Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

15 Temmuz 2020 Çarşamba
Yüzde 25 rekolte artışı beklenirken fiyatlar da yüz güldürdü
Türkiye'nin mısır üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Konya'da, hasadı süren mısırın rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 25 artış olacağı tahmin ediliyor.
Kategori : Tarım
02 Aralık 2019 18:26
 
Yüzde 25 rekolte artışı beklenirken fiyatlar da yüz güldürdü

Türkiye'nin mısır üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Konya'da, hasadı süren mısırın rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 25 artış olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin "tahıl ambarı" olarak nitelendirilen Konya Ovası'nda mısır hasadı devam ediyor. Fiyatı ve verimiyle ova çiftçisinin son yıllarda giderek ilgi gösterdiği mısırda bu yıl rekolte ve fiyatlar yüzleri güldürüyor.

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya'nın tarımsal üretimde Türkiye'nin kalbi olduğunu söyledi.

Hububat ve bakliyatın yanı sıra mısır üretiminde de kentin ön sıralarda yer aldığına işaret eden Çevik, "Bu üretim yılında öncelikle hububat sonrasında ayçiçeği harmanını bitirdik. Şu anda da mısırın hasadı sürüyor. Konya Ovası'nda bazı bölgelerde hasadın yüzde 60'ı tamamlandı. Bölge ortalamasında ise hasadın yüzde 40'ı tamamlandı." diye konuştu.

Çevik, Konya, Ereğli, Karaman ve Aksaray'ı kapsayan kapalı havzada, mısır üretiminin her geçen yıl arttığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Çiftçi Kayıt Sistemi verilerine göre mısır ekim alanları bu yıl da arttı. Konya Ovası'nda geçen yıl 1,1 milyon dekar olan ekim alanı, bu yıl 1,4 milyon dekara çıktı.

Karaman ve Aksaray'ı da dahil ettiğimizde Konya kapalı havzasında 2 milyon dekar arazide mısır üretimi yapılıyor. Bu da 3 milyon ton mısır üretimi kapasitesi demek. Türkiye'nin mısır üretimi tahmini 6,5 milyon ton civarında. Bunun yarısı Konya Ovası'ndan karşılanıyor."

"Konya Ovası'nda 2,7 ila 3 milyon ton civarında mısır üretimi gerçekleşiyor"

Damlama sulamala sistemlerinin yaygınlaşmasıyla dekardaki verimin arttığını vurgulayan Çevik, şunları kaydetti:

"Geçmişte dekarında 1,1 ton olan rekolte bugün 1,3-1,5 tona çıktı. Konya Ovası'nda 2,7 ila 3 milyon ton civarında mısır üretimi gerçekleşiyor. Devletin verdiği 1,150 kuruş olan müdahil fiyat, iyi rakam oldu. Girdiler de artış olduysa da ürünün fiyatı da yükseldi. Fiyatta geçen yıla göre yüzde 28-30 oranında artış yaşandı. Konya bölgesinde 3 milyon ton civarında üretim bekliyoruz. Geçen yıla göre yüzde 25 artış öngörüyorum. Bunda ekim alanındaki artışın etkisi büyük."

Okunma : 1306
Foto galeri
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ereğlili Komutanın Son Sözleri bakın ne oldu
15 Temmuz 2020 Okunma: 161191 Ulusal Haberler
Ömer Halisdemir nasıl şehit oldu?
15 Temmuz 2020 Okunma: 45166 Gündem
Ereğlili Hayrullah Torun denizde kayboldu
13 Temmuz 2020 Okunma: 19980 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın