Kör Nokta | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Kör Nokta | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

11 Temmuz 2020 Cumartesi
Kör Nokta

Hemen hepimizin geçmişte olanlara anlam veremediği, geleceği şekillendirmede zorluk çektiği, tabiri caizse “ kör nokta” dediğimiz zamanları vardır.

Hatta çoğu zaman o kör noktanın dev bir karadeliğe dönüşüp bizi yutmasından korkarız.

Ali Ural “Ciğerlerin akordeon gibi daraldığı an” diyerek pürüzsüz bir şekilde tasvir etmiş bu durumu. Böyle zamanlarda ruh ve beden birbirinden bağımsızdır.

Beden yapması gereken rutin işlerle meşgulken, ruh boş bulduğu köşede pişmanlıklarını yâd etmektedir.

Bu dönem müphem bir dönem gibi görünse de kişi iç görü kazanmaya daha yatkındır ama sınırlarımızı koruyup kendi doğrularımızı sorgulamaya başlamadığımız sürece. Şayet kıymetini bilirsek hayatımızı revize etmek için paha biçilmez bir fırsattır.

Ancak bu buhran döneminden çıkarılması gereken çok daha mühim bir sonuç vardır ki; o da dua vaktinin geldiğidir.

Nasıl ki yağmurun yağmaması, yağmur namazı ve duasının vaktidir, içinde bulunduğumuz bu belirsizlikte dua vaktinin girdiğini gösterir.

Çünkü böyle zamanlarda duaya riya ve tekdüzelik karışmaz, isteyen yürekten ister Veren en güzel şekilde cevap verir.

Peki, paradoksa çevirmeden nasıl kurtulabiliriz bu durumdan? Hayata karşı pasif direniş gösterip zihnimizdeki yapay kaosu büyütmek yerine adım atmayı denesek mesela, bize verilen sabır nimetini geçmişe veya geleceğe sarf etmek yerine bugün için kullansak, Güneşin doğuşunu anlaşma karşılığı hak etmiş gibi davranmasak mesela, en az zararla atlatabiliriz belki…

Saliha ACAR

Düzenleme : 15 Aralık 2018 23:35 Okunma : 3361