Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

06 Ağustos 2020 Perşembe
Solucan Gübresiyle Tanışın Karlı Çıkın
Karaman'da solucan gübresi üretimi yaparak tüm ülkeye satışını yapan girişimci Metin Orman, işi bir adım daha ileri götürerek ORMİEM markası ile organik gübre üretiyor.
Kategori : İş İlanları
11 Şubat 2017 16:43
 
Solucan Gübresiyle Tanışın Karlı Çıkın

Karaman'da solucan gübresi üretimi yaparak tüm ülkeye satışını yapan girişimci Metin Orman, işi bir adım daha ileri götürerek ORMİEM markası ile organik gübre üretiyor.

Katı ve sıvı gübre üretim sistemlerini bünyesine katarak modern ve son teknoloji ile üretim yaptıklarını söyleyen Metin Orman katı ve sıvı gübre satışının yanında bu sektöre girmek isteyenlere Kırmızı Kaliforniya solucanı temin ediyor.

Demo ürünleri 2 ay içersinde Ereğli, Karaman ve diğer yöre çiftçileriyle buluşturacak olan Metin Orman bu işe ilgi duyanlara da sınırsız destek veriyor. Bölgemizde solucanın hem üretiminin hem de kullanımının artırılması için çaba sarfeden Orman satış sorunu olmayan bu organik gübrelerin kullanımı bölge tarımsal üretimine de katkı sağlayacağını söyledi.

Solucan gübresi'nin faydalarını anlatan Metin Orman; "toprak solucanı türlerinin organik olarak yetiştirilmiş büyükbaş hayvanların dışkıları ve organik bitkisel materyallerin fiziksel ve kimyasal yapılarını değiştirmeleri temeline dayanarak ürettikleri bir toprak düzenleyici ve bitki besleme materyalidir" dedi.

İRTİBAT: 0532 236 95 30

100 kat daha fazla

Orman, açıklamasında; Solucanlar sindirim sistemleri içinde sentezledikleri antibiyotik nitelikli yapılar, aminoasit ve vitaminleri dışkılarına karıştırarak ortaya çıkan gübrenin biyolojik aktivitesini arttırırlar. Böylece bu gübreyle beslenen bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişmelerini sağlarlar. Sözü edilen bu biyolojik stimulatörler diğer hayvansal gübrelere oranla 100 kat daha fazladır. Kimyasal gübrelerde ise hiç bulunmamaktadır.

Ayrıca muhteviyatındaki humik asit ve fulvik asit bitki beslemesi için son derece gerekli olan maddelerdir.

Solucan gübresinin özellikleri

- Granüler yapısı toprağın sütrüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize etmektedir.

- Yapısındaki çok sayıda bakteri verildiği topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır, böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır.

- Hava şartlarının olumsuz etkilerine(don, sıcaklık farkları vb.) karşı bitkiyi korur.

- Kesinlikle yabani ot tohumu içermez.

- Kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar.

- %100 ekolojik ve non-toksiktir.

- Toprağın Ph,sürtüktür, nem gibi özelliklerinin düzenlenmesini sağlar.

- Bilhassa kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar.

- Asitli, kumlu toprakları düzenleyerek tarıma elverişli hale getirir.

- Kokusuzdur.

- Solucan gübresiyle yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.

- Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.

- Toprakta uzun süre kalır dolayısıyla bitkinin uzun süre besin ihtiyacını karşılar. Besin elementlerini bitkinin ihtiyacına göre tedricen bitkiye kazandırır.

Solucan Gübresi çok sayıda simbiyotik bakteri (Rhizobium) ve asimbiyotik mikroorganizmalardan azot fiksasyonu yapan bakteri (Azotobakter) ve mikoriza mantarları ihtiva eder. Bu mikro organizmalar toprak içinde bulunan ancak bitki tarafından alınamayan besin maddelerine parçalayarak bitki tarafından alınabilir forma dönüştürürler. Ayrıca azot fiske eden bakteriler havadaki azotun toprağa kazandırılmasını sağlayarak bitki tarafından alımını kolaylaştırır. Solucanların salgı maddeleri enzimler üretim süreci içinde dışkılarına karıştığında çok sayıda ve çeşitte enzim, vitamin, aminoasit, büyüme hormonu içermektedir. Bunlar ise bitkinin daha hızlı gelişmesini ve olumsuz çevre şartlarına karşı dirençli olmalarını sağlar.

Avantajları

Bitkiler için aynı anda hem besin kaynağı hem de büyümeleri için teşvik olarak etkilidir;

Humusu az olan toprakları iyileştirir, topraktaki faydalı mikroorganizmaları uyarır,

Toprağın genel durumunu iyileştirir ve topraktaki organogenetik elemanlarını bitkilerin alabileceği sekle dönüştürür;

Organik maddeleri az olan topraklar için organik azotun yüksek oranı büyük önem taşımaktadır, özellikle uzun sure mineral gübrelemeden sonra; Gübre özün içerdiği besleyici elemanlar daha uzun sure için toprakta kalmaktadır, bu da bitkilerce daha iyi alınmalarını sağlar;

Hızla suda çözünür ve ziraatta kullanılan tüm ilaç ve gübrelerle uyumludur;

Bitkilerin sağlam kok sistemi oluşması için yardımcı olur, bitkilerin stres ve patojenlere karsı dayanıklılığını artırır ve ekolojik temiz ziraat ürünlerinin üretimi için mükemmel bir gübredir.

Okunma : 14044
Foto galeri
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Altın fiyatları 3 Ağustos: Anlık, canlı çeyrek altın ve gram altın fiyatları ne kadar? Altın yükselir mi?
03 Ağustos 2020 Okunma: 39984 Ekonomi
Altın fiyatları 4 Ağustos: Son dakika gram altın fiyatları güne rekorla başladı!
04 Ağustos 2020 Okunma: 32426 Ekonomi
Altın Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı! 5 Ağustos Altın fiyatları
05 Ağustos 2020 Okunma: 16935 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın