Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

18 Haziran 2019 Salı
Burada herkes bisiklete biniyor
Tam anlamıyla bir bisiklet şehri olan Konya’nın merkezinde olduğu kadar ilçelerinde de bisiklet trafiği adeta baş döndürüyor.
Kategori : Kültür Sanat
02 Haziran 2019 16:38
 
Burada herkes bisiklete biniyor

Tam anlamıyla bir bisiklet şehri olan Konya’nın merkezinde olduğu kadar ilçelerinde de bisiklet trafiği adeta baş döndürüyor.

Elverişli coğrafi özellikleri ve insanların ilgisiyle dünyaya örnek bisiklet kullanım kültürü bulunan ve "bisiklet şehri" olarak bilinen Konya, 515 kilometrelik bisiklet yoluyla Türkiye'nin diğer şehirlerine adeta örnek oluyor.

Sokaklarında 7'den 70'e herkesin bisiklet kullanırken görülebileceği kentte, hemen her hanede bir bisiklet bulunuyor. Konya'yı bisiklet yolu uzunluğunda 160 kilometreyle İstanbul, 65 kilometre ile Eskişehir takip ediyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bisikletli ulaşımın, trafik yoğunluğunu azaltmanın yanı sıra hava kirliliği, enerji verimliliği ve iklim değişikliğiyle mücadelede de önemli rol oynadığını söyledi.

"Güvenli bisiklet yolları yapıyoruz"

Bisikleti teşvik etmek ve şehir içi ulaşımda öncelikli araçlar arasına almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte "Bisiklet Master Planı" üzerinde çalıştıklarını belirten Altay, şöyle devam etti:

"Konya'da neredeyse evinde bisiklet olmayan kimse yoktur. Hatta birçok evde birden fazla bisiklet vardır. Bizler de bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla güvenli bisiklet yolları yapıyoruz. Yoğun trafikte bisikletlerle ulaşımı emniyetli hale getirmek amacıyla merkez ve ilçelerde 515 kilometre ayrılmış bisiklet yolu ile çok sayıda bisiklet parkı oluşturduk. Konya, 515 kilometre uzunluğundaki bisiklet yolları ile Türkiye'de lider konumda. İstanbul 160 kilometreyle ikinci, Eskişehir de 65 kilometreyle üçüncü sırada yer alıyor."

Altay, Konya'nın coğrafi özellikleri itibarıyla bisiklet kullanımı için en uygun illerden biri olduğuna işaret ederek, "Yapmamız gereken, kesintisiz bisiklet yolları hazırlamak ve bunu bir plan dahilinde sürdürmektir." dedi.

Merkez ve 31 ilçede yaptıkları bütün yeni yollar ile cadde düzenlemelerinde mutlaka bisiklet yollarına yer verdiklerini aktaran Altay, hem sağlıklı nesiller hem de sürdürülebilir çevresel strateji için bisiklet kullanımının ülke genelinde yaygınlaşmasına önem verdiklerini bildirdi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı da hükümet ve belediyelerin çabalarıyla bisiklet kullanımının yaygınlaştığını dile getirdi.

Ereğli’de de trafik yoğunluğu dikkat çekiyor

Konya İl Merkezinde olduğu kadar Ereğli ilçesinde de bisiklet trafiği dikkat çekiyor.

Neredeyse her evde en az bir iki tane bisiklet bulunan Ereğli’de işyerlerine bisikletiyle gidenlerden, okula bisikletle gidene kadar her yaştan insanın bisiklete bindiğini görürsünüz.

Ancak Konya İl Merkezinde olduğu gibi bisikletliler için düzenlenmiş alanlar ve bisiklet yollarının bulunmaması bisiklet trafiğinin zevki kadar tehlikesini de artırıyor.

Okunma : 1152
tatlıdil inşaat
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Oprukçu, Hangi partiye nasıl geçeceğini açıkladı
17 Haziran 2019 Okunma: 14684 Gündem
Küçük yaşta ki çocuğa taciz iddiası
17 Haziran 2019 Okunma: 9511 Gündem
Tren yollarına 10 gün yaklaşmayın
14 Haziran 2019 Okunma: 9352 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın