Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

21 Ocak 2019 Pazartesi
Hurma tüketiminde dikkat! İsrail oyununa gelmeyin
Filistin’de masum sivilleri katleden terör devleti İsrail'in Türkiye’de hurma ithalatında büyük pay sahibi olduğu belirlendi.
Kategori : Gündem
16 Mayıs 2018 12:45
 
Hurma tüketiminde dikkat! İsrail oyununa gelmeyin

Filistin’de masum sivilleri katleden terör devleti İsrail'in Türkiye’de hurma ithalatında büyük pay sahibi olduğu belirlendi.

İsrail isim aldatmacasıyla Türkiye pazarına hurma çeşitleri ihraç ediyor. Türkiye’de hurma fiyatları 12-110 lira arasında değişiyor.

Hurma Peygamber Efendimizin, “İki helal güzel şey hurma ve süt” buyurduğu ve çok sevdiği yiyeceklerden biri olmasıyla ülkemizde önemli bir yere sahiptir. 
Ancak son yıllarda ülkemizde İsrail menşeili hurmaların tüketildiği gerçeği vicdanları sızlatmakta. İsrail, Gazze’deki katliamlarına devam ederken, Türkiye acı bir gerçekle karşı karşıya.

 Müslümanlar için önemli değeri olan hurma ithalatında İsrail’in de paya sahip olduğu ortaya çıktı.

Albenisi fazla olan, diğer hurmalara göre daha iri görünen ve ‘Kudüs’, ‘Filistin’ adı ile daha pahalı satılan hurmaların İsrail hurması olduğu ifade ediliyor.

 Normal hurmalara göre daha iri olmasıyla dikkat çeken İsrail’den ithal edilen hurmalar kg 50 TL ile 100 TL arası değişen fiyatlara satılıyor.

Kudüs hurması adıyla satılan hurma “medjoul” isimli hurma türünün genetik yapısıyla oynanmış hali.

 İsrail’in genetik yapısıyla oynanmış hurmasının Kudüs Hurması adıyla pazarlanması, Müslümanların aldatılmasına yönelik bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu tarz ürünlerin paket ambalajlarına baktığımızda Kudüs’le ilgisi olmadığı ve İsrail ürünü olduğu görülmektedir.

 Bir diğer İsrail’in aldatma hurması ise, kendi topraklarında yetişen “Dehri” adlı hurmanın da Güney Afrika menşeli imiş gibi etiketlenerek piyasaya sürülmesidir.

“Kudüs Hurması” sahte adıyla pazarlanan tür ile “Dehri” çeşitinin tüketilmesi Filistin ve Kudüs davalarına aykırı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

HURMA İTHALATINDA İSRAİL'İN ORANI YÜZDE 9,64

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 yılı ilk çeyrek (Ocak-Mart) dönemi verilerine göre, farklı ülkelerden toplam 12 milyon 904 bin 306 kilo hurma ithalatı yapıldı. 

En çok ithalat yapılan ülke 6 milyon 908 bin 976 kilo ile İran, bu sayı tüm ithalatın yüzde 53’üne denk düşüyor.

İsrail ise toplam 1 milyon 244 bin 782 kilo hurma ithalatı ile 3. sırada yer alıyor yüzde 9,64’ü demek oluyor. Hurma ithalatı için harcanan paranın yüzde 31’i İsrail’den yapılan ithalat için harcanıyor.

Türkiye 2016 yılında farklı ülkelerden toplam 26 milyon 771 bin 836 kilo hurma ithal ettiği rakamlara yansıyor.

 En fazla ithalat ise 14 milyon 818 bin 326 kilo hurma ile İran’dan yapıldı. İsrail’den ithal edilen hurma ise 1 milyon 439 bin 350 kiloydu ile toplam ithalatın yüzde 5,37’sine denk geliyor.

KAÇ ÇEŞİT HURMA VAR?

İftar sofralarının olmazsa olmazı hurma ramazan öncesi tezgâhları süslüyor. Hurma fiyatları 12 lira ile 110 lira arasında değişiyor.

 Türkiye’de en çok talep edilen Medine hurması olarak bilinen mebrum ve meşruk çeşitleridir. Araplar ise daha çok ‘sukkari’ türünü tercih ediyor.

İşte hurma çeşitleri:

Medine (Mebrum): Lezzetli ve besleyici bir çeşittir.

Hudri Medine: Tatlılık oranı yoğundur.

Safavi: Siyah renkli ve orta büyüklüktedir.

Meşruk: Orta büyüklüktedir. Kalın kabuklu ve tatlılığı yoğundur.

Mazafati: Siyaha yakın renkte, ince kabukludur. Oldukça tatlıdır.

Acve: Mucizevi olarak bilinen ve ağacının peygamber efendimiz tarafından dikildiği söylenen hurmadır.

Sukkari: Medine’de yetişen çok özel bir hurma çeşidi. Dalından olmamış şekilde toplanıp uzun bir süre soğuk ortamlarda muhafaza edilen hurma, içerisinde zengin besin değerleri barındırıyor

Okunma : 2636
Gündem haberleri
SON DAKİKA: Ereğli için ittifak kararı verildi
17 Ocak 2019 Okunma: 17201 Gündem
Oprukçu’dan Bağımsız Adaylık Sinyali
19 Ocak 2019 Okunma: 14820 Siyaset
Musa Yılmaz’dan İttifak sonrası ilk açıklama
18 Ocak 2019 Okunma: 14192 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın