Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

24 Nisan 2019 Çarşamba
Ereğlili 2 kardeş Çanakkale’de nasıl şehit oldular
"Savaşlar, İnsanoğlunun var olduğu günden beri ölümleri, gözyaşlarını, yok olan hayalleri beraberinde getiren, tarihin kanla boyanmış sayfalarıdır.
Kategori : Gündem
10 Eylül 2018 08:54
 
Ereğlili 2 kardeş Çanakkale’de nasıl şehit oldular

"Savaşlar, İnsanoğlunun var olduğu günden beri ölümleri, gözyaşlarını, yok olan hayalleri beraberinde getiren, tarihin kanla boyanmış sayfalarıdır."

Dünya tarihinin en büyük savaşlarından birisi de, kuşkusuz ki Çanakkale Savaşıdır. Binlerce şehit verdik Çanakkale'de. Dilimizle söylediğimiz şehit rakamları kadar, nasıl şehit oldukları da önemlidir aslında.

Çanakkale'den Bir Hikaye! Nasıl Şehit Oldular?

Şehidimizin adı Mustafa ve Hüseyin'dir. Ereğlili iki kardeş. Kendi köylerinden ve yakın köylerden tanıdıkları birçok kişiyle aynı tabura düşerler. 71. Alay, 2. Tabur'a. İstanbul'da toplanan diğer askerlerle birlikte Uzunköprü'ye kadar trenle gittiler. Sonrasını yaya yürüyecekler. Keşan, Keşan, Ortaköy, Bolayır, Gelibolu, Çanakkale, Kerevizdere derken, son durakları olan Sedülbahir'e kadar gelecekler.

Ortaköy'de mola verdiler. Yürümekten ayakları şişmiş, postallara sığmaz olmuş. Bütün askerlere, derede ayaklarını yıkamaları talimatı verildi. Postalların içinde ayakları yara olmuş 36 askerin ayaklarını da tuzlu suda beklettiler. Cepheye yolculuğun kimi yerinde yağmura, kimi yerinde doluya yakalandılar. Günler süren yolculuğun ardından Melek Hanım Çiftliğinde cepheye vardıklarında, kendilerinden birkaç gün önce gelen askerlerle birlikte askeri eğitime tabi tutulurlar.

Eğitimden sonra cepheye verildiler. Mustafa siper nöbetine, Hüseyin ise borazan görevlisi olarak siper önüne. Aylarını cephede geçirirler.

Nisan ayının başları, henüz o kıyametin andıran çarpışmalar başlamamış, ufak tefek çatışmalar var. Mustafa kimi zaman gündüz, kimi zaman gece nöbetindedir. Kimi zaman düşman silahlarından çıkıp tepelerinden geçen mermilerin uğultusunu dahi duyabiliyor, kimi zaman ise kuş gibi tepelerinde süzülen düşman teyyarelerine ateş ediyor. 

Günler geçip giderken, çatışmalar da şiddetleniyor, kimi zaman düşman kuvvetleri olanca gücüyle karaya yükleniyor, küçük çarpışmalar, büyük meydan muharebelerine dönüşüyordu.

Böyle bir çatışma sonuydu. Ortalık toz duman, gece zifiri, karadan daha karanlık. Toprak nem ve kan kokuyor.

Beraberindeki arkadaşlarını şehit veren Mustafa, yanında sağ kalan 4 asker arkadaşıyla birlikte, şehit olan asker arkadaşlarından birer tanesini omuzlamış çadıra götürürlerken, yolda ayaklarının değdiği bir su birikintisinden su içmek için mola verirler. Çadırlar da yakındır aslında, ama saatlerdir susuz kalmak da kolay değildir. Sularını içtikten sonra şehit arkadaşlarını yeniden omuzlayıp çadıra doğru yürürler. Çadıra az bir yol kala, Mustafa ve beraberindeki 4 arkadaşı, omuzlarında taşıdıkları cephe arkadaşlarıyla aynı mertebeye ulaşırlar.

Arkadaşlarını omuzlayıp çadıra götürebilecek kadar sağlam iken, nereden geldi şehadet?

Mustafa ve beraberindeki 4 arkadaşının, gecenin zifiri karanlığında su diye içtikleri, kan gölüdür aslında.

Mustafa şehittir.

Kardeşi Hüseyin mi?

Günler sonra, bir başka çarpışmada, Sabaha karşı başlayan çatışmada, siperde nöbetteyken, kendisine sinsice yaklaşan düşman askerinin süngüsüyle şehit oldu O da…

Mekânları Cennet Olsun.

Araştırma: Mesut Şahin

Haber: Mesut Şahin

Okunma : 5982
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
zafer eğitim
Gündem haberleri
Konya’nın Ünlüleri
24 Nisan 2019 Okunma: 12759 Ulusal Haberler
Alhan Köyü
24 Nisan 2019 Okunma: 11155 Kültür Sanat
Koltuklarını devredecekler
20 Nisan 2019 Okunma: 9363 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın