Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

16 Şubat 2019 Cumartesi
SON DAKİKA: Ticaret Bakanlığı'ndan kritik açıklama
ABD YÖNETİMİNİN TÜRKİYE'DEN YAPILACAK ALÜMİNYUM VE ÇELİK İTHALATINDA GÜMRÜK VERGİLERİNİ ARTIRMA KARARINA TİCARET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ.
Kategori : Gündem
10 Ağustos 2018 20:03
 
SON DAKİKA: Ticaret Bakanlığı'ndan kritik açıklama

ABD YÖNETİMİNİN TÜRKİYE'DEN YAPILACAK ALÜMİNYUM VE ÇELİK İTHALATINDA GÜMRÜK VERGİLERİNİ ARTIRMA KARARINA TİCARET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır." denildi.

ABD yönetimi, Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerini sırasıyla %20 ve %50’ye çıkaracağını açıkladı.

ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart 2018 tarihinde tüm ülkelere karşı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulmuştu. Yeni durumda Türkiye'ye uygulanacak vergi ikiye katlanmış oldu.

Ticaret Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle: 

''Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD’ye ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı % 0,7’ye (binde 7) tekabül etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD’den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır.

ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır.

Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir.

Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.''

Okunma : 1869
Gündem haberleri
Ereğlili Bir Onbaşı'nın Hikayesi
12 Şubat 2019 Okunma: 8273 Kültür Sanat
Nöbet tutuyordu, gelenlerin birini öldürdü ikisi yaralandı
13 Şubat 2019 Okunma: 8057 Asayiş
Özgüven ailesinin acı günü
12 Şubat 2019 Okunma: 7307 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın