Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

26 Şubat 2021 Cuma
Ömer Halisdemir nasıl şehit oldu?
Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, FETÖ'cü generali alnından vuran koruma astsubayı ile arasındaki son diyalogu gözyaşları içinde anlattı.
Kategori : Gündem
15 Temmuz 2020 00:35
 
Ömer Halisdemir nasıl şehit oldu?

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, FETÖ'cü generali alnından vuran koruma astsubayı ile arasındaki son diyalogu gözyaşları içinde anlattı.

Ereğli’ye çok yakın mesafede bulunan Niğde İli, Çukurkuyu köyünde toprağa verilen Şehit Ömer Halisdemir’in son sözleri bakın ne oldu?

Aksakallı: Ömer; “Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Hakkını helal et” dedi.

Ömer Başçavuş: “Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin...” dedi.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin kırılma anlarından birinin yaşandığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki (ÖKK) tarihi olayı Tümgeneral Zekai Aksakallı anlattı. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Aksakallı, darbecileri karargâha sokmamasını istediği, koruma astsubayı Ömer Halisdemir'in şahadetine varan emri gözyaşları içinde aktardı. Aksakallı Paşa'ya, Ömer Başçavuş'un ailesinin yanından gelir gelmez ulaşabildik. Paşa, "Ömer'in Mevlidini okuttuk dua ettik. Aile dimdik" dedi. O karanlık geceyi aydınlığa çeviren olaylar dizisi şöyle gelişti:

Aksakallı'nın makam aracı, Külliye'ye giden yol üzerinde 3 araç tarafından sıkıştırıldı. Paşa, zaten tedirgindi ve yakın ekibini önceden uyarmıştı. Darbecileri atlattılar. Zekai Paşa, o gece bir kalkışma olduğunu Özel Kuvvetler Karargâhı’nın da ele geçirilmek istendiğini öğrenir öğrenmez hem en güvendiği adamını aradı hem de karargâhtaki nöbetçi subaylara ulaşmaya çalıştı. Tabii aynı anda, ÖKK'den en sadık adamlarına da silahlarını alarak komutanlığını önüne gelmeleri emrini verdi.

KARARGÂHTA DARBECİ İTAATSİZLİĞİ

Zekai Paşa, karargâhı aradığında, şok bir cevapla karşılaştı. Terzi, "Ben oraya geliyorum. Kışlanın emniyetini sağlayın, içeriye komutanlardan kimseyi almayın, gerekirse ateş edin" emrini vermişti.

SİZ FETÖ'CÜSÜNÜZ

Zekai Paşa, "Siz görevden alındınız, artık Semih Paşa'nın emrini dinliyoruz" diyen albaya, "Emrimi dinlemiyorsun, FETÖ'cülerin emirlerini dinliyorsun, sen paralelcisin" diye bağırdı.

ŞEHADET EMRİ

İşte o andan itibaren yaşananları Zekai Paşa göz yaşları içinde şöyle anlattı: "Başçavuş Ömer Halisdemir'i aradım, Ömer benim koruma astsubayımdır. Ömer'e, "Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et" dedim.

EMREDERSİNİZ KOMUTANIM

Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa'ya hitaben, "Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin" dedi.

CUNTA KARARGÂHA GİREMEDİ

Bu sırada darbeci General Terzi helikopter pistinden karargâha yürüyordu. 10 kişilik koruma ekibi etrafındaydı. Tam karargâh binasının girişinde ÖKK Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından durduruldu. Terzi ve korumaları "Karargâha giremezsiniz. Zekai Paşa'nın emri" demeye kalmadan kendisi etkisiz hale getirmeye çalışan özel time rağmen namlusuna mermiyi sürdüğü tabancasını çekti darbeci Terzi'yi alnından vurdu. Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek, başına ve vücuduna isabet eden 30 kurşunla şehit düştü.

MİLLETİN KALBİNE TAHT KURDU

Ömer başçavuşun kahramanlığını duyan gurbetçiler ve yurt içindeki vatandaşlar Niğde'deki baba ocağına akın ediyor. Vatandaşlar Ömer astsubayın mezarı başında dua edip gözyaşı döküyor. (SABAH GAZETESİ)

Okunma : 53962
Foto galeri
mobilya takımları
zafer eğitim
Gündem haberleri
Son dakika! Ereğli’de evinde ölü bulundu
22 Şubat 2021 Okunma: 19474 Asayiş
Konya-Ereğli-Adana Hızlı Tren Projesi Yüzde 73 Tamamlandı
23 Şubat 2021 Okunma: 10175 Gündem
Adalet Bakanlığı Ereğli’de 735 kişiyi istihdam edecek
24 Şubat 2021 Okunma: 9285 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın