Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

23 Temmuz 2019 Salı
İç Organları Ereğli'de
Ereğli'de Akhüyük ile Çiller mahallesinde öldürülen Kanuni Sultan Süleyman Oğlu Şehzade Mustafa'nın hikayesini duyunca çok şaşıracaksınız.
Kategori : Gündem
29 Kasım 2018 22:39
 
İç Organları Ereğli'de

Ereğli'de Akhüyük ile Çiller mahallesinde öldürülen Kanuni Sultan Süleyman Oğlu Şehzade Mustafa'nın hikayesini duyunca çok şaşıracaksınız.

Kanuni Sultan Süleyman Oğlu Şehzade Mustafa'yı Ereğli'ye bağlı Akhüyük ile Çiller mahallesi  arasında boğdurttu,  Bursa'da defnedilen Şehzade Mustafa'nın iç organları çıkarılarak ilçede bulunan Şeyh Şıhabüddin türbesine gömüldü, peki olay nasıl yaşandı ? Araştırmacı - Tarihçi Hilmi Erel anlattı.

'Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı Çiller mahallesi ve Kanuni Sultan Süleyman oğlu Şehzade Mustafa’yı bu  bölgede boğduruyor, boğdurulduktan sonra Şehzade Mustafa’nın iç organları Ereğli’ye defnediliyor, bedeni ise Bursa’ya götürülüyor ve olay gerçekleştikten sonra bu yerin ismi ‘Büyük ve Küçük çadır bölgesi’ olarak kalıyor

 5 Ekim 1553 yılında Kanuni ordusuyla İran seferi için Ereğli topraklarına gelir, o gün itibariyle Konya Sancakbeyi olan Şehzade Mustafa Akhüyük’e bağlı sonradan Çiller topraklarında kalan  Büyük Çadır yeri – Küçük çadır yeri mevkiinde babasını karşılar, 100 metre ara ile iki çadır otağ dediğimiz çadır kurulur, birinde Şehzade Mustafa diğerinde Kanuni’nin kendisi kalmaktadır.

6 Ekim 1553  yılında Şehzade babasını ziyaret için babasının otağına gelir bu bölgede fakat babasının ziyareti için Otağa girdiğinde 7 dilsizin Şehzade Mustafa’yı boğmak için üzerine atıldığı görülür ama Şehzade Mustafa kuvvetlidir, başa çıkamazlar saray ağalarından Zal Mahmut ağa yardım eder Şehzade Mustafa burada boğdurulur.

Daha sonra Şehzade Mustafa boğdurulduktan sonra tabi ordu arasında tertip alınır,çünkü Şehzade Mustafa’ya bağlı adamlarının ayaklanması söz konusu olabileceği düşüncesiyle Şehzade Mustafa’nın yakın adamları da bu vesile ile boğulur, Şehzade Mustafa’nın cesedi bir araca yüklenerek cenaze namazı için Ereğli Ulu camiine getirilir.

Ereğli ulu camiinden iç organlarının temizlenip kokmaması için nakliye esnasında Şey Şıhabüddin zaviyesinde birkaç gün bekletilir buradan da Bursa’ya gönderilir.  

 

HİLMİ EREL ; ULU CAMİİ ŞEHZADE MUSTAFA’NIN CENAZESİNE TANIKLIK ETTİ.

Şehzade Mustafa Çiller’de boğdurulduktan sonra şehir dışından Ereğli ulu camiine getirilerek cenaze namazı burada kılınır, ve buradanda Şeyh Şıhabüddün zaviyesine cesedi nakledilir.

Şehzade Mustafa boğdurulduktan sonra Ereğli merkezde yer alan Ulu camiinde cenaze namazı kılınır ardından  Şeyh Şıhabüddün imaretinde iç organları çıkartılarak birkaç gün bekletiliyor, buradan da Bursa’ya gönderiliyor, ama iç organlarının burada defnedildiği biliniyor.

Tabiî ki defin edildiği yer tespit edilmiş değil. Nakil esnasında malûm bir atlı araba ile nakledildiği düşünülürse Bursa’ya gidişi uzun bir süre alacağından cesedin kokma ihtimali yüksek olduğundan Tağnin denen salamura yöntemi yani iç organları temizlendikten sonra buzlu tuzlu, bir suda ceset bekletilerek sevk  yapılıyor, bu Fatih’in kendisine de yapılmıştır, dolayısıyla onun için burada iç organları temizlenip ceset hazırlanıp Bursa’ya gönderilmiştir dedi.

Okunma : 15485
Foto galeri
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de hareketli gece: Ölü bulunmuştu
23 Temmuz 2019 Okunma: 10714 Asayiş
Son Dakika: Feci kazada 7 kişi öldü
21 Temmuz 2019 Okunma: 9092 Asayiş
Tezkeresini aldı, kazada hayatını kaybetti
20 Temmuz 2019 Okunma: 7842 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın