Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

21 Ağustos 2019 Çarşamba
31 Mart’ta Seçmen Kaç Oy Kullanacak
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde seçmen kaç oy kullanacak? Oy pusulası ne renk olacak ve oy kullanma işlemleri ne zaman başlayacak? İşte seçimlerle ilgili merak edilenler.
Kategori : Kültür Sanat
10 Şubat 2019 01:05
 
31 Mart’ta Seçmen Kaç Oy Kullanacak

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde seçmen kaç oy kullanacak? Oy pusulası ne renk olacak ve oy kullanma işlemleri ne zaman başlayacak? İşte seçimlerle ilgili merak edilenler.

31 Mart seçimleri yaklaşırken en çok merak edilen konulardan biri de seçmen kaç farklı oy kullanacak? Oy pusulalarını kaç farklı zarfa koyacak?

 

Bunu soruyu cevaplarken iki ayrı seçenek karşımıza çıkıyor:

  1. Büyükşehir Sınırları İçindeki Seçmenler
  2. Büyükşehir Olmayan İllerdeki Seçmenler.

Büyükşehirlerde yaşayan seçmen neler için oy kullanacak? Kaç oy kullanacak?

Büyükşehir olan, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" olmak üzere 4 farklı oy kullanacaklar.

Büyükşehirdeki seçmeler, kendi belediye başkanlarını, büyükşehir belediye başkanlarını, muhtarlarını ve büyükşehir belediye meclis üyelerini seçecekler.

Büyükşehir olmayan illerde neler için oy verilecek? Kaç oy kullanacak?

Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek. Yine büyükşehir olmayan illerde de 4 farklı oy kullanılacak.

Köylerde hangi oylar kullanacak?

Büyükşehir olmayan illerin ve ilçelerin köylerinde ise vatandaşlar sadece 2 oy kullanacaklar. Köylerdeki seçmenler "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy verecekler.

Oy pusulaları ne renk?

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak.

Pusulalar kaç zarfa konulacak?

Seçimde kullanılacak olan Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Oy verme işlemi hangi ilde saat kaçta başlayacak?

YSK kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oylar saat kaçta sayılmaya başlanacak?

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00'den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Önce hangi oylar sayılacak?

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Okunma : 3456
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de yakalanan bomba, cep telefonu ile tuvalette patlatılacakmış
18 Ağustos 2019 Okunma: 8082 Ulusal Haberler
Nefes borusuna salatalık kaçan çocuk kurtarılamadı
19 Ağustos 2019 Okunma: 7029 Asayiş
Bisküvi işçileri kaza yaptı: 16 yaralı var
18 Ağustos 2019 Okunma: 5803 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın