Biz geminin selametini de, denizin vahametini de iyi biliriz | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Biz geminin selametini de, denizin vahametini de iyi biliriz | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

11 Temmuz 2020 Cumartesi
Biz geminin selametini de, denizin vahametini de iyi biliriz

Bundan yüzyıllar önce, padişahın biri, içinde ustaların yanı sıra acemi kölelerin de olduğu bir gemiye binerek uzak bir ülkeye doğru sefere çıkmış.

Ancak devşirme kölelerden biri o güne dek hiç deniz görmemiş.

Ağlamaya ve inlemeye başlayan, korkudan tir tir titreyen genç köleyi sakinleştirmek için seferber olan gemi mürettebatı bir türlü başarılı olamamış.

Zaten deniz üzerinde uzun ve yorucu bir sefere çıkmış olmanın keyifsizliği içerisinde gemide bir o yana bir bu yana dolaşan ve bu garip olaya tanıklık eden padişahın keyfi iyice kaçmış.

Başta padişah olmak üzere gemideki herkes acemi köleyi sakinleştirememenin verdiği acizlik içindeyken, yıllardır gemide köle olan yaşlı ve tecrübeli bir adam padişahın huzuruna çıkmış, "Müsaade buyurursanız ben onu sustururum" demiş.

Padişah, "Hadi bakalım, görev senin" deyince yaşlı adam acemi köleyi tutmuş, hareket halindeki gemiden denize atıvermiş.

Herkes şaşkınlıktan adeta küçük dilini yutacak hale gelmiş.

Hayatında hiç deniz görmemiş olan acemi genç kölenin boğularak öleceği sanılırken, can havliyle suya batıp çıkmaya başlayan, ölümün nefesini ensesinde hisseden genç köleye can simidi atan yaşlı köle, onu yeniden gemiye çıkarmış. Birkaç dakika içinde geminin verdiği huzurun farkına varan acemi köle koşarak bir köşeye sinmiş, nefes nefeseymiş ama artık güvende olduğu için gıkını bile çıkarmadan oturmuş, etrafı seyretmeye, olan bitene anlam vermeye çalışmış. Yaşlı adamın yaptığı bu iş padişahın hem hoşuna gitmiş, hem de hayrete düşürmüş. Padişah, "Neden böyle yaptın?" diye sorunca, yaşlı köle cevap vermiş: "Acemi köle evvelce suya batmayı tatmamıştı. Gemideki selâmetin kıymetini bilmiyordu. İşte huzur ve saadet de böyledir. Bir felâkete uğramayan kimse, huzurun kıymetini bilemez."

Kıssadan hisse...

Millet olarak, ekonomik savaş olarak kabul ettiğimiz ve ülkemizin içinde bulunduğu zor günlerin feleğinden geçtiğimiz; İş ve dış güçlerin ihanet şebekelerinin her türlü oyunu ile ölüm kalım savaşı verdiğimiz;  Pensilvanya'daki CIA kuklasının asker kıyafeti giymiş teröristleri millet olarak 15 Temmuz'da bizi denize atmak isterken canımızı, malımızı ve namusumuzu kıl payı kurtardığımız günlerden geçip geldik…

Can hıraş mücadele ettik, denize düşüp boğulmaktan ucu ucuna kurtulduk…

Diyeceğim o ki...

Millet olarak biz geminin selametini de, denizin vahametini de iyi biliriz.

2018 ve sonrasında gelen yıllarda ülke genelinde ve Ereğli’de huzur istiyorsak, geminin selametini devam ettirmek istiyorsak, Ankara’dan hizmet bekliyorsak Ereğli’de; Belediyeden hizmet bekliyorsak Ereğli’nin İlçe başkanından siyasi atılımlar, ataklar bekliyorsak, denize düşürülmek istendiğimiz süreçte neler yaşadığımızı bir köşeye not etmeli, geminin, yani Ereğli’nin kıymetini unutmamalıyız.

Milletvekili de bizim… Belediye Başkanı da bizim… İlçe Başkanı da bizim…

"O bunu demiş", "Bu bunu demiş ", "Falanca şunu demiş" demeyip el ele vermeli, Ereğli’nin bekası için kenetlenmeliyiz.

Bizi ve sizi denize dökmek için köşede fırsat bekleyenler varlıklarını ve emellerini devam ettirecekler çünkü…

İnsan gibi şehirlerin de ruhu, kimliği ve kişiliği vardır. Tarihi, iklimi, coğrafyası, jeopolitiği, kültürü, sosyal ve etnik yapısı, ekonomisi ve diğer maddi ve manevi değerleri bir şehrin kimliğini oluşturan temel öğelerdir.

Bu değerlerden birincisi Milletvekilimiz Sayın Halil Etyemez, ikincisi Belediye Başkanımız Sayın Özkan Özgüven, üncüsü de AK Parti İlçe Başkanımız Sayın Kadir Düzen… Ereğlimizin 3 değerli siyasi kimliği olan başarılı şehir yöneticilerimiz...

Sayın Vekilimiz Halil Etyemez’in gerek  bakan yardımcılığı gerekse milletvekilliği döneminde Ereğli  uzun  yıllar  görmediği hizmeti görmüş ve Ankara’da gözümüz kulağımız olan Sayın Etyemez, Ereğli’ye trilyonluk yatırımların gelmesinde öncülük etmiştir.

Kapalı sulama sistemi, Devlet hastanesi, hızlı tren, yeni okulların inşası gibi büyük projelere öncülük yapmış vekilimizi harcatmayız, harcatmayacağız, dedikodusunu yaptırmayacağız.

Siyasetçilerin yaşadığı şehre yaptıkları hizmetleri ve çalışmalarını, halka hizmet Hakk’a hizmet düsturu ile yapmaları ve değerlerimiz olan bu üç siyasetçimizin omuz omuza vererek değerlerine değer katmaları şehir ve şehirliler için doping olacaktır.

Çalışkan ve şehre hakim olan vekilimizi, hizmette sınır tanımayan belediye başkanımızı,  genç ve dinamik, çalışkan ve azimli ilçe başkanımızı kısır döngülerle, dedikodularla harcamak isteyenlere bir çift sözümüz var elbet.

Sözümüz biz bu üç değerimizi yedirmeyiz, yedirmeyeceğiz, dedikodularla Ereğli’nin kaderini etkilemelerine izin vermeyeceğiz, kusura bakmayın.

 Ereğli’de, sokaklar asfalt,  caddeler konforlu, her mahalleye her semte bir park, büyük mahallelere halı sahalar… Yeşil Ereğli’ye yeniden dönüş… Kalkınma ve fabrikalaşma hayaliyle ve hizmet anlayışı ile çırpınan bir Belediye Başkanı… Belediye Başkanımızı de dedikoducu güçlerin kafeterya buluşmalarına meze etmeyeceğiz.

İlçe başkanlığı koltuğuna oturduğu günden bu yana Ereğli siyasetine yeni bir ivme kazandıran, kurum kurum gezip sorunları yerinde inceleyen, sorunların ivedilikle çözüm bulması için mücadele veren, halkın içinden gelen halkın adamı olan genç dinamik çalışkan İlçe başkanımızı da ismen ve manen lekelemenize müsaade etmeyeceğiz.

Çünkü biz denizde boğulmanın, azgın sularla mücadele etmenin zahmetini çok çektik bu şehirde… Geminin selametini de biliyoruz… Hain emelleri için yapamayacakları olanları da…

Ancak burada iş biraz da isimlerini zikrettiğimiz siyasetçilerimize de iş düşüyor elbet. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde ayrılıktan ve kaostan beslenenlere fırsat vermemek gerekir diye düşünüyorum.

Tutun birbirinizin ellerinden, sahip çıkın yerel ve ulusal siyaset arenasında birbirinize. Bunu Ereğli için, bunu Recep Tayyip Erdoğan için bene ülkenin birlik ve beraberliği için yapın.

Bütün bunları neden söylüyorum? Son zamanlarda işi olmayan herkesin ağzına dolanan AK Parti dedikoduları, park ve bahçelerde üretilen asılsız ayrılık hikayeleri…

Dost acı söyle, düşman yalan…

Ben bir dost ve bir Ereğlili olarak Sayın Milletvekilimiz Halil Etyemez’in, Belediye Başkanımız Sayın Özkan Özgüven’in ve İlçe Başkanımız Sayın Kadir Düzen’in Ereğli’nin görmek istediği birlik ve beraberlik için yola çıktıklarının ve ortak amaçlarının Ereğli ve Ülke selameti olduğunun farkındayım, buna şahidim…

Birlik ve beraberlik için çıkılan bu yolda düşmene inat, dedikodu fabrikalarına inat daha iyi bir Ereğli, daha güçlü bir siyaset ve daha yaşanılabilir bir ülke için turun ellerinizi ve bırakmayın…

Saygıda kusur ettikse affola…

Bülent Kılınç

Düzenleme : 20 Ağustos 2018 04:25 Okunma : 10321