüğünde önemli görevler almalarına da vesile olmaktadır.

15 Temmuz’dan sonra Kurbi dönemi

Tüm dünyada yankıları hissedilen 15 Temmuz ihanet ve darbe girişimi gecesinden sonra Ereğli Emniyet Müdürü olarak görevi devralan Kurbi, yaklaşık 2 ay boyunca Ereğli Emniyet Müdürlüğü görevini de yürüttü.

Görevi boyunca hain FETÖ yuvalarına ve saldırılarına karşı elindeki çok az sayıdaki polisle büyük bir başarı elde etmiş ve şehirde asayiş olaylarının üstesinden gelmiştir.

15 Temmuz’dan sonra yaklaşık 2 ay boyunca hiç kimsenin burnunun bile kanamasına müsaade etmeden gerek asayiş olayları ve gerekse FETÖ ile mücadelede yetersiz sayıdaki personeli ile birlikte operasyonlara bizzat katılarak şehrin güvenliğini sağlamıştır.

Kurbi’nin Kitap Aşkı

Her şart ve ortamda kitap okumanın önemini vurgulayan Kurbi, POMEM bünyesinde kazandırdığı kütüphane ile de dikkatleri üstüne çekmektedir.

Binlerce kitapla ve her yıl değiştirilen kitap koleksiyonu ile dikkatleri üstüne çeken Ereğli POMEM Kütüphanesinden polis adayları eğitim gördükleri kısa süre içerisinde onlarca kitap okuyarak ve iyi bir okuyucu olarak mezun olmaktadırlar.

Kurbi, kendi kütüphanelerine verdiği önem kadar Ereğli başta olmak üzere pek çok il ve ilçede bulunan okullara da kitap bağışı yapmakta ve pek çok okulda kütüphane kurulmasına vesile olmaktadır.

Kan Bağışına Önem Veriyor

Ereğli POMEM olarak kan bağışına da çok önem verdiklerini ifade eden Ali Kurbi, düzenlediği kan bağışı programları ile gerek öğrencilerinin ve gerekse Ereğli haklının kan verme konusunda alışkanlık kazanmasına da öncü olmaktadır.

Ereğli Protokolünün de önem verdiği ve desteklediği kan bağışı programlarında ilk olarak kendisi kan vererek misafirlerine iyi bir örnek olan Kurbi, POMEM öğrencilerinin hem mesleklerini icra noktasında iyi bir eğitim almalarını sağlamakta hem de sosyal alanda örnek polis teşkilatının kurulması adına büyük emek harcamaktadır.

Atış Poligonu Kazandırıldı

Ereğli POMEM’in başka bir şehre taşınacağına dair iddiaların devam ettiği süreçte, gerek idari ve gerekse siyasi görüşmeler yaparak yaklaşık maliyetinin neredeyse dörtte bir fiyatına Ereğli POMEM bünyesinde ciddi bir atış poligonunun kazandırılmasında büyük emek harcayan Ali Kurbi, yapılan bu yatırımla da Polis Okulunun başka bir şehre taşınmasının önüne geçmiş ve Ereğli’nin geleceği açısından büyük bir başarı sağlamıştır.

Hedef Yeşil Bir Dünya

Ali Kurbi, polislik mesleğindeki başarıları kadar sosyal alanda da ürettiği projelerle her zaman gündeme gelmiştir.

Yeşil bir dünyanın gelecek nesillere aktarılması adına her yıl düzenlediği fidan dikme programları ile göreve geldiği günden bu yana binlerce fidanın toprakla buluşmasına vesile olmuştur.

Ereğli POMEM, Ali Kurbi sayesinde sadece polislik eğitimi veren bir kurum olmaktan çıkmış, Ereğli’nin tüm sosyal ve kültürel etkinliklerine adapte olarak her zaman her yerde varlığını hissettirmiştir.

Hem Müdür Hem Baba

Ereğli POMEM’de devlet ciddiyeti ve polislik görev bilincini hiçbir zaman göz ardı etmeyen Ali Kurbi, öğrencileri tarafından çokça sevilen ve saygı duyulan kişiliğini her zaman korumuştur.

Zorlu ve ciddi eğitimlerinde öğrencilerinin Türkiye’nin en iyi ve başarılı polisi olmaları için uğraş veren Kurbi, eğitimler haricindeki zamanlarda öğrencilerine karşı bir baba şefkati ile yaklaşarak onları hayata hazırlamaktadır.

Okul içinde ve okul dışında örnek insan ve örnek polis olmaları için büyük mücadele veren Kurbi, öğrencileri ile sık sık dertleşerek onların sorunlarını dinlemekte ve çözümü için gerenleri yapmaktadır.

Öğrencilerini 15 günde bir çarşı iznine gönderen ve onların toplum içerisindeki davranışlarını da kontrol altına tutarak her alanda en iyi olmalarını isteyen Kurbi, gerek vatandaşlarla ve gerekse Ereğli esnafı ile iyi ilişkiler kurmalarını, topluma örnek olmalarını, ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmalarını her fırsatta tembihlemekte ve bu şart ve kurallara uymak kaydıyla öğrencilerini Ereğli içinde tamamen serbest bırakarak her hangi bir yasaklama da getirmemektedir.

Ereğli’nin bir değeri olan ve başarılı bir devlet adamı kişiliğinin yanında, iyi bir eğitimci ve mesleğine, ülkesine ve şehrine her açıdan sahip çıkan iyi bir vatandaş olarak Sayın Ali Kurbi’ye çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Okunma : 7260
AYD HABER İÇİ SAĞ
kent gaz
tatlıdil inşaat
zafer eğitim
Gündem haberleri
SON DAKİKA: Ereğli için ittifak kararı verildi
17 Ocak 2019 Okunma: 17201 Gündem
Oprukçu’dan Bağımsız Adaylık Sinyali
19 Ocak 2019 Okunma: 14816 Siyaset
Musa Yılmaz’dan İttifak sonrası ilk açıklama
18 Ocak 2019 Okunma: 14192 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın