Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

02 Haziran 2020 Salı
Ereğli Süt Birliği’nde neler oluyor
Son günlerde özellikle sosyal medyada Ereğli Süt Birliği hakkında pek çok paylaşım yapıldı, yapılmaya da devam ediyor.
Kategori : Gündem
06 Ekim 2019 16:27
 
Ereğli Süt Birliği’nde neler oluyor

Son günlerde özellikle sosyal medyada Ereğli Süt Birliği hakkında pek çok paylaşım yapıldı, yapılmaya da devam ediyor.

Peki, Süt Birliği’nde neler oluyor? Ayrıntılar nelerdir?

Konya Ereğli’de binlerce üyesi bulunan ve başkanlığını Ercüment Sarıkafa’nın yaptığı Süt Birliği’nin mali krize girdiği, borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiği ve bu nedenlerle de konkordato başvurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Çiftçiye olan borçlarını ödemekte zorlandığı ve bu nedenle konkordato başvurusunda bulunulduğu öğrenilen Ereğli Süt Birliği’nin kaderi konkordato başvurusundan gelecek cevaba bağlı.

Konkordato başvurusunun kabul edilmesinin ardından Süt Birliği’ne atanacak olan Mali Komiser denetiminde Süt Birliği’nin hesapları devlet kurumları tarafından takip edilecek ve var olan borçların belirlenen usul ve esaslara göre ödenmesi yoluna gidilecek.

Konkordato başvurusunun kabul edilip edilemeyeceği henüz netleşmeyen Süt Birliği’nde gelecek olan başvuru sonucu bekleniyor. Yapılan başvuru sonucuna göre Ereğli Süt Birliği’nden resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Konkordato Nedir?

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik süreç içerisinde Ereğli’de de dahil pek çok kurum ve kuruluş tarafından konkordato başvurusunun yapıldığı bilinmekle birlikte, Konkordato Nedir? Sorusu da çok fazla sorulanlar ve merak edilenler arasında.

İtalyancadan Türkçeye “iflas anlaşması” olarak tercüme edilmiş olan konkordato, Ekonomik açıdan zor durumda olan bir şirketin iflasının önüne geçmek için, borçlarını ödeyebilmesi adına tavizlerin verildiği ve karşılıklı olarak anlaşmalarla yeni bir ödeme planının çıkarılması olarak tanımlanır.

Ekonominin olumsuzlukları karşısında mali grafiklerini yükseltemeyen, borçları içinde sıkışan şirketlerin birçoğu konkordato ilan ediyor.

Borçlu olan şirketler konkordato sayesinde borçlarından indirim yapılmasını, belli bir vade planına sadık kalarak ödenmesini ve bu sayede de iflas etmenin önüne geçilmesini sağlarlar.

Konkordato Nasıl İlan ve Kabul Edilir?

Konkordato ilan etmek için Asliye Ticaret Mahkemeleri’ne başvuru yapılır. İflasa tabi olan şirketlerde borçlunun muamele merkezindeki mahkeme; merkezi yurt dışında olan şirketlerin Türkiye’deki şubelerinin bulunduğu yerdeki mahkeme; birden fazla şubesi olan şirketlerin merkez şubesinin bulunduğu yerdeki mahkemeye başvuru yapılır. Eğer şirket iflasa tabi değilse de yerleşim yerindeki Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurulur.

Bu başvurunun ardından konkordato komiser tarafından yapılacak olan ilanla alacaklılara bildiriliyor. Bu bildirim ile alacaklılar 15 gün içerisinde alacaklarının ne olduğunu bildirmeye davet edilir. Bu bildirim ilanının yanında konkordato ilanının bir kopyası da alacaklılara gönderilir.

Konkordato ilanının kabul edilmesinde şirketin ne kadar güvenilir olduğu da aslında önemli ölçüde rol oynar. Bunun yanı sıra belli bir oran da söz konusudur; alacaklıların ve alacaklarının yarısı oranı aşılmalıdır. Bununla birlikte alacaklıların dörtte birine karşılık alacak miktarının da üçte ikisini aşan bir çoğunluk olmalıdır.

Kaydedilmiş alacaklı sayısı 120 ve alacak miktarı da 120.000 ise en az 61 alacaklı kabul etmiş olmalı ve bu kayıtlıların alacaklarının toplamı da en az 60.000’nin üzerinde olmalıdır. Aynı durum belirtilmiş olan diğer oran için de geçerlidir.

Konkordato ilan edilmesinin hemen akabinde sürece tabi olan bütün alacaklar bu bağlayıcı anlaşmanın kapsamına girer. Bununla birlikte bu süreç içerisinde borçlu olan tarafın mallarını rehin verme, satma, kullanımını kısıtlama gibi ekonomik tasarruf sağlama yolları da kısıt altında tutulur. Ayrıca konkordato süresi boyunca konulmuş olan tüm hacizlerin hükmü devam eder. Bunlarla ilgili düzenleme ancak tasdikin yapılmasından sonra mümkün olur.

Karşılıklı olarak onaylanan ve bağlayıcı hale gelen konkordato işlemi sayesinde borçlu olan şirket alacaklılarının vazgeçtiği oranda borçlarının bir kısmından kurtulur. Toplamda 23 ayı bulabilen konkordato süresi boyunca da anlaşmalar dahilinde belli bir vade ile borçlu şirket borçlarını öder.

Şirketlerin tümden iflas etmek yerine hukuki boyutta bir anlaşma ile ekonomik düzelme sağlamalarına olanak tanıyan konkordato bazı şirketler için başarılı bir süreç yönetimi sağlayabilir.

Okunma : 17707
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’ye Has Sözcükler
01 Haziran 2020 Okunma: 28569 Kültür Sanat
Ölümle Matrak Geçen Osmanlı Delileri
01 Haziran 2020 Okunma: 22123 Kültür Sanat
Kore Harekâtına Ereğli’den kimler katıldı?
01 Haziran 2020 Okunma: 18945 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın