Ümidinizi Kaybetmeyin | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Ümidinizi Kaybetmeyin | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Ocak 2019 Pazartesi
Ümidinizi Kaybetmeyin

Yıllar önce bir öğretmenim, en büyük hırsızlıklardan birisi de hayal hırsızlığı demişti.

Ümitlerimizi, hayallerimizi, çalmak isteyenlere, kulağımızı tıkayıp, yolumuza devam etmeliyiz diye düşünüyorum.

Hayatım boyunca, okumaktan zevk aldığım ve her zaman notlarım arasında kayıtlı olan bir hikâye bana güç veriyor. Ben de bu hikâyeyi siz okuyucularımla paylaşmak istedim.

Bir kurbağa sürüsü ormanda ilerlerken içlerinden ikisi, bir çukura düşmüş. Diğer bütün kurbağalar çukurun etrafında toplanıp, çaresiz bir şekilde bakıyorlarmış. Çukur bir hayli derin olduğundan, düşen arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması mümkün gözükmüyormuş.

Yukarıdaki kurbağalar: Boşuna çabalamayın, çukur çok derin, dışarı çıkmanız imkânsız. Ancak çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp, çukurdan çıkmak için mücadeleye devam etmişler.

Yukarıdakiler ise hâlâ boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için kurtuluş olacağını söylüyorlarmış. Sonunda, kurbağalardan birisi söylenenlerden etkilenmiş ve mücadeleyi bırakmış.

Diğeri ise, çabalamaya devam etmiş. Yukarıdakiler de, çırpınıp durarak daha çok acı çektiğini söylemeyi sürdürmüşler. Ne var ki çukurdaki kurbağa, onlara hiç aldırmadan son bir hamle daha yapmış.

Bu kez daha yükseğe sıçramayı başarmış ve çukurdan çıkmıştı. Arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine, hiç kulak asmamıştı. Çünkü o sağırdı. Siz de olumsuz düşünceli insanları, sakın duymayın.

Onların yüreğinizdeki umudu almalarına, izin vermeyin.

Selman DEVECİOĞLU.

Düzenleme : 28 Ocak 2018 04:36 Okunma : 4217