Örgün ve yaygın eğitimde engelliler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Örgün ve yaygın eğitimde engelliler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

12 Temmuz 2020 Pazar
Örgün ve yaygın eğitimde engelliler

Geçen haftaki yazı dizimizden engellilerde eğitim konumuza devam ediyoruz.

1900 lü yıllarda görme engellilerin yazı biçimi nasıl olacak tartışmaları hız kazandı. Ve tarihte noktalar savaşı denilen görme engelli vatandaşlara dünya da yazı bulma tartışmaları artarak devam etti.

En sonunda Louis BRAİLLE isimli ayakkabı tamircisi gözünü sonradan kaybedince bulduğu alfabeyi önce Fransa Paris sonra tüm dünya ya kabul ettirdi ve görme engelliler alanında öğretmen oldu.

İşaret dili görme engelli alfabelerinden daha önce tarih sahnesine çıkmış, belli bir dönem Türkiye de yasaklansa da geniş kitleler arasında sonradan yayılmaya başlamıştır.

Türkiye de şuan da on beş tane görme engelliler okulu mevcuttur. Öğrencilerimiz bu okullarda eğitimlerine devam ederken, iki binli yıllardan sonra kaynaştırma eğitim sistemi de engelli öğretiminde yer almıştır.

Yetişkin engelliler için halk eğitim merkezleri ve yaygın eğitim veren kurumlar da Braille yazı eğitimlerinin yanı sıra engelli vatandaşlarımıza mesleki becerilerini geliştirici eğitimler verilmektedir.

Örneğin SİVAS ilimizde eğiticiliğini bizim yaptığımız, yetişkin engellilere Braille yazı, iş becerilerini artırıcı telefon operatörlüğü (santralist) kursu, ve görme engellilere yönelik bilgisayar kursları, göremeyenlere yönelik bağımsız hareket eğitim kursumuz olmaktadır.

İşaret dili ve Braille yazı görme engelli ve işitme engelliler için önem teşkil eden alfabedir ancak engelli olmayan vatandaşlarımız da bu yazı ve dilleri öğrenerek engellilere yardımcı mesleklerde istihdam edilme imkanı kazanmış, öğretmenlik ve sosyal hizmet gibi bölümlerde okuyan öğrencilerimiz, bilgi birikimini artırıp, iş yaşantısında engelli vatandaşlar ve öğrencilerle daha kolay empati kurma becerisi elde etmiş olurlar.

Şuanda Sivas halk eğitim merkezinde engelli olmayan vatandaşlara engelli vatandaşlarımızla birlikte santralist kursu, Braille kursları verilerekten, engelli olmayan vatandaşların engelli insanlarla kaynaşmaları da sağlanmaktadır.

Bu birçok yaygın eğitim kurumlarında geçerlidir.

Yani ülkemizde her alanda bilhassa da eğitim anlamında çok güzel işlere imza atılıyor. Türkiye’miz de engellilere desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

Selman DEVECİOĞLU

Düzenleme : 13 Ocak 2019 16:37 Okunma : 2532