Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

23 Ekim 2020 Cuma
Emirgazi ve Tarihi
Emirgazi orta Anadolu bölgesinin Konya bölümünde, Ereğli ovasının kenarında ve Karacadağ volkanik dağ kütlesinin kuzeyinde bulunan ve Konya il merkezinin 140 km doğusunda yer alan, Konya’nın küçük bir ilçesidir.
Kategori : Kültür Sanat
26 Eylül 2020 00:24
 
Emirgazi ve Tarihi

Emirgazi orta Anadolu bölgesinin Konya bölümünde, Ereğli ovasının kenarında ve Karacadağ volkanik dağ kütlesinin kuzeyinde bulunan ve Konya il merkezinin 140 km doğusunda yer alan, Konya’nın küçük bir ilçesidir.

1085 m rakıma sahip ilçe, 629 km2 lik yüzölçümü (TUİK 2000) ile Konya’nın otuz bir ilçesi içerisinde yirmi birinci sıradadır. İlçe: Kuzeyde Aksaray merkez ve Eskil ilçesiyle, doğuda Niğde’nin Altınhisar ilçesiyle, güneyde Ereğli ve batıda ise Karapınar ilçeleriyle çevrilidir.

İlçenin Ereğli ve Karapınar ilçeleriyle olan sınırı karacadağ kütlesinin zirvelerinden (ziyaret tepesi,1.958m) geçirilmiştir. Emirgazi, Konya - Ereğli deprasyonunda kuaterner göl formasyonlarından oluşmaktadır.

Ayrıca bölgede neojende başlayıp kuaternere kadar devam eden volkanik faaliyetlerin sürdüğü de tespit edilmiştir. Neojen yaşlı Karacadağ’a bağlı olarak volkanik konileri, patlama kraterleri, kül konileri ve maarlar teşekkül etmiştir. İlçe Türkiye de deprem riskinin en az olduğu V. derece deprem kuşağında yer almaktadır. 

Emirgazi'nin Mahalleleri:

16 MAHALLEDEN OLUŞAN EMİRGAZİ’NİN NÜFUSU 9300 DÜR. MAHALLELERİ; AKMESCİT MAHALLESİ, BESCİ MAHALLESİ, CAMİKEBİR MAHALLESİ, CUMHURİYET MAHALLESİ, DEMİRCİ MAHALLESİ, EKİZLİ MAHALLESİ, FATİH MAHALLESİ, GÖLEREN MAHALLESİ, IŞIKLAR MAHALLESİ, KALE MAHALLESİ, KARAÖREN MAHALLESİ, MEŞELİ MAHALLESİ, ÖBEKTAŞ MAHALLESİ, TÜRBE MAHALLESİ, YAMAÇ MAHALLESİ VE YENİ MAHALLE’DİR.

Emirgazi’nin Tarihi

Adını, Anadolu Selçuklu Komutanlarından, Emir-ül Gazi’den alır. Bir başka kaynağa göre ise, Emirgazi adı, Oğuzların 24 boyundan biri olan Avşarlara mensup İran Avşarları’nın 10 boya ayrıldığı ve bu boylardan birinin adının Emirli olduğu, Emirli boyundan bir grubun Emirgazi’ye yerleşerek buraya adını verdikleri yönündedir.

Araştırmacı Yazar İsmail Uçakcı da, Üçoklar adlı kitabında Emirgazi’den, ‘Emirzeler’ olarak bahseder. Ancak Emirgazi adının, ilçenin 4 km çevresinde bulunan ve Anadolu Selçuklu Komutanlarından Emir-Ül Gazi’nin türbesinden aldığı bilinmektedir. Emir-Ül Gazi’nin de, Emirli boyu mensubu olduğu ve başında bulunduğu oymakla birlikte Emirgazi bölgesine yerleştiği yönünde görüşler de vardır. Bu görüşe göre de yine Emirgazi adı, dolaylı olarak Emirli Boyu’na uzanmaktadır.

1476 ve 1483 tarihli Osmanlı Vakıf ve Tımar Defteri kayıtlarında, Emirgazi’den Emirzeler olarak bahsedilmektedir. İskân Araştırmalarında ise, Emirzeler’in, Anadolu’ya ilk iskân edilen aşiretlerden biri olduğu belirtilmektedir.

Emirgazi’de yerleşim, Hititler dönemine kadar uzanmaktadır. Emirgazi yakınlarında bulunan Hititler Dönemi’ne ait sunaklar, Emirgazi’nin ilk halkının Hititler olabileceğini gösteriyor.

Emirgazi; konum olarak, önemli ilkçağ yerleşim yerlerine yakın bir durumdadır. Bu da, Emirgazi’nin, ilk çağ yerleşimlerinden nasibini almasını sağlamıştır. Emirgazi yakınlarında; halk arasında Kötü Dağ, Arısama Dağı, Kel Dağ olarak da bilinen alanda, Hitit Dönemine ait olduğu belirlenen ve Emirgazi Sunakları olarak kayıtlara geçen steller/sunaklar, Emirgazi’nin ilkçağ yerleşimi hakkında bilgiler vermektedir.

Emirgazi Stelleri olarak adlandırılan Hitit Stellerinin üzerindeki yazıtların çözümünde dikkati çeken nokta, yazıtlarda kullanılan alfabenin, Hititler öncesinde Anadolu’da hüküm sürmüş olan Luvi’lerin alfabesi ile büyük oranda benzerlik göstermesidir.

Geç Hitit döneminde, Hitit İmparatoru IV. Tuthalia zamanına tarihlendirilen Hitit Sunaklarında, Karacadağ’dan balta Dağı olarak bahsedilmekte, Sarpa Dağı’ndan (Arısama Dağı-Kel Dağ-Kötü Dağ) ise Kutsal Dağ olarak bahsedilmektedir.

Tarihî kaynaklarda, Sarpa Dağı’nın dinî olarak da önemli bir merkez olduğundan bahsedilmektedir. Hititler döneminde, bütün koruyucu tanrılar için yazılmış çivi yazılı metinlerden anlaşıldığına göre, Sarpa Dağı’nda, koruyucu tanrı “Âlâ”nın kültü (tapınma) bulunmaktadır. Emirgazi stelleri de,  bu tapınağa sunulacak kurbanların sunumu için yapılmıştır. Uda Şehri de, koruyucu tanrı Âlâ’ya sunu yapmakla görevlendirilmiştir. (Uda şehri, Emirgazi yakınlarında kurulmuş antik bir şehirdir)

Emirgazi bölgesinin, Htitler ile Arzavalılar arasında yaşanan savaşlarda da geçiş güzergâhındadır. Ayrıca, Emirgazi bölgesinin, Hititlerin Batı sınırında yer alması, bölgede yaşayan Hitit halkının, savaş durumlarında uç birlik olarak konumlanmış olabileceği ihtimalini de güçlendiriyor.

Okunma : 17432
Foto galeri
zafer eğitim
mobilya takımları
Gündem haberleri
Emri Sultan Abdülhamid vermişti: 115 Yıl Önce Bugün Ereğli’de
19 Ekim 2020 Okunma: 25629 Kültür Sanat
Son dakika: Ereğli’de çıkan ev yangını kontrol altına alındı
20 Ekim 2020 Okunma: 18306 Asayiş
Son dakika: Ereğli’de kaza! 1 ağır yaralı var
21 Ekim 2020 Okunma: 9161 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın