Doğal doğum mu? Sezaryen mi? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Doğal doğum mu? Sezaryen mi? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

20 Şubat 2020 Perşembe
Doğal doğum mu? Sezaryen mi?

Merhaba Sevgili Okurlar! Bu ay birçok gebemin ve heyecanlı babaların merak ettiği doğal doğum ve sezaryen hakkında fikir işçiliği yapacağım.

Doğal doğum kendiliğinden gerçekleşen ve hiçbir müdahale gerektirmeyen bir eylemdir.

Doğum çok özel bir olgu olup anne ve baba adayları için, yaşamlarında ki en güzel deneyimlerden biridir. Anne adayı kendisi için bilinmeyen doğum olayının meydana geleceği anı korku ve heyecanla beklerken, annelik sevgisi ile bir canlı dünyaya getirmenin gururunu da yaşar.

Ancak zaman zaman doğum anında yaşanan olumsuz deneyimler uzun yıllar anlatılan doğum hikâyeleri, bu tür hikayelerin kadınlar arasında paylaşılarak yayılması, bir yandan da görsel medyada gösterilen ağrılı doğum sahneleri, kadınlar da olumsuz doğum imajı oluşturmasına neden olmaktadır.

Dolayısıyla doğumun ağrılı, kanlı korkutucu bir olay oluşuyla ilgili imaj; gebelik süresince kadınların doğal doğumla ilgili bu korkutucu deneyimi kendilerinin de yaşayacağını düşündürmekte ve bu da onların tercihlerini sezaryen doğum üzerinde odaklandırmaktadır.

Peki, neden doğal doğum;

* Bebekler doğarken annelerinden koruyucu bakteriler alır.

* Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Bebeğinizin solunumuna yardımcıdır.

* Bebeğinizin emme, arayış içinde olma becerileri sezaryene kıyasla daha çok gelişmiştir.

* Bebeğinize daha fazla oksijen geçer.

* Anne ile bebek arasındaki TEN TENE TEMAS daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas ise bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından oldukça önemlidir.

* Anne ve bebek hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler.

* Anne doğal doğum yaptığı için büyük bir güven ve başarma duygusu hisseder.

* Doğal doğum yapan annenin doğum sonrasındaki şikâyeti sezaryene göre çok azdır.

* Doğal doğum sonrası enfeksiyon ve kanama gibi risk faktörleri daha azdır.

* Sezaryene göre doğum sırasında anne ölüm oranı daha azdır.

Sevgili anne adayları, her gebelik çok özeldir. O nedenle gebeliğinizin tadını çıkarın. Gebelik süresince düzenli kontrollerinize gidin, beslenmenize ve günlük yaşam aktivitelerinize dikkat edin, gün geçtikçe artan gebelik yükünüzün verdiği rahatsızlıkları hafifletmek için gebelik egzersizleri yaparak kaslarınızı güçlendirin. Unutmayın ki gebeliğe ne kadar yatırım yaparsanız sonucu o kadar rahat ve kolay olacaktır.

Genellikle anne adaylarının korkulu rüyası olan doğum sancıları aslında, vücudunuzun sizi bebeğinize kavuşturmak için sabırsızlığından başka bir şey değildir. Size sıkıntı verdiğini düşündüğünüz ağrıların aslında O’nun büyümesinden kaynaklandığını düşünerek mutlu olun, O’nu hissedin, tadına varın ve o muhteşem sonucu “Doğumu” zevkle yaşayın.

Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek sağlıcakla kalmanızı diler, sevgi ve saygılarımı sunarım… Keyifli okumalar.

Ebe Merve Akkaş

Düzenleme : 25 Aralık 2018 19:50 Okunma : 6135
Foto galeri