Engelim ve Ben | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Engelim ve Ben | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

19 Haziran 2019 Çarşamba
Engelim ve Ben

Bu haftaki yazımızda biraz kendimden bahsetmek istiyorum.

Ben Görme engelli olarak dünyaya gelmişim, her engelli ailesi gibi benim ailemde zor bir psikolojik süreç yaşamış, ancak tevekkül ve teslimiyetle üzüntülerini azaltıp, rabbimin takdirine bırakmışlar. Tabi ben de sıkıntılı bir ruh hali yaşadım, en önemlisi de okul sürecimde.

Eskisi gibi kaynaştırma eğitim yoktu. Herkes okula giderken bende okuma yazma öğrenmek istiyordum. Çevrenin de telkiniyle Niğde Cemil MERİÇ görme engelliler okuluna güçlükler yaşayarak başlayabildim.

Güçlük diyorum çünkü geçmişte körler okuluna kabul edilmek için sıraya girilir, iki üç yıl sıranın gelmesi için beklenir ve bu bağlamda referanslar aranırdı. Çok şükür o günler geride kaldı.

Doksanlı yılların başında yatılı eğitim veren okullarda özel eğitim bölümü mezunu öğretmenler olmadığından, engellilerin ruh halini anlayamayan şiddet uygulayan birçok öğretmenimiz de olurdu. Tabi yaşanan güzelliklerde vardı ama insanın gönlünü yaralayan olaylar da çocuk bedenimize acı gelirdi. İnşaallah ileride yaşananlara ışık tutması için bu dönemleri kitap haline getirmeye çalışacağım.

Sıkıntı yaşadığım dönemlerde rabbime sığınır, okuyup aileme faydalı olacağımı benim okumam için emek çeken sevdiklerimin yanında olacağımı kendime telkin eder dertlerime kader nazarıyla bakmaya çalışırdım.

Depresyondan uzak kalmayı başardım, ve kendime geçmişle meşgul olma, değiştiremezsin, geleceğe de hükmedemezsin diyerek teslim olmayı ölçü kabul ettim.

İnsan gönlüne göre bir dünya istiyor ama dünya bizim isteğimize göre şekillenmiyor. Ümidimizi tüketmeden, hedefimize doğru hayat gemimizin küreklerine asılmalı acemi kaptan gibi deniz bitti dememeliyiz.

Şuan geçmişte yaşanan sıkıntılara baktığımda her şeyin geride kaldığını görüyor, iyi ki de sabretmişim diye mutlu oluyorum. Rabbimiz ihmal etmez ihmal eder (mühlet verir) düşüncesiyle, geçmişte ve gelecekte kullardan gelen çözemeyeceğim sıkıntıları Allah’ıma havale ediyor, çok fazla dünya sorunlarını kafama takmamaya çalışıyorum.

Yoksa yaşadığımız sıkıntılar, kolay değil, küçük bedenlerimizin kaldıramayacağı durumlar vuku bulmuş, Ancak geçmişte yaşanan kötü olaylar hayata bağlı olduğumuz iplikleri kalınlaştırmış, kolaylıkla savrulmamamızı sağlamıştı. Bunu anladım rahatladım.

Siz Okurlarıma Mutlu haftalar diliyorum.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 1617