Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

06 Haziran 2020 Cumartesi
Bi Acayip Gelenek
Dünyada eski bir inanış olan ağaçlara çaput bağlamak, Anadolu’da birçok noktada varlığını sürdürüyor, İvriz bölgesi de bu inanışın yaygın olduğu alanlardan bir tanesi.
Kategori : Gündem
11 Haziran 2019 00:18
 
Bi Acayip Gelenek

Dünyada eski bir inanış olan ağaçlara çaput bağlamak, Anadolu’da birçok noktada varlığını sürdürüyor, İvriz bölgesi de bu inanışın yaygın olduğu alanlardan bir tanesi. 

Anadolu’da, özellikle 2000’li yıllara kadar birçok yörede rastlanan ağaçlara çaput bağlama geleneği, 2000’li yıllardan itibaren her ne kadar azalsa da, Halkapınar ilçesine bağlı turistik bir köy olan İvriz’de süregelen bir inanış olarak göze çarpıyor. Hitit Kaya Anıtı’nın bulunduğu İvriz Köyü’nde, su kaynağının hemen yanı başında bulunan ağaca ve su kaynağının kaya anıtına doğru olan kısmında bulunan bir mağara kapısına çaput bağlama geleneğine halen rastlanıyor. 

Şamanizm’den günümüze kadar gelmiş bir inanç olan çaput bağlama, birçok yöremizde adak ve dilek amaçlı sürdürülen bir ritüel olsa da, İvriz bölgesindeki çaput bağlamanın, yöre halkı tarafından mı, yoksa ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler tarafından mı gerçekleştirildiği bilinmiyor.

İvriz Köylüleri, İvriz’de bu geleneğin olmadığını, ağaçlara çaput bağlamanın dışarıdan gelen ziyaretçiler tarafından yapıldığını söylüyor.

Öte yandan, 5 yıl öncesine kadar İvriz suyunun kaynağı yakınlarında bulunan Hitit Kaya Anıtı’nın altında oluşan gölet içerisine, ziyaretçiler tarafından bozuk para atılarak dilek tutuluyordu. Halkapınar Belediyesinin bölgede yaptığı restore çalışmasından sonra bu gelenek kısmen de olsa azalmış durumda. Ancak yine de aynı bölgede su içerisine atılan paralara rastlamak mümkün.

Ağaçlara çaput bağlamak geleneğini kökeni Şamanizm

Şamanistlerin inandıkları “İZİ”ler, Göktürklerin bıraktıkları yazıtlarda “YER-SU” olarak ifade edilmiştir. Göktürkler bu “YER-SU” denilen ruhları, Türk yurdunun koruyucusu olarak görür ve sayarlardı. Onların bu inanışlarına göre “İZİ’ler kişilerden kurban isterler. Kurban sunmayan kişilere ise bu ruhların  zararlarının dokunulduğuna inanıldı.  Bu ruhlara kurban için, bir çaput, bir bez parçası, bir tutam at kılı veya kurban niyetiyle atılan bir taş parçası ile de tatmin etmek mümkündü.

Türkler müslüman olduktan sonra da ağaçlara çaput bağlamak gibi şamanizm’den kalan geleneklerin tamamen bırakmamışlardır. Evliya saydıkları ulu kişilerin türbelerine, orada biten ağaçlara, ya da o yörede bulunan bazı kayalara çaput bağlamak suretiyle eski adetlerini de islam dininin içerisine kanalize etmeye çalışmışlardır. Ama şöyle bir gerçek var ki böyle bir âdet İslâm dininde yoktur.

Günümüzde çaput bağlama hurafesi daha çok medet ummak ve dilek tutmak amacıyla uygulamaktadır. Kutsal olduğu inanılan ağaçlar, türbeler, kayalar v.b  yerlere çaput bağlayarak hamile kalacaklarına, müptela oldukları hastalıklardan kurtulacaklarına, kısmetlerinin açılacağına,  zengin olacaklarına, sınavlarda başarılı olacaklarına v.b. bir çok inanışa inanmaktadırlar.

Haber : Mesut ŞAHİN 

Okunma : 5916
Foto galeri
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Son dakika: Hayata tutunamadı
05 Haziran 2020 Okunma: 22364 Gündem
Son Dakika: Ereğli’de sıcak gelişme
05 Haziran 2020 Okunma: 13903 Ulusal Haberler
Ereğli’de devrilen tırın şoförü hayatını kaybetti
02 Haziran 2020 Okunma: 12977 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın