Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Şubat 2019 Salı
Urfa Sade Yağ
Urfa sade yağı süt ve süt ürünlerinden elde edilen bir besin çeşididir.
Kategori : Gündem
11 Temmuz 2018 10:11
 
Urfa Sade Yağ

Urfa sade yağı süt ve süt ürünlerinden elde edilen bir besin çeşididir. Dünyada en az içinde süt bulunduran birinci yağ çeşididir. Uygun ve hijyenik koşullarda üretilirse bir yıl kadar uzun süre kullanılabilir. Yemeklerde kullanılırsa bağışıklık sistemimize oldukça iyi gelecektir. Kısık ateşte zor pişerken yüksek dereceli ateşlerde pişirirken yakmazsınız.

Urfa sade yağ yapımında ateş ne çok sıcak nede kısık olmalıdır. Normal bir insanın vücut ısısında pişmeli. Urfa yağı yeterli miktarda vücuda alınırsa damar tıkanıklığına önlemektedir. Urda yağını marketlerden temin ederken dolaplardan alınmalıdır. Açık alanda satılan yağlar tercih edilmemeli kalıpta satılan Urfa yağları tercih edilmelidir. Böylesi hem daha sağlıklı hem daha hijyenik olacaktır. Sade yağ son günlerde tereyağının yerine daha sık olarak kullanılmaktadır. Sade yağ bir çeşit sadeleştirilmiş yağ çeşididir. Sade yağın yağı tereyağına göre daha azdır. Bu yağın içindeki süt ve su yapım aşamasında süzülür sonra süt ve su alınır ve sade bir şekilde kaldığı için ismi sade yağ olmuştur. Yağı diğer yağlardan ayıran tek ve en önemli özellikli budur. Diğer yağlara göre daha fazla asit oranı barındırmaktadır. Bu asit oranı yağı üzün süre dışarıda bırakmanıza rağmen üzün süre dayanabilmektedir. Vitamin anlamında oldukça zengindir. Fakat yüksek ateşe dayanıklı iken kısık veya az yanan ateşte uzun zamanlar sonucunda pişmektedir. Sadeyağ tıbbi ve gıda alanlarında kullanımı uzun bir geçmişe dayan doğal bir yağdır. Tereyağ hayvansal bir gıda besinidir.

İki çeşit olan yağın ikinci çeşididir. Tereyağ diğer yağlardan ayırt eden en belirgin özelliği koyun sütünden yapılmış olmasıdır. Koyun sütünden yapılması tereyağı diğer yağlardan daha değerli veya tat bakımından üstün veya altta kılmaz. Sade yağın koyundan yapıldığı ve adının tereyağı yapar. Maddi açıdan ise tamamen aynıdır ne bir fazlası ne bir eksiğidir. Tereyağ yemeklerde olduğu gibi tost açısından en çok kullanılan yağdır. Tereyağ en katı yağ olma özelliğine sahiptir. Tereyağ Avrupa ve Asya gibi kıtalar da oldukça fazla kullanılan ve tüketilen yağdır. Açıktan alınması tehlikelidir sağlık açısından uygun bir davranış değildir. Tereyağ hemen hemen günümüzde bir çok sofrada sabah kahvaltısında soframıza misafir olur.

Okunma : 719
Gündem haberleri
Hüseyin Oprukçu; Adem Erdal ziyaretime geldi ve…
15 Şubat 2019 Okunma: 7022 Siyaset
Oprukçu; Adem Erdal’ın tüm uygulamaları yargıda iptal edildi
15 Şubat 2019 Okunma: 6576 Gündem
Oprukçu: Sayın Erdal Yol Arkadaşını Bırakıp Kaçtı
16 Şubat 2019 Okunma: 5080 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın