Çatlak Kova | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Çatlak Kova | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

19 Haziran 2019 Çarşamba
Çatlak Kova

Merhaba sevgili gönül dostlarımız,

Yüce Allah’tan hayırlarla dolu güzel bir HAFTA geçirmenizi niyaz ederiz.

Allah'ın, Resulünün SAV ve de sevdiklerinin selam ve bereketi üzerinize olsun.

Bu haftaki yazımızda çok güzel bir kısa hikaye paylaşıp, hikayenin hatırlattıklarını anlatacağız. Allah yuvalarımızda huzur, rızkımızda genişlik, işlerimizde başarı versin.

HİKAYE: ÇATLAK KOVA

Çin'de bir adam, her gün omzuna koyduğu sopanın iki ucuna astığı büyükçe kovalarla, çalıştığı eve su taşırmış. Adamın su taşıdığı kovalardan biri çatlakmış.

Sağlam kova içine doldurulan suyun tamamını eve ulaştırabilirken, çatlak kova yalnızca doldurulan suyun yarısını ulaştırabilirmiş. Bu durum aylarca devam etmiş. Adam her seferinde eve bir buçuk kova su taşıyabilmiş.

Kovalardan ise sağlam olanı görevini hakkıyla yerine getirmenin gururunu yaşarken, çatlak olan kova görevini yerine getiremediği için sürekli boynu bükük durmaktaymış.

Bir gün artık dayanamamış çatlak olan kova... Ve adama:

- Senden özür dilemek istiyorum! demiş.

"Neden?" diye sormuş adam. Kova:

- Aylardır gövdemde bulunan çatlak sebebiyle, görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Sen ise benim bu kusurumdan dolayı emeğinin tam karşılığını alamıyorsun.

Adam "Lütfen kendini suçlama!" demiş, "Lütfen eve dönerken yolun kenarındaki çiçeklere bir bakın!".

Kova yol boyunca, yol kenarındaki güzel çiçekleri izlemiş... Sonra da çiçeklerin sadece yolun bir kenarında olduğunu farketmiş... Eve varıldığında ise yine eksik getirdiği sudan dolayı üzülmekteymiş...

Eve vardıklarında adam:

- Gördün mü? Demiş kovaya... Yolda sadece senin tarafında çiçekler vardı. Ben senin kusurunu bilmekteyim, o yol kenarındaki çiçekleri de ben ektim. Senin kusurundur o güzel çiçeklere hayat veren...

Ben de o çiçeklerle her gün patronumun sofrasını süslemekteyim. Senin kusurun olmasaydı o güzel çiçekler yetişmezdi, patronum da evinde böyle bir güzelliği yaşayamazdı.

*************

HASTALIĞIM AŞKIMIN ŞAHİDİDİR

Hepimiz Hz Musa AS ve Hızır AS kıssasını biliyoruz. Kehf suresinde anlatılıyor. Hz Musa ledün ilmini öğrenmek için Hızır AS ile arkadaşlık etmek istiyordu. Hızır AS’ın şartı şuydu ki, “yaptıklarıma itiraz etmeyeceksin”.

Hızır AS yolculuk esnasında bindikleri fakirlere ait gemiyi deliyordu. Hz Musa AS Ona, fakirlerin gemisini niye deliyorsun, diye itiraz ediyordu. Sonuçta Hz Musa AS iki olaya daha itiraz edince Hızır AS arkadaşlığı bitiriyordu ve itiraz ettiği olayların hikmetini açıklıyordu.

Gemi hakkında şunu diyordu biliyorsunuz:

"Gemi, denizde çalışan yoksullarındı, onu kusurlu yapmak istedim, (çünkü) ilerilerinde, her (sağlam) gemiyi zorbalıkla ele geçiren bir kral vardı." (Kehf suresi, 79.ayet)

Yukarıdaki hikaye ile bağdaştırırsak acizane şöyle düşündüm. Allah bir insana engellilik verdiyse faydası içindir, bana hastalık verip engelli yaptı ki, dünyanın kötülüklerinden beni korudu inşallah. Hayırsız eş, şeytanın şehvet tuzağına düşme gibi…

Belki de sağlıklı olsaydım, nefsime yenik düşüp günahlar işleyecek ve bu imana kavuşamayacaktım. FA (Friedreich Ataksisi) hastalığımı çok seviyorum, benim mahşerdeki mahkemede şahidimdir inşallah.

"AŞK BİR DAVAYA BENZER, CEFA ÇEKMEK DE DAVANIN TANIĞIDIR. TANIĞI OLMAYAN HER DAVA MUTLAKA KAYBEDİLİR. CEFA, IZDIRAP, KEDER SENİN AŞKININ TANIKLARIDIR. " Hz. Mevlânâ, Mesnevi, c.3, 4008

Daha dünya kurulmadan EZELDE bize dava açıldı. Allah'a olan aşkını ispat et diye.

Mahşerdeki büyük mahkemede, Allah'a olan aşkımızın şahitleri, çektiğimiz hastalıklar, dertler, sıkıntılar, üzüntüler ve sabrettiğimiz ibadetler, haramlar, günahlar olacaktır.

Rabbimiz bazı inatçı inanmayanlara hiç hastalık, dert, ıstırap, sıkıntı vermiyor. Ki, Allah’ı hatırlamasınlar. Firavunun ömrü boyunca başı bile ağrımadı, diyor Hz Mevlana.

Başımıza gelen her musibet Allah’tan bize gelen ilahi mesajlardır. Eğer ki bizler, dert ve sıkıntılarımızın sevgilimizden geldiğini anlayabilirsek, o zaman bu sıkıntı ve kederlerimizin içindeki rahmeti fark eder, dolayısıyla da sevinç duyar, lütfedilen bu nimete bol bol şükrederiz. 

ENGELLİNİN DUASINI ALIN

Biz engelliler birer çatlak kovayız. Çatlak kovanın kusurunu bilen adam ondan faydalanıp çiçek yetiştiriyordu.

Normal sağlıklı insanlarda biz engellilerden faydalanıp, dualarını almalılar. Minik hediyelerle engellileri ziyaret edip kalplerini hoşnut edip dua istemeliler. Çünkü Efendimiz SAV “Hastanın duası makbuldür. (Kabul edilir)” buyurmuştur.

ENGELLİLERİN DUASI NEDEN MAKBULDÜR?

Kur’ân-ı Kerim’de “Duânız olmazsa ne ehemmiyetiniz var.” (Furkan suresi, 77.ayet) diye buyuran Cenab-ı Hak, insanın yaradılış gayesinden birinin de duâ olduğunu beyan ediyor.

Samimi duâ etmenin ve Allah’a yalvarmanın bir sebebi olan hastalıklar, insana acizliğini zayıflığını hissettirir. İnsan da dergâh-ı İlâhiyeye iltica edip o acizlik ve zayıflığın diliyle çok içten, riyasız bir duâ eder.

Kıymetli bir İslam aliminin sohbetinde dinlemiştim:

Normal günlerde bir annenin çocuğuna muamelesi nasıldır? Bazen bağırır, bazen terlik :) Ama çocuğu hastalandığında annenin varolan o şefkati coşar.

Battaniyelerle üstünü örtmeler, sıcak tarhana çorbaları, hatta çocuğun canı bişey istese, annesi, kar da yağsa koşa koşa markete giderek alır.

İşte annelere o şefkati veren Rabb-i Rahim’imiz, kuluna hastalık verdiğinde, kulu güzelce sabreder ve şükrederse, rahmeti coşar ve dualarını geri çevirmez.

Engellinin kalbi saftır ve daima hüzünlüdür. Peygamber Efendimiz SAV, Allah nerede bulunur diye soran birine buyurur ki:

 “Allah hüzünlü kırık kalplerdedir.”

ADAMIN ÇATLAK KOVADAN FAYDALANIP ÇİÇEK YETİŞTİRMESİNİ acizane bir de ŞÖYLE ANLIYORUM. Ben babama, size yıllarca hep yük oldum, dediğimde babam dedi ki:

 “Oğlum sen benim veli nimetimsin. Sana hizmet ederek aldığım sevaplarla cenneti kazanacağım inşallah. Seni çok seviyorum.”

***

"Bazen hoşunuza gitmeyen bir şey, hakkınızda hayırlı olabilir ve hoşunuza giden bir şey de hakkınızda şer olabilir. Allah bilir siz bilmezsiniz." (Bakara suresi, 216. ayet)

Engelli kardeşlerim asla üzülmeyiniz, aksine Allah beni seçti diye sevinmeliyiz.

Cenabı Allah’a binlerce hamdolsun. Bu hastalık bana Allah'ın hediyesidir.

Celalin Penceresinden

Sevgilerimle...

Celal Çelik

Düzenleme : 28 Ocak 2018 22:27 Okunma : 8948