Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

28 Kasım 2020 Cumartesi
Emri Sultan Abdülhamid vermişti: 115 Yıl Önce Bugün Ereğli’de
OSMANLI SULTANI İKİNCİ ABDÜLHAMİD’İN ÇOK ÖNEM VERDİĞİ BAĞDAT DEMİR YOLU HATTI’NIN BİRİNCİ KISMI OLAN EREĞLİ DEMİRYOLU HATTI 115 YIL ÖNCE BUGÜN ÇOK ÖZEL BİR PROGRAMLA AÇILDI.
Kategori : Kültür Sanat
19 Ekim 2020 23:04
 
Emri Sultan Abdülhamid vermişti: 115 Yıl Önce Bugün Ereğli’de

OSMANLI SULTANI İKİNCİ ABDÜLHAMİD’İN ÇOK ÖNEM VERDİĞİ BAĞDAT DEMİR YOLU HATTI’NIN BİRİNCİ KISMI OLAN EREĞLİ DEMİRYOLU HATTI 115 YIL ÖNCE BUGÜN ÇOK ÖZEL BİR PROGRAMLA AÇILDI.

Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid’in izni ve emri ile yapımına 27 Temmuz 1903 tarihinde başlanan ve yaklaşık bir yılda tamamlanan Bağdat Demiryolu Projesinin birinci kısmı Konya Ereğli Demiryolu Hattının açılışı 25 Ekim 1904 tarihinde bundan 115 yıl önce bugün Vakıflar Bakanı Turhan Hüsnü Paşa’nın ve Konya Valisi İbrahim Faik Bey’in de katılımı ile gerçekleştirildi.

GÖRÜNTÜLER 115 YIL ÖNCE EREĞLİ'DEN...

Ereğli’de açılışı yapılan ve devlet düzeyinde büyük katılımın gerçekleştirildiği gün aynı zamanda Padişah Sultan II. Abdülhamid’in doğum gününe rastlaması nedeniyle Padişah’ın da bizzat ilgilendiği ve doğum günü hediyesi olarak kabul ettiği Ereğli Demiryolu Hattı, Almanya İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu’nun ortak bir projesi olmuştur.

115 yıldır Ereğli ve Türkiye’ye hizmet eden Ereğli Demiryolu Hattı inşaatının yıllık taksiti 106 Bin Lira olarak ödendi

25 Ekim 1904’de Ereğli Tren Garı’nda yapılan açılış töreninde konuşan Vakıflar Bakanı Turhan Hüsnü Paşa; “Bugün padişahımızın doğum gününe tesadüf eden bir gündür. Bugün her bir Osmanlı vatandaşı için bir bayram günüdür.

Her türlü kalkınmadan faydalanmamız için rahat ve huzurunu terk eden Padişahımızın uzun ömürlü oması için dua etmek hepimizin görevidir. Büyük ülke olabilmemiz ve her türlü medeniyet ve ilerlemeden faydalanmamız için çaba sarfeden padişahımız sürekli çalışmaktadır” dedi(miş).

Turhan Hüsnü Paşa; Söz konusu demiryolu hattının, ülkenin refahı ve huzurunu artıracağını ifade ederek; “Toprakları verimli şehirleri birbirine bağlayacak olan bu hatkalkınma projemizin en önemli eserlerindendir” dedi (miş).

Yapılan açılış töreninin ardından akşam da Ereğli’de havai fişekler patlatılmış ve binalar çeşitli ışıklarla süslenerek bu özel gün kutlanmıştır.

www.ereglihaberleri.com Kaynak: Osmanlı Arşiv Belgelerinde Ereğli

Okunma : 32404
Foto galeri
mobilya takımları
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’deki Taşınan Caminin Şaşırtan hikayesi
25 Kasım 2020 Okunma: 19893 Kültür Sanat
Ereğli’ye kar göründü
24 Kasım 2020 Okunma: 14305 Gündem
Tarihten notlar: Ereğlispor Oyuncularına Görülmemiş Ceza
24 Kasım 2020 Okunma: 9796 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın