Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

14 Ağustos 2020 Cuma
Hasan Çınar: Bizim vicdanımız rahat siz de rahat olun!
Ereğli’nin tanınan siması eski Ulu camii imamı emekli Hasan Çınar, Ereğli’nin giden müftüsü Celal Malkoç’un ortaya attığı iddialara yanıt verdi, Çınar, madem aslı astarı olmayan bir takım konulardan bahsediyorsunuz, nerede somut delilleriniz? 3 yıldır neden sustunuz? Yalan yanlış konuşmanın kimseye bir faydası yok dedi.
Kategori : Gündem
05 Temmuz 2020 04:52
 
Hasan Çınar: Bizim vicdanımız rahat siz de rahat olun!

Ereğli’nin tanınan siması eski Ulu camii imamı emekli Hasan Çınar, Ereğli’nin giden müftüsü Celal Malkoç’un ortaya attığı iddialara yanıt verdi, Çınar, madem aslı astarı olmayan bir takım konulardan bahsediyorsunuz, nerede somut delilleriniz? 3 yıldır neden sustunuz? Yalan yanlış konuşmanın kimseye bir faydası yok dedi.

Geçtiğimiz şubat ayında Ereğli Topak Kız Kur-an kursunda gerçekleşen veli toplantısında yaşanılan tartışmaların ardından konu Diyanet ve yargıya intikal etmiş ardından Ereğli müftüsü Celal Malkoç ile iki daire çalışanının tayini çıkmıştı. Müftü Celal Malkoç önce ki gün Ereğli’den ayrıldı. Kendisi için verilen veda yemeğinde hem kursun 26 yıllık yöneticisi Ayşe Nergiz hem de Topak Kız Kur-an Kursu yaşatma Derneğinin önce ki başkanı emekli imam Hasan Çınar hakkında bir takım iddialar ortaya attı. Yeni binanın bir iş adamı  tarafından 4,5 milyon liralık bir maliyetle yaptırıldığını kaydeden Malkoç , kursun yapımı için toplanan paralar ile hayırsever bir vatandaş tarafından  bağışlanan dairenin nerede olduğunu sordu.

Malkoç’a yanıt emekli imam Hasan Çınar’dan geldi. Çınar, Ereğli’nin giden müftüsü kulaktan dolma bilgilerle kamuoyunu meşgul etmiştir dedi.

MÜFTÜ BEY KULAKTAN DUYMA BİLGİLERLE KONUŞMUŞTUR

Hasan Çınar, açıklamasında biz bu konuyu duyunca inanın çok üzüldük, Topak Kız Kur-an kursu yıllarca küçük bir binada hizmet vermiş ihtiyaca cevap veremediği için de yeni bir binanın yapılması kararlaştırılmıştır. Bir müteahhit kardeşimizin  alarak bağış yaptığı arsa üzerine yine onun gayretleriyle kalıbına başlanmış, Ereğli’de ki firmalarımız Aktay beton ve zorlu beton tarafından birer tabla beton atılmıştır. Yine hayırsever bir vatandaşımız dairesini satarak bu müteahhit kardeşimize vermiş ve binanın demirini karşılamıştır. İnşaatın kalorifer petekleri, çeşme bataryaları Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, asansörü Ereğli Belediyesi tarafından iç duvarları ise Yumak inşaat tarafından yaptırılmıştır. Kimi vatandaşlarımız ise Topak Kız Kur-an kursu yaşatma derneğimize makbuz karşılığı yardımlarda bulunmuş, kimi vatandaşlarımız ise kursun inşaatında bedenen çalışarak hiçbir karşılık beklemeden kendi emekleriyle binamızı tamamlamıştır. Ve böylelikle Devletimize temin edilmiştir.

Ancak ne yazık ki bu detayları bilmeyen müftü bey bu müteahhit kardeşimizin  anahtar teslim iş yaptığını söylemiş ve 4,5 milyon’un nereye gittiğini sormuştur, elinde somut bir delil olmadan kulaktan duyma bilgilerle kamuoyunu meşgul etmiştir.

 

KIYMETLİ EREĞLİLİLER!

Sadece bu kadar değil dahası var.

Bütün bunlarla beraber esnafın kendi imkanlarıyla veya vatandaşın bizzat parasını müessese sahiplerine ödeyerek,makbuz karşılığı yaptığı yardımlarla;

-100 kişilik öğrenci gardıropları

-yatak baza takımları

-yangın ve güvenlik sistemleri

-tavan süslemeleri

-duvar kağıtlaması

-zemin halıları

-mobilya eşyaları

-avizeler

-beş yıldızlı otel formatında mutfak sistemi

-havalandırma sistemi

-yangın ve ses düzeni

-kalorifer kazan dairesi

-teras etrafının camla kaplanması

-kurs girişindeki örtme çatısı

-elektrik tertibatı

-yangın merdiveni

vb. hizmetler yapılmıştır.

TAYİNLERİN ACISINI BİZDEN ÇIKARIRCASINA HAREKET EDİYOR

Bütün bunlara  rağmen İlçe Müftüsü  Celal Malkoç'un  23.02.2020  tarihindeki veli toplantısında kendisi, müftülük şube müdürü ve müftülük şefinin yapmış olduğu konuşmalar, tutum ve davranışlar yüzünden meydana gelen tartışmaların yargıya taşınmasının neticesinde tayinlerinin çıkmış olmasının sanki acısını bizden çıkarırcasına kurs binasının yapılışını ve dernek çalışmalarını bu olayla karıştırmasını üzüntüyle karşılıyorum.

Müftü Bey siz bilmiyor musunuz? Derneklerin yıllık olarak denetlendiklerini. Bu konuşmanız ile dernekleri denetleyen  Kaymakamlık  ve Dernekler bürosu görevlilerine karşı sanki işlerini yapmıyorlar imasında bulunuyorsunuz. Oysa ki yirmi yılı aşkın bir süredir  Başkanlığını yaptığım Topak Kız Kur-an Kursu Derneği  zamanı geldikçe denetimi yapılmış, her yıl beyannamesi verilmiş, vatanperver ve vazifeşinas Kaymakamlar, Müftüler, Dernekler Bürosu görevlileri nezaretinde veli ve öğrencilerimiz  güvencesinde hizmet etmiştir.

Derneğimiz ayrıca kursun gerek bina temini, bakımı, iaşe temini ve öğrencilerle ilgili ihtiyaçlarını karşılamada büyük katkılar yapmakla beraber, eğitim açısından da yıllarca öğreticilik ve yöneticilik yapmış olan Ayşe Nergiz'in 2004 yılından beri Türkiye ve Dünya çapındaki hafızlık ve yüzünden güzel okuma yarışmalarındaki elde ettiği başarılarına ortak olmuş, el ele yürümek ve beraber olmanın sevincini yaşamıştır. Tüm bu hizmetlere zerre miktarı da olsa maddi ve manevi katkıda bulunan, şimdi ise bizlere karşı  yapılan bu hakaretlerde moral desteği veren  herkese selam ederiz.

Tüm bunlar ortadayken Kur-an Kursu binasının bir iş adamı  tarafından anahtar teslimi yapıldığını zanneden Sayın Malkoç, 4,5 milyon nerede? Bağışlanan daire nerede? Sorusunu soruyor.

Keşke o inşaat üç sene sürüncemede kalmasaydı da  bende Dernek Başkanı olarak kursun idarecisi Ayşe Nergiz ile bu kadar yıpratılmaya çalışılmasaydık. Allah'a hamd olsun ki devletimize ve milletimize veremeyeceğimiz bir hesabımız yoktur. Lakin bu mesnedsiz beyanlarla binlerce insanın zan altında bırakılmasından dolayı üzüldüğümü ifade etmek istiyorum.

BİZİM VİCDANIMIZ RAHAT SİZ DE RAHAT OLUN

Son olarak şunu söylüyorum. Topak Kız Kur-an Kursu  inşaatının yapımında, ister malzeme, isterse nakdi olarak yardım eden  bütün hayırseverler müsterih olsunlar. Yaptıkları yardımlar asla sömürülmemiş, eksiksiz bir şekilde yerini bulmuştur. Dolayısıyla sömürü ve fırsatçılık gibi mesnedsiz, haddi ve maksadı aşan suçlamaların hedefi olacak hiçbir faaliyete mahal verilmemiştir. Yapılmış olan bina ve iç dizaynının, görenlerin takdirini kazanacak, içerisinde barınan öğrencilerin her türlü sosyal imkanlara sahip olacak şekilde olması bunun ispatıdır. İşin aslını bilmeden, belki de şahsen beş kuruş dahi yardımı olmayan kişi veya kişilerin pervasızca konuşmalarının onlarca yıldır bizi tanıyan genç-yaşlı, bay-bayan bütün kardeşlerimizin üzerinde hiçbir menfi kanaat oluşturmayacağı inancındayım. Vicdanen rahatız, dostlarımızın da rahat olmasını temenni ederim.

Hasan Çınar

 

Okunma : 15738
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Son dakika! Ereğli’de koronavirüs vakaları korkunç rakamlara ulaştı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16028 Gündem
Ereğli’de feci ölüm
12 Ağustos 2020 Okunma: 13785 Asayiş
Ereğli’de koronavirüs bir can daha aldı
10 Ağustos 2020 Okunma: 11897 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın