Gebelerin Dikkat Etmesi Gereken Detaylar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Gebelerin Dikkat Etmesi Gereken Detaylar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

12 Temmuz 2020 Pazar
Gebelerin Dikkat Etmesi Gereken Detaylar

Merhaba Sevgili Okurlar.

Bu ay tüm gebelerin, gebelik planlayanların ve doğumda bebekleri için en çok endişelenen annelerin korkulu rüyası doğum ağrısı ile başetme yöntemlerinden bahsedeceğim.

Doğum, kadın ve ailesi için çok özel bir deneyimdir. Bu deneyimi tek, eşsiz ve mutlu kılmak ise biz sağlık profesyonellerinin görevidir.

Doğum ağrısı bilinen en kuvvetli ağrılardan biridir ve kontrol altına alınamadığı durumlarda oluşan stres:

Anne Sağlığını,

Fetüs Sağlığını,

Yenidoğan Sağlığını,

Aile Sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Doğum ağrısının kontrolünde kullanılabilecek iki yöntem vardır. Bunlardan biri farmokolojik yöntem diğeri ise Nonfarmokolojik yöntemdir.

Nonfarmokojik yöntem, ilaç dışı yöntemdir. Uygulaması kolay ve güvenilirdir. Gebenin ve çevresindeki destek kişilerin aktif olarak doğuma katılmasını sağlar. Böylelikle doğumun eşsiz kılınmasında en önemli faktördür.

Doğum ağrısı ile başetmede en etkili yöntemlerden biri hareket ve poziyonlardır. Bunlar; ayakta durma, yürüme, yavaş dans etme, yatağa yada partnerine doğru eğilme ve çömelme pozisyonlarıdır.

Dikey pozisyonlarda durmak bebeğin baş ve gövdesinin ağırlığı, yerçekiminin etkisiyle rahimağzı üzerine baskı yaparak rahim ağzının daha hızlı açılmasını sağlamaktadır.

Doğum esnasında veya doğum dalgaları anında bağırmak boğazınıza acı vermekten başka bir etkisi olmayacaktır. inlemekten hızlı hızlı cümleleler kurmaktan çekinmeyin bu ayıp değil veya ağrıdan çok korktuğunuz için bağırıyorsunuz demek değil aksine tüm enerjinizi bedeninize yöneltmiş olmanın göstergesidir. Hatta doğum ağrısı değil gelin şöyle diyelim; bebeğinizin size kavuşmak için yaptığı bir takım hareketlerin vücudumuzda tolere etme başarısı. Çünkü siz bebeğinizden almış olduğunuz aşkla güç kaynağısınız.

Ağrı ile başetmede bir diğer yöntem ise doğum anında sevdiğiniz, sizi rahatlatacak ve birazda enerjinizi taze tutacak müzikler tercih etmeniz. Müzik dikkatinizi başka yöne çekecek, anksiyetinizi azaltacak ve gevşemenize yardımcı olacaktır.

Çok kıymetli anne adayları, her şey sizin elinizde ağrıyı kontrol etmek ve başa çıkmak ancak siz ister ve güçlü durursanız başarılı olacaktır. Güzel şeyler düşünerek başlayalım, mesela bebeğinizi kucağınıza aldığınız ona kavuştuğunuz anı hayal ederek yada onun için düşündüğünüz ismi seslediğiniz zamanları hayal ederek ağrılarınızı en hafife indirebilirsiniz.

Ağrılara yenik düştüğünüz ve başa çıkamadığınız anda ise lütfen umutsuzluğa kapılmayın ellerinizi karnınıza koyun ve bebeğinizi hissedin. O size Aşkla sabretmeniz gerektiği hissini verecektir.

Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek sağlıcakla kalmanızı diler, sevgi ve saygılarımı sunarım… Keyifli okumalar.

EBE MERVE AKKAŞ

Düzenleme : 13 Haziran 2019 09:57 Okunma : 3957