Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

20 Eylül 2019 Cuma
Dünya’nın Nazar Boncuğu Kurudu
Son yıllarda adından çokça bahsettiren ancak tüm söylevlere rağmen artık tamamen kuruyan Meke Gölü, muhteşem güzelliği yitirdi.
Kategori : Kültür Sanat
29 Nisan 2019 22:21
 
Dünya’nın Nazar Boncuğu Kurudu

Son yıllarda adından çokça bahsettiren ancak tüm söylevlere rağmen artık tamamen kuruyan Meke Gölü, muhteşem güzelliği yitirdi.

Ardı ardına iki kez patlamayla meydana gelen volkanik oluşumlu Meke Gölü, nam-ı diğer Dünya’nın Nazar Boncuğu, dünyanın gözü önünde her geçen gün değerinden biraz daha kaybederek artık tamamen kurudu.

Meke Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde konumlanan ve orta kısmında adacıklar bulunan bir göldür. Adını meke kuşlarından alan doğal oluşum, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla meydana gelmiştir. Yaklaşık 12 metre derinliğinde olan gölün birincil krater çukurunun uzunluğu 800 metre, genişliği ise ortalama 500 metredir.

Oluşumunun günümüzden 400 milyon yıl önce gerçekleştiği Meke Gölü, 1. dereceden doğal sit alanı ilan edilmiştir. Bağlı olduğu Karapınar İlçesinde ayrıca Türkiye’nin tek çölü yer alır. Deniz seviyesinden yaklaşık 981 metre yüksekte bulunan Meke Gölü, artık günümüzde tamamen kurumuş durumdadır.

MEKE GÖLÜ EFSANESİ

Meke Gölü, dünyanın nazar boncuğu olarak binlerce yıllık geçmişiyle görenleri büyülediği için ister istemez efsanelere de konu olmuş bir yerdir. Rivayete göre Meke Gölü’nin bugün bulunduğu yerin civarında Barata adında bir beylik hüküm sürüyormuş. Beyliği zalim sultan diye bilinen Barat adında biri yönetiyormuş.

Barat Bey’in dünyalar güzeli bir kızı varmış. Güzel kızı annesi doğururken vefat ettiği için babasıyla büyümüş. Adı Melike olan bu kız ve at uşağı olan delikanlı Meke, umutsuz bir sevdaya düşmüşler. Aşk zamanla karasevda halini almış ve yağız delikanlı Meke yataklara düşmüş. Bir gün kurban bayramı arifesinde iken kızını doğururken ölen anne, Melike’nin rüyasına girmiş. Rüyasında kızına sevdiğini alıp kaçmasını tembihlemiş. Melike rüyasından uyanınca hemen Meke‘nin yanına gitmiş. Ölüm döşeğindeki sevgilisini almış ve atla Barata‘yı terk etmişler.

Daha sonra babası Barat Bey durumu anlamış ve peşlerine adamlarını salmış.

Çok zaman geçmeden de yaverler, genç sevgililere yetişmiş. Tam yakalanacakken gençler birbirine sıkıca sarılmışlar ve olan olmuş. Meke ile Melike’nin altlarındaki toprak mucizevi bir biçimde çökmüş ve göle dönüşmüş. Melike, sevgilisini yüzerek gölün kıyısına çıkarmaya çalışırken kaybetmiş. Tam o sırada da ikinci mucize olmuş ve gölün ortasında bir volkan meydana gelmiş.

Oluşan bu volkanın ortasındaki göl Meke’yi içine çekmiş. Bu olay üzerine Barat’ın adamları Melike’yi volkanın başında, delirmiş biçimde kratere bakarken bulmuşlar. Her şey bir anda alt üst olmuş. İşte o gün bu gündür Melike’nin her kurban bayramı sabahında Meke’ye gelerek sevgilisini bulmak için aradığı rivayet edilirmiş.

Okunma : 2145
Foto galeri
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ailesi her yerde Humeyra'yı arıyor
20 Eylül 2019 Okunma: 6414 Asayiş
Kurtlar ağıla saldırdı: 4 koyun telef oldu
18 Eylül 2019 Okunma: 4964 Asayiş
Hüseyin Oprukçu: bunlar kıytırık ifadeler
16 Eylül 2019 Okunma: 3585 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın