3 Aralık Dünya Şükretme Günü | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

3 Aralık Dünya Şükretme Günü | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

15 Eylül 2019 Pazar
3 Aralık Dünya Şükretme Günü

ENGELLİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN KADER ARKADAŞLARIM…

Bugün Üç Aralık Dünya Engelliler Günü değil DÜNYA ŞÜKRETME GÜNÜ olsun.

Bugün en sık duyduğumuz sözlerden biri de “Engelliler gününüz kutlu olsun” 

Evet, sevgili engelli dostlarım, anneler günü kutlanır, öğretmenler günü kutlanır, ama engelliliğin neresini kutlayalım, demeyelim.

Kutlama yapmak değil ama engelli olduğumuza sevinmeliyiz. Kimse engelli olmayı seçmez, istemez, ama Allah, takdiri ile bizi milyonlar içinden seçip engellilik verdiyse bizi sevdiği içindir.

Erhamerrahimin (Merhametlilerin en merhametlisi) olan Allah kullarına ASLA zulmetmez.

Hz Mevlana, “Allah sevdiği kuluna dert verir, Firavunun başı bile ağrımadı.”, der.

Bakın şu Hadis bana müthiş teselli veriyor. Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor ki:

 “(Ömrü) belâ ve hastalıkla geçen kişilerin kıyamet günü alacakları SEVAPLARI GÖRÜNCE, (Dünya hayatı refah ve huzur içinde geçen) SIHHATLİ kişiler, dünyada iken derilerinin makasla koparılmasını niyaz ederler.”

Yani insan, sadece dünyayı değil ahireti de kapsayan bütüncül bakışla düşünse, kazandığı sevaplardan ötürü, kısacık fani ömrünü engelilikle geçirdiğine aslında ŞÜKRETMESİ gerekir.

O yüzden, acizane bendeniz iyiki engelliyim, ve hep, Bu da GEÇER YA HU, (Bu da geçer Ey Allah’ım) diyorum. Çünkü dünya geçici ve Yüce Allah’ın affı, lütfu, rahmetiyle cennete girersem eğer, orada SONSUZA KADAR sağlıklı genç ve mutlu olacağım inşallah.

Hadisteki hayatı hep huzurla geçen insan azdır. Ki onlarda Allah'ı hiç anmadıkları için, Allah onlara hiç dert vermiyor ki Allah'ı hatırlamasınlar. Ahirette nasipleri olmasın.

Her insan dünyada sabır ve şükür imtihanındadır. Bazı insanların öyle dertleri var ki, engellilik vererek Allah’ın bizleri koruduğunu düşünüyorum. Hayırsız eş, evlat, mal, … gibi.  

Siz sağlıklı insanlar, biz engellileri görünce EMPATİ yaparak halinize çok şükredin ki şükretme sevabı kazanın. Böylece biz sabrederek, siz de şükrederek imtihanı kazanalım.

Hem biz engelliler, hem siz sağlıklı insanlar, Gelin her Engelliler Gününü şükretmemize vesile yapalım inşallah. 

Bence bu günün adını değiştirelim.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü artık “DÜNYA ŞÜKRETME GÜNÜ” olsun. Ne dersiniz?

Bugün ve her gün sık sık “ELHAMDÜLİLLAH çok şükür bugünümüze” , diyelim.

 “Eğer şükreder ve imana ererseniz NEDEN Allah (geçmiş günahlarınızdan dolayı) sizi azaba uğratsın? Allah, şükredenlere karşılığını hakkıyla veren ve (her şeyi) hakkıyla bilendir.” (Nisa suresi, 147. ayet)

Celal Çelik

Düzenleme : 04 Aralık 2018 03:14 Okunma : 2708