Ayrımcılık kime ne fayda verir? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Ayrımcılık kime ne fayda verir? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Ayrımcılık kime ne fayda verir?

Ereğli'de memleketin neresi? Bu soru! Ereğli’de son günlerde mikserler tarafından ortaya atılan bence ortalığı karıştırmak için yapılan uğraşın bir parçası.

Bir takım mikserler mikserlik görevini yapmaya başladılar.

İnsanlar bazen bulundukları bölgelerden bazen iş, bazen aş, bazen de başka nedenlerle göç ederler. Yıllarca süregelen bir eylemdir bu göç meselesi.

İnsanoğlu hep hayatı boyunca doğduğu yerin hasretini ve özlemini mutlaka çekmiştir ama atalarımızda boşuna dememişler doğduğun yer değil, doyduğun yerdir memleketin.

Her ne kadar öyle de olsa insanlar göçtükleri yerlerde kültürlerini geleneklerini yaşatmaları gerektiği inancındayım bunun da en güzel örneğini derneklerle sağlarlar.

Ereğli bu konuda aslında dernek konusunda en zengin ilçelerden biridir. Çünkü geçiminin tarıma dayalı olması münasebetiyle Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde insanlarımız Ereğli’de yaşamaktadır.

Bekdiği, Dağlısı, Yörüğü, Kakçı’sı, Doğulusu, Laz’ı, Çerkez’i… Bu saydıklarımın %99 Ereğli Nüfusuna kayıtlıdır… Bakın nüfus cüzdanlarına veya erinmeyin gidin nüfus idaresine öğrenin.

Burada yaşayan herkes mutlak suretle Ereğli’de yaşamaktan mutludur. Geleneklerin yaşatılması için de çeşitli dernek ve vakıflar kurularak bir araya gelinmesi hem sosyal ve kültürel bağların kurulması hem de bu konudaki zenginliğimizin ortaya çıkması için bence son derece de önemlidir.

Nasıl bir Bekdik Derneği şenliğine dağlısı yürüğü doğulusu gelip kucaklaşıyorsa eğleniyorsa bir Artvinliler, Karslılar, Erzurumlular derneğinin eğlencesin de bekdikler ve diğer yaşayan toplumlar da gidiyor.

Buraya kadar her şey güzel ama bir aday çıktığı zaman vay efendim o Ereğlili değilmiş! 4 yıl bakan yardımcılığı yaparken hemşerindi 4 Yıl vekilken hemşerindi şimdi tekrar aday oldu yabancı oldu ne zamana kadar 24 Hazirana kadar!

24 Haziran akşamı o yabancı dediğiniz vekilin yanına ben yaklaşamam ama yabancı diyenler sağ koltukta olur korkmayın.

Benim şahsen çocukluğum ve gençliğim Ereğli’de Tekke mahallesinde geçti bilenler bilir. 70’li yıllarda daha eskiyi bilmem ama 70’li yıllarda Erzurumlusu, Dadaşı, Artvinlisi iç içe büyüdük yetiştik biz…

Bilmezdik insan ayırımını bize öğretmediler…

Size bir dip not: Eski Belediye Başkan yardımcımız Agâh Taşkın ile ben sınıf arkadaşıyım ama aday olursa yabancı oluyor maalesef.  Halil ETYEMEZ Bey de Ereğli nüfusuna kayıtlı biz bunları ve değerlerimizi hunharca ayırırsak bir yere varamayız.

Aksine bir olmalıyız ele ele vermeliyiz.

Vekil olarak yolluyoruz meclise ama çalıştırmasını bilmezsek, bir ve beraber olamazsak bu işten hiç kimse yararlı çıkamaz.

Biz birlik olalım vekilimiz kim olursa olsun nereli olursa olsun çalışmasına yardım edelim. Arz Talep işidir bunlar toplumumuzun bu kadar sohbetten dostluktan uzaklaştığı bir dönemde çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünmekteyim birlik ve beraberliğe.

Maksat ne kahvaltı ne ikram aslında gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül aslında muhabbet ister sözünün doğruluğunu kanıtlarcasına oluşan böyle güzellikler.

Bu konuda her zamankinden daha fazla insanların birbirlerini tanımaya ihtiyaçları olduğunu düşünmekte de haksız sayılmam her halde. Çünkü geçmişe baktığımızda insanlarımızın birbirine karşı davranışlarını yardımlaşmasını ve hiçbir karşılık beklemeden kim olursa olsun el attığı günlerin çok eskide kaldığını görmek insan olarak bizleri üzüyor.

Sen her ne kadar Ereğliliyim desen de senin de soyun bir yerlerden gelmiştir Ereğli’ye tıpkı Artvinliler gibi…

Eğer sürçü lisan ettimse af dilerim saygılarımla…

Bülent Kılınç

Düzenleme : 25 Mayıs 2018 02:06 Okunma : 6649