Görmeden Sevdim | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Görmeden Sevdim | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

15 Eylül 2019 Pazar
Görmeden Sevdim

Geçen hafta Mevlid-i Nebi haftasını idrak ettik. Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifi ile İslam dini yayılmaya başlamış, Müslümanların sevgisini kazanan Peygamberimiz, “anam babam sana feda olsun” denilerek, ümmetinin baş tacı edilmiştir.

Sahabe efendilerimizden sonra gelenler, onu görmeden, Peygamberimize bağlılıklarını belirtmişlerdir.

Bizler de onu görmeden sevdik. Yaradanımızı da görmeden sevmiyor muyuz? Her zaman Rabbimizin yanımızda olduğunu biliyor, dualarımızla, ibadetlerimizle Rabbimizi anıyoruz.

Çocuk dünyaya geldiğinde kendi annesini, babasını seçme hakkı tanınmadan, ailesine karşı kopmaz bir bağ oluşuyor. Ve ailesini de görmüyor. Bir görme engelli arkadaşa yaptığı bir uyanıklık sonucunda annen güzel mi? demişler. Arkadaş da, “Hiç görmedim ama güzel olmasa babam almazdı herhâlde.” diye cevap vermiş.

Eşimle tanıştık, evlenmeye karar verdik. Bazı kişiler bizlere, “İkiniz de görmüyorsunuz, birbirinizi nasıl sevip de evlendiniz?” diye soruyorlardı. Ben de bu sorulara karşı içimden alaycı bir şekilde gülüyordum. Göz aldatıcı olabiliyor. Gözle görülerek oluşan aşk gönle inmezse, sevgi filizlenmeyip, kalbe düşmeden kuruyor. Göz bazen gönlün önüne geçen bir perde oluveriyor. Maddi heveslerle oyalanıp, manevi özü görmemize engel teşkil ediyor.

Hazret-i Yusuf’u seven, uğrunda her şeyi yapan Züleyha, Allah’ın izniyle hasret sona erip Yusuf’a kavuşunca perde kalkıyor ve Yusuf’un güzelliğinde Yaratıcısını görüyor.

Mecnun ormanda Leyla’nın aşkıyla dolaşırken, Leyla’nın sevgisiyle yanıp, gerçek olan Mevla sevgisine ulaşıyor.

İnsanda hayat arkadaşı olan zevcesini Allah’ın bir emaneti olarak görüp, eşinin kalbini kırmanın gönlün sahibini inciteceğini bilince o saadethane olan mutluluk yuvasını, tatlı hâle getiriyor ve maddi sevgilerden arındırıyor. Artık göz perdesi kalkıyor.

Selman DEVECİOĞLU

Düzenleme : 26 Kasım 2018 03:20 Okunma : 2969