Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

21 Kasım 2019 Perşembe
Valilik Uyardı: Dini ve milli bayramlar dışında…
Dikkat! Ereğli Emniyet Müdürlüğü ve Konya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İzinsiz ve uygunsuz kullanılan havai fişekler için 12 bin liraya kadar idari para cezasının uygulanacağı belirtildi.
Kategori : Gündem
09 Temmuz 2019 22:31
 
Valilik Uyardı: Dini ve milli bayramlar dışında…

Dikkat! Ereğli Emniyet Müdürlüğü ve Konya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İzinsiz ve uygunsuz kullanılan havai fişekler için 12 bin liraya kadar idari para cezasının uygulanacağı belirtildi.

Konya Valiliği tarafından yayımlanan Mahalli Çevre Kurulu kararları gereğinde tüm ilçelerde dini ve milli bayramlar ve il genelinde yapılan festivaller dışında havai fişek ve benzerlerinin kullanımı yasaklandı.

Konya Valiliği’nin yayımladığı Mahalli Çevre Kurulunun kararı ile "Dini ve Milli Bayramlar ile Yerel Milli Günler ve il genelinde yapılan festival gibi büyük kutlamalar dışında" mahallin en büyük Mülki Amirinden alınacak izin şartıyla havai fişeklerin Konya genelinde nerelerde kullanılabileceği kesin ifadelerle belirtildi.

Özellikle son dönemlerde belirlenen yerler haricinde izin almadan ve ehil olmayan kişilerce havai fişek kullanımının arttığına dikkat çekilen uyarılarda; “Bu şekilde havai fişek kullanımının özellikle istirahat saatlerinde vatandaşlarımızı tedirgin ve rahatsız ettiği, ayrıca çevreye, doğaya, başta kuşlar olmak üzere diğer canlı türlere zarar verebileceği, hatta ehil olmayan kişilerin kullanımı nedeniyle yaralanmalara ve ölümlere sebebiyet verebileceğinin göz önünde bulundurulmuştur” denildi.

12 bin liraya kadar ceza uygulanacak

İzinsiz ve uygunsuz kullanılacak havai fişekler için 12 bin liraya kadar ceza uygulanacağı ifade edildi.

Kanunlarda belirtilen şartlara uygun olmayan havai fişek kullanımlarından kaynaklanan standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden olanlara;

Konutlar için 400 TL,

Ulaşım araçları için 1.200 TL,

İşyerleri ve atölyeler için 4.000 TL,

Fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için 12.000 TL idari para cezası verilir" hükmü yer aldı.

Düğünlerde izinsiz kullanımı yasak

Kamu düzeninin korunması vatandaşların huzur ve güveninin sağlanması amacıyla söz konusu kurallara uyulmasının istendiği uyarılarda; “Düğün, nişan, spor müsabakası vb. etkinlikler öncesinde yasak olan piroteknik maddelerin izin alınmadan ve belirlenmiş alanlar dışında kullanımı durumunda şahıslar/işyerleri hakkında adli ve idari işlemler yapılacaktır. Ayrıca söz konusu faaliyetlere ( düğün v.b. ) saat: 00.00 itibariyle son verilmesi gerektiğinden son verilmemesi halinde buna ilişkin de idari yaptırım yapılacaktır” denildi.

Okunma : 4193
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Polis Rütbeleri ve İsimleri
19 Kasım 2019 Okunma: 39121 Kültür Sanat
Birbirinden ilginç canlılar
18 Kasım 2019 Okunma: 24419 Kültür Sanat
Mahalle Mahalle Ereğli Nüfusu
18 Kasım 2019 Okunma: 9857 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın