Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

25 Mayıs 2019 Cumartesi
Ereğli’den Avustralya’ya bin yıllık gelenek
Ereğli’de Ramazan ve kış aylarının başlangıcında yıllardır varlığını devam ettiren yufka ekmek telaşı, Avustralya’da da Ereğlililer tarafından sürdürülüyor.
Kategori : Kültür Sanat
05 Mayıs 2019 08:06
 
Ereğli’den Avustralya’ya bin yıllık gelenek

Ereğli’de Ramazan ve kış aylarının başlangıcında yıllardır varlığını devam ettiren yufka ekmek telaşı, Avustralya’da da Ereğlililer tarafından sürdürülüyor.

Yüz yıllardır Ereğli’de ekmeğini evlerinde elleriyle yapan Ereğli kadını, Ramazan ayı öncesinde Türkiye'den alışık oldukları yufka ekmek geleneğini Ereğli'den 14 bin 500 kilometre uzaklıkta bulunan Avustralya'da devam ettiriyor.

Avustralya'nın Melbourne kentinde yaşayan Ereğlili aileler tarafından sofraların vazgeçilmezi olan ve hala evde yapımı devam eden yufka ekmek geleneği devam ederken Ereğlili kadınlar ekmeklerini yapmak için Ramazan ayı öncesinde yeniden bir araya geldiler.

Konya'nın Ereğli ilçesinden Avustralya'ya göç edenlerden oluşan arkadaş grubu, iftar ve sahurda sıkça tükettikleri yufka ekmekleri yapmak için Ayten Koca'nın Melbourne'un Dallas semtindeki evinde toplandı.

Anadolu'nun birçok yöresinde sofraların vazgeçilmezi olan yufka ekmeği yapmak için sıcak sac ve ekmek tahtalarının başına geçen kadınlar, hem ramazan boyunca tüketecekleri yufkaları hazırladı, hem de unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği yaşatmanın keyfini sürdü.

Maksatlarının sadece yufka ekmek yapmak olmadığının altını çizen ev sahibi Koca, gelenek ve görenekleri yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Koca, "Ülkemizden binlerce kilometre uzakta Türkiye'mizin geleneğini göreneğini devam ettirmeye çalışıyoruz. İnşallah bundan sonraki yıllarda da hep beraber bu kültürümüzü devam ettirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Farklı tarzlarda tükettikleri yufka ekmeğin oruç tutarken tok tuttuğunu belirten Koca, "Akşamdan sularız sofra bezinin arasında yumuşar, gece kalkarız arasına peynir koyarız, yumurta koyarız, tavada pişiririz, çayla beraber tüketiriz. Gündüz tok tutar açlığı hissetmeyiz" ifadelerini kullandı.

Koca, Türkiye'de olduğu gibi Avustralya'da da fırınlarda çeşitli ekmek türlerinin mevcut olduğunu ancak yufka ekmeğin yerini hiçbirinin tutmadığına vurgu yapan Koca, "Bu bizim Türkiye'mizin geleneği göreneği olduğu için özlüyoruz. Bilhassa oruçta, iftarda, gece sahurda börek yapıyoruz. Yani kültürümüzü devam ettirmeye çalışıyoruz burada" diye konuştu.

GELENEK VE GÖRENEKLER YAVAŞ YAVAŞ KAYBOLUP GİDİYOR

Yeni nesillerin el emeği içeren kültürel değerlerden gittikçe uzaklaştığına ve zamanla geleneklerin unutulacağına işaret eden Koca, şunları söyledi:

"Biz kızlara öğrettik, biraz yapabiliyorlar fakat onlardan sonraki nesil zannetmiyorum ki devam ettirsin. Yavaş yavaş bitiyor, halı dokumasında olsun, böyle ekmek yapmasında olsun. Artık eski gelenek görenekler yavaş yavaş kaybolup gidiyor, inşallah devam ettiririz."

TÜRKİYE ÖZLEMİNİ GİDERİYORUZ

Ayşe Toğan da amacın yemekten ziyade Anadolu'nun güzel bir geleneğini sürdürmek olduğunun altını çizerek, "Türkiye'de yaptığımız şeyleri burada da yapmaya çalışıyoruz, güzel zaman geçiriyoruz, bütün arkadaşlarımız geldi sağ olsunlar yardım için. Türkiye özlemini de gideriyoruz gerçekten. Bir de bizim Konya Ereğli'nin meşhur kılan böreği vardır. O da ramazanda güzel oluyor, sahurda seviyoruz yani böyle şeyleri yapmayı zevk alıyoruz birde" dedi.

Meryem Köker ise "Bilhassa ramazan gelirken bu gelenekleri yaşatmak daha önemli. Sahurda çok seviyoruz özellikle. Mesela benim evimde aynı düzenek, araç gereçler var. Üstelik bir de fırınımız var orada da toplanıp yapıyoruz, yiyoruz, içiyoruz" ifadelerine yer verdi.

BU YUFKAYI GÖRÜNCE KENDİMİZİ MEMLEKETİMİZDE HİSSETTİK

Yufka ekmeğin yanı sıra çay sohbeti için de sıkma börek yaparak güzel bir gün geçirmeyi hedeflediklerini belirten Süheyla Gökçe de "Hepimiz bir arada olunca, bu yufkayı görünce kendimizi memleketimizde hissettik, güzel bir duygu yani hüzün, mutluluk, bir burukluk hepsi bir arada. Dünyanın bir ucunda da olsa bir arada mutluyuz" dedi. Kaynak: Habertürk

Okunma : 22783
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
zafer eğitim
Gündem haberleri
SON DAKİKA: Belediye Başkanına Bıçaklı Saldırı
24 Mayıs 2019 Okunma: 7257 Ulusal Haberler
Ereğli’de 31 Mart seçim sonuçları
23 Mayıs 2019 Okunma: 7033 Siyaset
Karısını tabancayla vurarak öldürdü
21 Mayıs 2019 Okunma: 5851 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın