Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

20 Eylül 2019 Cuma
Adnan Menderes’in mezarı nerede?
Türk siyasi tarihinde önemli bir yer tutan ve 27 Mayıs darbesinin ardından idam edilen Merhum Başbakan Adnan Menderes’in mezarı nerede? İşte detaylar.
Kategori : Kültür Sanat
27 Mayıs 2019 02:15
 
Adnan Menderes’in mezarı nerede?

Türk siyasi tarihinde önemli bir yer tutan ve 27 Mayıs darbesinin ardından idam edilen Merhum Başbakan Adnan Menderes’in mezarı nerede? İşte detaylar.

Dönemin bakanları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’dan bir gün sonra 17 Eylül 1961'de İmralı'da idam edilerek yine İmralı’ya defnedilen Merhum Başbakan Adnan Menderes’in naaşı, yıllar sonra Topkapı Mezarlığı’na kaldırılmıştı.

Menderes’in mezarı halen Topkapı Anıt Mezarda bulunuyor.

Halen Toplkapı Anıt Mezarda Adnan Menderes, eşi Berin Menderes ve oğlu Aydın Menderes'in yanı sıra, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve dönemin bakanları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarları da bulunuyor.

Topkapı Anıt Mezarı'nda kimler yatıyor?

Topkapı'daki anıtmezarda Türkiye'nin demokrasi tarihine isimleri kazınmış çok önemli siyasetçiler yatıyor.

Demokrasimizin ağır bir yara aldığı 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ile eski bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan yıllar sonra bu anıt mezara defnedilmişti.

1993 yılında vefat eden merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kabri de bu üç demokrasi şehidinin hemen yanı başında bulunuyor.

1960 askeri darbesinde dönemin başbakanı Merhum Adnan Menderes ve Bakanlardan Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan Yassıada'da yargılanmışlardı. Zorlu ve Polatkan 16 Eylül 'de, Adnan Menderes ise 17 Eylül 1961'de İmralı'da idam edilerek, oraya defnedildi.

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın girişimiyle çıkarılan kanunla 11 Nisan 1990'da Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'ya itibarları iade edildi.

Ardından bu üç demokrasi şehidinin naaşları 17 Eylül 1990'da yüz binlerce vatandaşın katıldığı bir törenle Topkapı'da yaptırılan anıt mezara nakledildi.

17 Nisan 1993 tarihinde vefat eden eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal da yine aynı yerde başka bir anıt mezara defnedildi.

1994 yılında vefat eden Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes'in ebedi istirahatgahı yine Topkapı'daki anıtmezar olmuştu.

Okunma : 2345
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ailesi her yerde Humeyra'yı arıyor
20 Eylül 2019 Okunma: 5045 Asayiş
Kurtlar ağıla saldırdı: 4 koyun telef oldu
18 Eylül 2019 Okunma: 4919 Asayiş
Hüseyin Oprukçu: bunlar kıytırık ifadeler
16 Eylül 2019 Okunma: 3573 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın