Basın'ın Önemi | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Basın'ın Önemi | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

12 Temmuz 2020 Pazar
Basın'ın Önemi

Basın nedir ? Gazete, dergi ve kitap gibi yazılı ve basılı yayın araçlarına Basın diyoruz.. 
Yayın nedir ? Televizyon, Radyo ve internet gibi araçlarla herhangi bir şeyi halka duyuran her şeye de Yayın diyoruz.. Basın ve yayının önemi nedir ? Basın-yayın yurtta ve dünyada meydana gelen olayları insanlara ulaştırır. Yapılan yanlışlıkları, aksaklıkları veya güzel olan tüm olayları ortaya koyar. Böylece kamuoyunun oluşmasını sağlar. Basın-yayın araçları etkili bir eğitim ve öğretim aracıdır.. 

Demek'ki buradan da anlaşıldığı gibi Basın ve Yayın aslında, insanoğlunun eğitiminde, eğiticiliğinde, bir arada yaşamasında, doğru ve yanlışları doğru görebilmesi ve gözlemleyebilmesi açısından çok çok önemli bir faktör olduğu gerçeğini bir kere daha teyit etmiş bulunmaktayız.. 

Özellikle küçük yerel alanlarda, Basına ters düşen bir makam ve mevkinin sağlıklı hizmetler vereceğini düşünmüyorum.
Örneğin ; Basın ve kurumlar arasındaki her hangi bir sürtüşmeden dolayı, doğabilecek her türlü olumsuzluklar her zaman kurumların aleyhine sonuçlanmıştır.. 

Bu nedenle Basın-Yayın organları ile her zaman hem fikir olmak, konuları karşılıklı değerlendirmek, oluşabilecek imkanlar dahilinde bilgilendirme maksatlı, olgun ve öz eleştiriye açık toplantıları düzenlemek her zaman olumlu sonuçlar vermiştir.. 
 
Basın ne yapabilir ?
işte en can alıcı nokta burası !
İşte bu sorulara yanıt arayacağız.
Okuyucularımızı bu konu hakkında biraz daha aydınlatmak istiyorum. 
Ardından da kendi şahsi eleştiri ve düşüncelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım...

Yerel basın il ve ilçelerde çok önemli bir mekanizmadır.
Ve insanlar üzerinde hemen etki gösterebilen, onların beyninde soru işaretleri oluşturabilen en büyük silahtır.

Her yerde  basının önemini bilmeyen, bunu yada kavramak istemeyen, işine gelmeyen"ben bilirim"hukuku içerisinde olan bazı mevkilerde bulunan insanların olduğunu biliyoruz.
Ve ben onlara seslenmek istiyorum. 
Basını ve basın mensuplarını göz ardı ederseniz, havalara girip makam ve mevki sarhoşluğuna kapılırsanız" sende kimsin" havasına girerseniz işte o zaman çok büyük yanılırsınız.

Mesela ;
Tecrübeli bir basın mensubu her türlü makam ve mevkiyi sallar.
yeter ki vicdanından ödün vermesin.
Basın olmadan bırak ülkemizi, Dünya da hiç bir şey asla rayına oturmaz, oturamaz.. 
Bu bir kuraldır. Yaşam felsefesidir. İnsan hayatına mal olmuş bir gerçektir. 

Belli bir makam ve mevkiye gelmiş bazı insanlar, bazen zafer elde ettikleri makamlarda zafer sarhoşluğuna girerler.  ''Bana bir şey olmaz, bana gücünüz yetmez'' Komplekslerini üzerinden atamazlar. 
Ben de şimdi böyle düşünen şahıslara şunu demek istiyorum. ''Evet efendim, Basını karşınıza alırsanız size çok şeyler olur ve o makamınız bir anda elinizden uçuverir, neye uğradığınızı siz bile şaşırırsınız .'' 

Aslında en doğrusu ne biliyor musunuz ?

Makam ve mevkiler o kadar çok önemli şeyler değildir. 
İnsan önce kendisine bir değer biçmelidir, ardından makam ve mevkisi dahilinde nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa onu öğrenip o şekilde hareket etmelidir..
Her mevki ve makamında bir sonu ve bir sorumluluğu vardır. Yükümlü olduğunuz durumları vardır. 
Siz sonuçta o makamlarda Devlet adına çalışıyor ve para karşılığında o görevi ifa ediyorsunuz.. 
Bu Milletin emeği ve vergileri sonucunda, siz bu devletten para alıyorsanız ve mecburen o makamın verdiği yetkileri Millet ve Vatandaş adına yapma gibi bir zorunluluğunuz da vardır.. 
Hiç bir makam kimselerin babasının tekkesi değildir. 
Vatandaş olarak, tüm bu icraatların sağlıklı takip edilebilmesi için Basın ve Yayın kuruluşlarına her zaman ihtiyacımız vardır. Bunların sayesinde bu gerçekleri öğrenme şansına sahibiz. Kendini bir şey zannedenler basını karşısına alırken bana göre çok dikkatli davranmalıdırlar. 
Basınla ters düşmek kendinizle ters düşmeniz anlamına gelmektedir. Aksine basın konusunda atılan yanlış bir adımın geri dönüşleri olmayabilir. 
Bir insanı yüceltmek ve onu al aşağı etmekte basının gerçekleri arasındadır. 
Yerel Basın EREĞLİ gibi bir ilçede de çok önemli bir vasıtadır. Bu gerçeği unutmamamız gerekir. 
Hepinizi saygı ile selamlıyorum.. 
Mehti SARAÇ 

Düzenleme : 27 Aralık 2018 01:05 Okunma : 2524