Kenan Akpınar Anısına | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Kenan Akpınar Anısına | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Kenan Akpınar Anısına

Ereğli'nin efsane belediye Başkanı dendiğinde, herkesin aklına aynı isim gelir. Ereğli' de yaptığı iki dönem belediye başkanlığında Ereğli'yi Ereğli yapan isim. Ereğli'nin geleceğini şekillendiren, ileri görüşlü bir halk insanı.

2014 yılı yerel seçimlerine 15 gün kala kaybettiğimiz Kenan Akpınar'ı anlamak, anmaktan daha önemlidir bence. Anlamak için de, Kenan Akpınar'ı Kenan Akpınar yapan hizmet anlayışını ve Ereğli'yi Ereğli yapan Kenan Akpınar'ı tanımak gerekiyor. Hayatını, doğduğunu, okuduğunu mezun olduğunu değil, Kenan Akpınar'ı Kenan Akpınar yapan diğer hayat kesitlerinden özetler geçmek bile yeterlidir onu tanımaya.

 

Ufku geniş bir başkan adayı olarak, 1977 seçimlerinde Ereğli Belediye Başkanı seçildi. 1980 yılına kadar, hayalindeki Ereğli için mücadele etti ancak 1980 yılında hizmet yolculuğu kesintiye uğratıldı. 12 Eylül döneminde yaşadıklarını, Konya'da Dutlukır'da yaşadıklarını kendisinden dinleyemesem de, eşi Sabahat Hanım'dan dinledim. Hatta 12 Eylül eziyetini sadece kendisi değil, bugün Karşıyaka Belediye Başkanı olan oğlu Hüseyin Mutlu Akpınar da yaşamıştı. 1980 yılında kesintiye uğrayan hizmet yürüyüşünü, "Devletten demokrasi alacağım var" diyerek 1994 seçimlerinde sürdürmeye karar verdi ve 94 seçimlerinde yeniden belediye başkanı seçildi

 

Ne kazandırdı peki Kenan Akpınar Ereğli'ye?

Her şeyden önemlisi, gerçek bir halk insanıydı. "Halkın önünde eğilmeyi bir ibadet sayarım" diyen halkçı birisiydi. Ereğli'ye su şişeleme fabrikası kuracağını söylediğinde adını 'Hayalci Kenan'a çıkardılar. Ancak; Bir belediye tarafından işletilen ilk şişeleme fabrikasını, 1977 gibi bir yılda, Ereğli'ye kazandırdı ve bu hayalini Ereğli halkının gücüyle gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye'de, bir ilçede ilk Organize Sanayi sitesini yapan isim, yine Kenan Akpınar'dı. Bugün Ereğli'nin nefes aldığı, günlük hayatının yorgunluğunu attığı yer olan Atatürk Kültür Parkı, Kenan Akpınar'ın eseriydi

Uğur Mumcu Caddesi Kenan Akpınar'ın ileri görüşlülüğünün eseri, Hastane yolu, Kenan Akpınar'ın, her şeye rağmen gelecekteki Ereğli için verdiği mücadelenin ürünüdür.

 

Aksu şişeleme fabrikasının Ereğli'ye ekonomik girdisi ve istihdamı, Ereğli Organize Sanayi'nin Ereğli'ye kazandırdığı ekonomik girdi ve istihdamı, Hastane yolunun bugün Ereğli için yeni bir yüz oluşturması, Kenan Akpınar'ın belediyeciliğinin eseridir. Bu saydıklarımız, Ereğli'nin Ereğli olması için verilen mücadelenin yüzde biridir. Eğer günümüz belediyecilik anlayışı gibi, yol kürümenin büyük bir hizmet gibi anlatılmasına inecek olursak, Kenan Akpınar belediyeciliği, dünyanın örnek alacağı bir sıralamaya girer.

Son olarak, medyanın, son zamanlarda Ereğli'ye yapılan hizmetlerden bahsederken, Ereğli'nin tarihinde böyle hizmet görmediğinden bahsetmeleri, Ereğli'nin gelmiş geçmiş en iyi Belediye Başkanı olarak değişik isimler zikretmeleri; onların, Ereğli'nin yakın tarihi hakkında çok bilgisiz olduklarını gösterir. Çünkü Kenan Akpınar'ı ve Ereğli'ye kazandırdıklarını görmezden gelmek, Kenan Akpınar'ın Ereğli'ye kazandırdıklarını hiçe saymak, Ereğli'yi 50 yıl geriden getirmek demektir.

 

Yazımı, Kenan Akpınar'ın eşi Sabahat Akpınar'dan dinlediğim bir hikaye ile sonlandıracağım.

'2003 veya 2004 yılı. Kenan Akpınar ve eşi Sabahat Akpınar, araçları ile Devlet Hastanesine giderken, yolda minibüs bekleyen yaşlı bir amcayı da araçlarına alırlar. Sabahat Hanım, yaşlı amcayla hal hatır sohbetinden sonra, hastane yolu bölgesinin güzelleştiğini söyler amcaya...

Amca da, araçtakileri tanımaz tabi. 'Burası, Ereğli'nin eski belediye başkanı Kenan Akpınar sayesinde bu şekilde gelişti kızım. Biz o zamanlar değerini bilemedik. İmar dinlemedik Belediye Başkanı dinlemedik, adama küfürler ettik, taşladık bile. Ama Kenan'ın yaptığı işin doğruluğunu, yeni yeni anladık. İyi insanın değeri öldükten sonra anlaşılırmış ama biz o ölmeden anladık. Allah ondan razı olsun. Şimdi Ereğli'de bulabilsek helallik isteyeceğiz' der…

Mesut ŞAHİN

Düzenleme : 14 Mart 2018 03:43 Okunma : 6414