Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Mart 2019 Salı
Yağlı Boya
Geçmişten günümüze gelene kadar popülerliğini yitirmeyen sanatsal malzemelerin başında buluna  boya çeşitlerinin başında da yağlı boya malzemeleri gelmektedir.
Kategori : Gündem
17 Nisan 2018 13:36
 
Yağlı Boya

Geçmişten günümüze gelene kadar popülerliğini yitirmeyen sanatsal malzemelerin başında buluna  boya çeşitlerinin başında da yağlı boya malzemeleri gelmektedir. Pek çok ünlü ressamın en başarılı eserlerini vermiş olduğu yağlı boyayı bu yazımızda daha yakından tanıyabilirsiniz. Yağlı boya kurutucu bir yağ üzerinde, genel olarak bezir yağında içerisinde yer alan pigment parçacıklarını bulunduran ve geç kuruyan bir boya tasarımı olarak bilinmektedir.

Yağlı boyanın kıvamı arttırmak için vernik sürülebilir. Yağlı boya 12. yüzyıldan beri kullanılan bir boya türüdür. Yağlı boyanın sanatsal amaçlarla kullanılması 15. Yüzyıla denk gelmektedir. Günümüzde yağlı boya sadece tuval üzerinde değil, ahşap ve metal gibi farklı malzemelerin üstüne de yapılmaktadır. Yağlı boyalar kurumasını engelleyen tüpler içerisinde ve genel olarak yağlı boya seti şeklinde satışa çıkarılmaktadır.

Yağlı Boya Yapımı

Yağlı boya çalışması gerçekleştirmeden önce ilk olarak kaliteli bir ya da birkaç yağlı boya fırçası ve yağlı boyaya uygun kağıdı satın almanız gerekmektedir Yağlı boya malzemeleri içerisinde bir de palet kullanabilirsiniz. Bunun nedeni boya, karıştırılarak yeni tonlar elde etmeye gayet müsait bir üründür. Genel olarak, yağlı boyanın akrilik boyada yer aldığı gibi hızlı kurumaması düzeltme ve ekleme yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Teknik bölümü ise kendi tercihlerinizi pratik yaparak uygulamanıza bağlı olarak değişmektedir. Yağlı boyayı ne kadar ince bir şekilde sürerseniz o kadar hızlı kurumaktadır. Bununla beraber bazı zamanlarda tabakanın kalınlığı, yaratmak istediğiniz etkiye göre de değişim göstermektedir. Bu nedenle hızlı kurusun diye boyayı ince şekilde sürmek yerine istediğiniz etkiyi yaratarak tabloyu güvenli bir yerde tutarak kurutabilirsiniz.

Yağlı boya genel olarak sanatçılar ve sanat öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle profesyonel malzemelere daha fazla rastlayabilirsiniz. Bununla beraber yağlı boya fiyatları ve sunulan kaliteyi dikkatle değerlendirmeniz gerekmektedir. Yağlı boya kuruduktan sonra çatlayıp dökülmemektedir. Kaliteli ürünlerde yağlı boya renk çeşitleri de de kuruyunca büyük değişikliklere uğramamaktadır. İyi bir boya seti satın alarak özellikle de yağlı boya manzara resimleri yapmanıza hiçbir engel kalmayacaktır. Birçok markanın yağlı boyalarını burada https://www.hobi24.com/yagli-boyalar adresinde bulabilirsiniz.

Okunma : 1522
Gündem haberleri
Mustafa Yıldızdoğan Konseri Yarım Şarkılık Oldu
16 Mart 2019 Okunma: 17164 Ulusal Haberler
Süleyman Soylu Bu Pankartı Görmedi
16 Mart 2019 Okunma: 9798 Gündem
Halil Etyemez: Oprukçu, Özkan’ı Kandırmaya Çalışıyor
18 Mart 2019 Okunma: 8522 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın